Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj subst

známosť -i ž.

1. k známy (význ. 1): z. svetových autorov

2. zastaráv. vedomosť, znalosť: dáva sa na (všeobecnú) z. oznamuje sa; nemá o tom z. nevie o tom

3. užší spoloč., osob. vzťah, priateľstvo: vplyvné z-i, nadviazať z.; (ako) po z-i ako pre známeho, medzi známymi

4. dôverný, blízky vzťah medzi mužom a ženou (pred manželstvom): vážna z.

mať z. chodiť s niekým

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
známosť ‑i ‑í ž.

známosť -ti -tí ž.

chodiť 1. pohybovať sa neurčeným smerom robením krokov (o ľuďoch a zvieratách) • kráčať: dieťa sa učí chodiť, kráčaťvykračovať (si) (ľahko, svižne sa pohybovať): vykračuje si po prostriedku cestyísť (pohybovať sa určeným smerom): ide každý deň na omšuhovor. expr.: pešovaťpechúriť (ísť pešo): pešovali sme do kopcachodievať (opakovane chodiť): chodieva s palicouexpr. premávať sa (chodiť z miesta na miesto) • expr. loziť: lozí za dievčatami, po mesteexpr.: vláčiť saexpr. cohniť sa (Šikula; chodiť vytrvalo, neodbytne al. ťažko, namáhavo): vláči sa za mužmi; ledva sa vláčiexpr.: behaťlietať (chodiť rýchlo, na mnohé miesta): behá, lieta po obchodochhovor. pendlovaťexpr. vandrovať (chodiť sem a tam) • subšt. štrádlovať • hovor. expr. prepletať/preplietať nohami (rezko chodiť) • hovor. expr.: prevláčať saprevlačovať sa (chodiť a nosiť veci so sebou): prevláča sa s taškamikniž. brázdiť (chodiť rozličnými smermi): brázdi horouexpr. trúsiť sa (chodiť po jednom, chvíľami): ľudia sa trúsia po ulicipotulovať saponevierať sapotĺkať sablúdiťhovor. bludáriť (chodiť bez cieľa) • expr.: tárať satĺcť sahovor. expr.: zarážať sazatĺkať salámať sa: tára sa, zaráža sa celý deň po dedineexpr.: motať samotkať satmoliť satmoľkať sapliesť sapopletať saplantať sapľantať sa (chodiť a často pritom zavadzať): motajú sa, pľancú sa v malej kuchynkeexpr.: presúšať savysúšať sa (nečinne chodiť): presúša sa po korzehovor. expr. brúsiť (chodiť s istým zámerom) • expr. obíjať sa (Tajovský)nár. obalkovať (Rázus)

2. pohybovať sa, obyč. na kolesách (o dopravných prostriedkoch); byť v činnosti • premávať: po koľajniciach chodia, premávajú električkyexpr. behať: bicykle behajú po chodníkoch; prsty chodia, behajú po klavíri

3. pravidelne robiť cestu s nejakým cieľom • dochádzať: chodí, dochádza do práce automnavštevovať: navštevuje zdravotnú školuchodievať (opakovane): chodieva k nám na návštevu

4. priateliť sa na základe ľúbostného vzťahu • mať známosť: chodiť, mať známosť s chlapcomhovor. vodiť saexpr. vláčiť sanár. vodáckať sa (Kukučín)stýkať samať priateľa (o žene) • mať priateľku (o mužovi)

5. p. patriť 1


priateľstvo vzťah, aký je medzi priateľmi • kamarátstvo: medzi chlapcami vládlo priateľstvo, kamarátstvodružba: družba medzi mestamidružnosť: jeho charakteristickou vlastnosťou bola družnosťbratstvo: bratstvo národovzastar.: súdružstvosúdružskosť; známosť (užší spoločenský vzťah): nadviazať známosťvzájomnosť


vedomosť 1. iba mn. č. poznatky získané učením, štúdiom: hlboké, priemerné vedomostiznalosti: odborné znalosti, znalosti získané na vysokej školepoznatky: teoretické poznatkyzastaráv. známosť: šíril vo svete známosť o Slovákoch (Škultéty)

p. aj poznatok

2. p. vedomie 2


vyhlásiť 1. úradne dať verejnosti najavo; dôrazne povedať • dať na známosťohlásiťoznámiť: vyhlásiť nové zákony; dal na známosť, ohlásil svoje rozhodnutie vzdať sa funkcie; vyhlásiť, oznámiť rozhodný protestvyniesť: vyniesť nariadeniezverejniťuverejniťpublikovať (vyhlásiť v hromadných oznamovacích prostriedkoch) • vypísať (tlačou vyhlásiť): vypísali súbeh na obsadenie dirigentavysloviť: vysloviť ortieľ, rozsudokvydať (komuniké, vyhlásenie, úradnú správu, nariadenie, zákon a pod.) • deklarovať (politické zásady) • proklamovať (slávnostne vyhlásiť): proklamovanie zvrchovanostivypovedať (vojnu, boj niekomu)

2. vyniesť (úradný) úsudok o niekom, niečom • označiť: vyhlásiť, označiť niekoho za vinného, za mŕtvehoposúdiťkvalifikovať: zmluvu posúdiť, kvalifikovať ako/za neplatnúvykričaťrozhlásiť (verejne povedať o niekom obyč. niečo zlé): vykričali ho za nepríčetnéhohist. al. expr. pasovať: pasovať za rytiera; pren. pasovať za dobrého Slovákanespráv. prehlásiť


vzťah okolnosť, že niečo s niečím súvisí, že niekto je s niekým v istom spojení • pomer: hospodárske, politické vzťahy, pomery; vzťah, pomer medzi rodičmi a deťmi; rodinný, priateľský vzťah, pomer; kladný vzťah, pomer k umeniu; mať s niekým ľúbostný vzťah, pomerznámosť (dôverný, blízky vzťah medzi mužom a ženou): vážna známosťrelácia: študovať jav vo všetkých reláciáchspojitosť: spojitosť medzi príčinou a následkomsúvissúvislosť: príčinný súvis, príčinná súvislosťspätosťzviazanosť: spätosť, zviazanosť literatúry so životomkniž. filiácia: literárne filiácie (Mráz)


známosť 1. p. priateľstvo, vzťah 2. p. vedomosť 1

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

známosť, -ti ž.

1. vlastnosť niekoho, niečoho známeho; s tav toho, o ktorom sa vie: z. umeleckého diela;

2. trochu zastar. vedomosť, znalosť: dávať niekomu niečo na z. oznamovať niečo, oboznamovať niekoho s niečím; admin. zastar.: dáva sa na všeobecnú známosť formula, ktorou sa v starších časoch začínali verejné oznamy; vziať niečo na z. pochopiť, uvedomiť si niečo; Ju každá bieda, ktorá jej prišla na známosť, až bolestne dojímala (Jégé) o ktorej sa dozvedela. Nebrala som ďalej v známmosť, že je on tam (Tim.) nebrala som na vedomie, prestala som si ho všímať. Šíril vo svete známosť o Slovákoch. (Škult.) Pre známosť maďarskej reči prijali ho do služby. (Vaj.); známosť abecedy (Kuk.); Nikto nemá o nej (o Paulínke) známosť, iba my traja (Tat.) nikto nevie o nej.

3. bližší, užší vzťah medzi ľuďmi, ktorý vznikol z osobného styku, zo vzájomného poznania ap.; priateľstvo: nadviazať, nadpriasť z. s niekým; O mojom osude rozhodla iba náhodná známosť so Zolom. (Bedn.); mať vplyvné z-i mať styky s vplyvnými ľuďmi, mať vplyvných známych; robiť si z-i získavať styky s vplyvnými ľuďmi; dať sa (dávať sa, púšťať sa) s niekým (zried. i niekomu) do z-i začať (začínať) sa k niekomu správať ako k známemu, k priateľovi: Hneď, ako došiel, dal sa s ním do známosti. (Švant.) Jano vedel, že nesmie sa dať Ondrovi do známosti. (Kuk.) Mať Klinová sa neopovážila púšťať do známosti s nevestou zo strachu pred mužom. (Taj.) ako pre známeho.

4. ľúbostný al. úzko priateľský vzťah medzi mužom a ženou: ešte primladí, aby sa dalo hovoriť o nejakej známosti. (Zúb.) Za dievky mala známosť s mládencom. (Taj.) Ulický mal mnoho ženských známostí (Jégé) ľúbostných vzťahov so ženami; mať vážnu z. mať druha pre uzavretie manželstva

známosť ž
1. poznanie, vedomosť, znalosť: cognitio: známost (GrP 1771); on (Boh) známost čloweka w tomto žiwote natolik obmedzil, že člowek ani swé wlastnj prirozenj naležite poznati nemuže (StN 1785-86); cizjch narodu običegj znamost častokrate prospessna biťi muže (PT 1796); w znamost uwedene lotrstwi (LD 18. st); ponewač ze skusenosti znamost mass, prosim, powec, gakowe gest bremeno Krystowe a gakowe diablowe (SJ 18. st)
L. prospievať v z-i Božej prospievať v poznaní Boha: (Bože) kde pokog twug prebiwa, tam ditky žigy w bazny a w znamosty prospiwagu den po dny (AgS 1708); z. činiť, na z., v z. dávať, uviesť, uvodiť, uvodzovať oznámiť, dávať, dať na vedomie: znamost čzinime W. M. (BÁNOVCE n. B. 1569); w znamost mi vwedl skrz psany swe, zieby dluh ten mne naležite sprawil (U. BROD 1598); Buh zwlasst tagnich srdc skussuge negwice, gegich skritu zadost w znamost uwozuge (BV 1652); dawame na znamost, že sme my predaly nasu wynycu (M. KAMEŇ 1692); denuncio: w známost uwodim (WU 1750); intimo: na známost dáwám, oznamugem (KS 1763); byť v dobrej z-i dobre vedieť: prytom Wassy Opatrnosty gest w dobreg znamosti, ze spolu wassy obywatelya ste powinowaty panu memu welkomoznemu za statek (BLATNICA 1587); mať z., mať dobrú z. čoho poznať, vedieť, mať vedomosť o niečom: dobru znamost toho mate, že neni ten dum mug wlastni (B. BYSTRICA 1610); pernosco: dobru známost mám (KS 1763); prísť na z., v z. dať vedieť, dozvedieť sa, uvedomiť si: gestly co tagneho w znamost prisslo, nerozhlassug (KoB 1666); na znamost prisslo, ze bj towarissga ssewcowsky iste towarisstwj drzalj (PRIEVIDZA 1788); vpadnúť v z. komu napadnúť niečo, spomenúť si: mentor kde se bil podel, w znamost mi newpadlo (PT 1778)
F. když ti kdo učyni dobre, to mnohim rosprawag, gak ty komu dobre čyniss, k znamosti nedawag hovor o dobrote blížneho, nie o svojej; mass se učyt od učenych a sprostych učyti, by se mohla dobrych wecy znamost rozmnožyti (GP 1782) vedomosť treba šíriť
2. vlastnosť niekoho, niečoho známeho, kt. je známy, o kom sa vie: známost pak geho gest vžitečná k tisknutj kneh (SP 1696); oprawdowu známost cnosty, ktera nas od zleho odwazj, naskrze nemagj (PT 1796)
3. bližší vzťah medzi ľuďmi, priateľstvo; milostný vzťah: lidskeho nagwjcég ženskeho pohlawa známost aneb lásku nežádag (BlR 18. st); fatens nic nemuze wedet, ponewač od času znamosty swedka wzdicky potulni člowek bil (ŽILINA 18. st); mladenecz, polepssy žiwot swug, buducne hhu (hriechu) se warug, predessle priležitosti hhsne (hriešne) zanechag, pretrhnj zle towarisstwo a znamosti (MiK 18. st)
L. vpúšťat sa do z-i (o vzťahu) začínať si s niekým: wssecki wubec dobre a bohabogne ženy Panu Bohu poruč a do znamosti lidskeg welmi se newpusstag (SJ 18. st)

Známosť_1 Známosť Známosť_2 Známosť
známosť
ženský rod, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jedna) známosť
G (bez) známosti
D (k) známosti
A (vidím) známosť
L (o) známosti
I (so) známosťou
ženský rod, množné číslo, substantívna paradigma
N (dve) známosti
G (bez) známostí
D (k) známostiam
A (vidím) známosti
L (o) známostiach
I (so) známosťami

Zvukové nahrávky niektorých slov

známosť: →speex →vorbis
všeobecnú známosť a dobu notoriété et de la durée

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu