Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

ogs sss hssj

zviazaný -ná -né príd.

neslobodný ktorý je zbavený slobody, voľnosti (op. slobodný): psychicky, fyzicky neslobodný človekpodriadenýpodrobený (ktorý podlieha niekomu pracovne, právne a pod. vyššie postavenému): hospodársky neslobodná, podriadená, podrobená krajinaporobenýpodmanený (ktorý sa obyč. násilím dostal pod cudziu nadvládu): porobený, podmanený štátpoddanýnevoľný (za feudalizmu podliehajúci vláde feudála, monarchu): poddaný, nevoľný ľudzotročenýbezprávnykniž. ujarmený (úplne zbavený slobody ako otrok): zotročené, ujarmené národy; bezprávny štátzávislýpren.: spútanýzviazaný (vo vzťahu závislosti; op. nezávislý): finančne neslobodné, závislé podniky; spútané, zviazané myslenieobmedzenýviazaný (op. voľný): byť neslobodný, obmedzený, viazaný v rozhodovanípubl. pejor. al. hist. vazalský (politicky al. hospodársky úplne podriadený; podriadený monarchovi) • expr. zošnurovaný


spätý 1. ktorý je spojený do celku (nejakým predmetom) • zopätýzopnutýzried. spiaty: vlasy späté, zopäté, zopnuté sponou; zopäté, zopnuté ruky; plášť na ňadrách spiaty (Hviezdoslav)

2. ktorý je s niekým al. s niečím pospájaný vnútornými väzbami, vzťahmi • spojený: byť silno spätý, spojený s rodiskom; meno spojené s tragickou udalosťouspútanýzviazanýkniž. zomknutý: nerozlučne spútaní, zviazaní; bratia sú pevne zomknutízried. spiaty


spojený ktorý sa spojil, pripojil, pridružil k niekomu (niečomu) na základe rodinnej, názorovej, citovej a pod. príbuznosti; svedčiaci o spojenectve • spätýzried. spiaty: sú nerozlučne spojení, spätí, spiatispútanýzviazanýkniž.: zomknutýskĺbený: ľudia spútaní, zviazaní, zomknutí silnými citmi; pevne zomknuté silyspoločný: dosiahnuť cieľ spoločným úsilímexpr. spriahnutý (spojený proti niekomu, niečomu, obyč. so zlým úmyslom): obidvaja sú spriahnutí proti otcovi


zviazaný p. spojený

zviazaný [zvia-, zvá-] príd
1. viazaním spojený, vzájomne pospájaný: chrti a psy na opraty zwazani (ŽK 1473); (učňov) majú zvazanymy pruty trestaty (PRIEVIDZA 1580 E); (svedok) voli swoge spolu zwazane pasol (D. JASENO 1754); potrebno gest, aby sa hrádky wždycky na noc z rohožu neb ssyroko zwazanu trstinu prikrýwali (SN 1772); ako te strilki w gednem zwazku zwazane nemožne gest zlamati wssecke spolu, ale rozdelene wssecke po gedneg snadno se polamaly (GK 1779)
L. z. rozum, z-á myseľ nemožnosť al. obmedzenie myslenia, premýšľania: nimus indeclinabilis: nestála, zwázaná mysel (KS 1763); gestli mezy spanjm osskliwé negaké sni z swázanym rozumem potrpel, nech sa nezatopuge z welikym zármutkem (BlR 18. st)
F. ancylogssus: komu se gazyk prisskrel, gazykem zwázany (KS 1763) kto z nejakých dôvodov nemôže hovoriť; (Spasiteľ) hlasite kričjcym ústa zawjral, ktery zwázane lidské gazyky rozwazowal, aby totižto z oprawdiwu chwálu ged zlosti nezmisseli (VP 1764) učil al. nútil ich hovoriť
2. spojený na základe nej. vzťahov: po wykonáné této wraždi, ty wespolek prisahu swázanj a spiknuti králowné strážnych postawili (ŽS 1764); duch a tielo spolu w gedneg osobe spogene a swazane gsu (SQ 1781); tovarišstvý naše pod najsveťejším i na zemi i na nebi jmenem zebrané a zvázané tovarišstvý celý svet učilo, ríďilo a spravuvalo (BR 1785)
3. (o ľuďoch) poviazaný, spútaný: cisár turecký zavolal jestiť na svých vítezov a na svých junákov, na slávnych bašúv, aby tých pánúv zvázaných privedli (ASL 1560); draby wodili Jana Chrleho a Jana Kosselu zwazanych na zamek (ŽILINA 1586); Luthera zwázaného do Rjma odeslal (SC 17. st); Peter dwoma retazami zwazany, mezi dwoma wogakmi, kteri ho wartowali, spal (MS 1758); (vojaci), z kterích dwa pannu, dwa Renaita wázali a zvazaních do dvuch rozďílních žaláruv vsaďili (BR 1785)
4. obmedzený: neb naydrachssy dar w tento čas nám seslán z milosti Boha Pána, gimžto gest moc diabelska zwázaná (CC 1655)
5. spletený, zhotovený: (Pavol) gen toliko z listu palmowého stromu swázanim odewem upokogen bil (VP 1764)
6. napevno utiahnutý, stiahnutý: astrictus: stáhnutý, zwázany; perstrictus: wélmy pewňe swázany, uwázany, stahnúty, pritahnúty; restrictus: stahnúty, swázany, pritahnúty (KS 1763)
7. spojený do knihy: membrana involvit libellum: do mázdru zwázaná knjha; liber bene compactus: knjha dobre zwázaná (KS 1763)
8. veršovaný: ponevádž wi máte rokorádek na konci swég hnihi ačkoliw latinský a nezwázaný, gá též, ale slowenskím a zwázaním (:abi gste sa naučili, že i slowenčiná to múže:) dokonáwam (BA 1789)

Zvukové nahrávky niektorých slov

zviazaný: →speex →vorbis
mal zviazané za chrbtom liées derrière le dos
rastlinných materiálov zviazaných do zväzkov matières végétales en bottes liées
v zväzkoch pevne zviazaných en bottes solidement liées

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu