Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

zabaviť1 dok.

1. spôsobiť dobrú náladu, pobaviť, rozveseliť: z. hostí; z. vnuka rozprávkou i zamestnať

2. zdržať (význ. 1): mešká, priateľ ho z-l;

nedok. zabávať -a

// zabaviť sa:

1. dobre sa z., z. sa pri hudbe

2. z. sa pri nákupoch;

nedok. zabávať sa

1. k zabaviť sa

2. baviť sa (význ. 2): z-l sa na jej rozpakoch, z-li sa na jeho účet

3. baviť sa, zdržiavať sa: už sa s tým pridlho z-a

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
zabávať ‑a ‑ajú nedok.; zabávať sa

zabávať sa -va sa -vajú sa -vaj sa! -val sa -vajúc sa -vajúci sa -vanie sa nedok.


zabávať -va -vajú -vaj! -val -vajúc -vajúci -vaný -vanie nedok.

-ávať/105643 2.17: verbá inf. nedok. 97992 rozprávať/11220 dávať/7557 očakávať/6573 správať/5805 vykonávať/5316 predávať/3543 vydávať/2911 porovnávať/2409 podávať/2313 obávať/2227 plávať/1775 vychovávať/1743 stretávať/1731 dostávať/1584 spávať/1209 zachovávať/1151 zabávať/1146 prekonávať/1092 (448/36687)

baviť sa 1. tráviť čas zábavou, hrou, žartovnými rozhovormi, oddávať sa veselosti; mať z niečoho potešenie • zabávať saveseliť sa: baviť sa, zabávať sa s priateľmi; jedli, pili, tancovali a veselili sahodovať (pri jedle a pití) • svadbiť sahovor. svadbovať sa (na svadbe): svadbili sa do ránahovor.: mulatovaťflámovať (obyč. pri nemiernom pití): mulatovať, flámovať celú nochýriť (neviazane) • nár. harovať (Dobšinský)zried. huľať (rus.): huľanie do ránarozptyľovať sa (zbavovať sa zlej nálady al. sústredenia nejakou príjemnou činnosťou): rozptyľuje sa pri mori; žiaci nepočúvajú, rozptyľujú saexpr. laškovať (robiť samopašné kúsky): laškuje s dievčatami

2. priveľmi sa niečím zaoberať, venovať priveľa času niečomu namiesto inej (potrebnej) činnosti • zabávať sazdržiavať sastrácať čas: zbytočne sa tu toľko bavíme, zabávame, zdržiavame; nebudem už s tebou strácať časzaoberať sa: nemám čas zaoberať sa s tým viacexpr. bavkať sa

3. p. hrať sa 1


baviť 1. poskytovať zábavu • zabávaťrozveseľovaťobveseľovať: baviť, zabávať, rozveseľovať spoločnosťrozptyľovať (zbavovať zlej nálady): rozptyľoval nás vymyslenými príbehmi

2. poskytovať potešenie, vzbudzovať záujem • tešiťzaujímať: nič ho nebaví, neteší, nezaujíma; baví, teší ho spievať

3. odvádzať od (dôležitej) činnosti • zabávaťzdržiavať: baviť, zabávať, zdržiavať pri prácioberať o čas: Nebavte nás, neoberajte nás o čas zbytočne!


hrať sa 1. zamestnávať sa hrou • ihrať sa: deti sa hrajú, ihrajú s legom, na vojakovzabávať sabaviť sa (nachádzať potešenie v niečom): rád sa zabáva, baví s deťmipohrávať sapoihrávať sa: po(i)hrávala sa s prstencom vlasovexpr. al. det. bavkať sa: dievčatko sa bavká s bábouexpr.: ihračkať saihrajkať saihruškať sahrajkať sa (obyč. v styku s deťmi)

2. zdĺhavo al. dôkladne niečo robiť, niečím sa zaoberať • ihrať sa: hrať sa, ihrať sa s vysávaním izbyhovor. expr.: piplať sašiplať sababrať sapaprať saprplať satitlať sa: s opravou strojčeka sa piple, šiple, prple už od ránazdržiavať sa: netreba sa toľko zdržiavať s robotouexpr. maznať sapohrávať sa (zdĺhavo sa s niečím zaoberať): mazná sa s lákavou predstavou

3. p. zahrávať sa


zabávať p. baviť 1, 3


zabávať sa 1. p. baviť sa 1, 2 2. p. hrať sa 1

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

zabávať, -a, -ajú nedok.

1. (koho, čo i bezpredm.) poskytovať, spôsobovať niekomu pobavenie, potešenie, radosť, veselosť, rozveseľovať, baviť: z. hosťov, z. spoločnosť; Kaňa zabával dvoch pisárov anekdotami. (Vaj.) (Fraňo) vedel výborne zabávať. (Urb.) (Cestopis) poučuje i zabáva. (Vlč.)

2. (koho) zdržiavať niekoho z nejakej činnosti, okrádať niekoho o čas, baviť: Povedala jej otvorene, aby ju nezabávala, že má robotu. (Švant.) No ja už pôjdem, nebudem vás zabávať. (Kuk.);

dok. zabaviť

|| zabávať sa

1. (s čím , s kým i bezpredm.) tráviť čas hrou, žartovnými, veselými rozhovormi, účasťou na zábavnom podniku ap., robiť niečo pre svoje pobavenie, veseliť sa, baviť sa: Jeho deti zabávali sa vo dvore na pažiti (Kuk.) hrali sa. Našiel vo vrecku fajku a s tou sa začal zabávať. (Taj.) Mládežníci robili silvestrovský program, všetko sa výborne zabávalo. (Sev.); zabávajúca sa spoločnosť; pren. Čestný človek sa so srdcom dievčaťa nezabáva (Tim.) falošne nedvorí.

2. (ny čom, na kom) mať potešenie z pomykova, z rozpakov, z nepríjemného položenia iného, byť škodoradostný. Drndík sa na jeho rozpakoch dobre zabával. (Hor.) Ľudia sa na tom zabávali, keď mohli dať malému drotárovi fajčiť. (Tomašč.)

3. expr. (s kým, s čím, i bez. predm.) veľa sa zaoberať, zdržovať sa zaveľa, strácať čas: Teraz niet času zabávať sa so škodlivými ľuďmi. (Min.) Nemôžeme sa pri tomto dlhšie zabávať, k čomu tu i tak miesta niet. (Štír);

nedok. zabaviť sa


zabaviť2, í, -ia dok.

1. (koho, čo) poskytnúť, spôsobiť niekomu pobavenie, potešenie, radosť, rozveseliť, pobaviť: Ale môžbyť, že skromné moje rozprávky predsa niekoho zabavia. (Taj.)

2. (koho) zdržať, zadržať nejaký čas: Zabavte ich nejako, pán vrátnik. (Tomašč.) Ani druhá smena asi nebude páliť. Cimrovanie zabavilo. (Hor.);

nedok. zabávať

|| zabaviť sa

1. (s kým, s čím i bezpredm.) stráviť čas hrou, veselými, žartovnými rozhovormi, účasťou na zábavnom podniku ap.: Vše sa ide muž zabaviť s kamarátmi. (Taj.) Zabavíme sa ešte raz spolu tak po mládenecky. (Urbk.) Naozaj ľudské bývanie, kde sa baník môže konečne cítiť doma a po šichte i v záhradke sa zabaviť (Hor.) príjemne stráviť čas prácou v záhrade.

2. (na kom, na čom) mať radosť z pomykova, z rozpakov, z nepríjemného položenia iného, prejaviť škodoradosť: ... aby sa snáď aj tam zabavili na mojom Ondrovi, neborákovi. (Taj.) Zasmial sa hrdý gazda, ktorý rád sa zabavil na druhých vôbec. (Tim.)

3. (čím i bezpredm.) zdržať sa neužitočne, stratiť čas; pobudnúť, stráviť niekde nejaký čas: Strašne sa zabavil týmto zbytočným rozhovorom. (Urb.) Zabavila sa na jednom riadku až pol hodiny. (Jil.) Zandome sa zabavil iba dva dni v meste. (Kuk.);

nedok. zabávať sa

zabávať sa p. zabaviť


zabaviť dk
1. koho zamestnať, zaujať niekoho: remorari aliqvem a re aliqva: ňekoho w ňekterég weci zabawiti (KS 1763); welkomožny pán Ferenc Revay gjch (vojakov) pred kasstjlem swým ráčil zastawiť, wděčně zabawiť (MKH 1799)
2. koho zdržať, rozptýliť niekoho, prekaziť niečo niekomu: excludere aliqvem a negotio: ňekoho w práci zabawiti prerušiť, vyrušiť; ventus tenuit nos: wetr presskodil, zabawil nas (KS 1763)
3. čo dosiahnuť, nastoliť niečo: distinere pacem: zabawiti pokog; interpellare partem victoriam: obsahnúte wjťázstwj zabawiti (KS 1763)
4. čo zadržať, získať, chytiť niečo: gestli by cžlowek rog podle w prednem punkte wiloženeho spusobu zabawit nemohel; gako cžlowek roge zabawit, wčelnu matku chitit? (PeV 1789); -ovať ndk
1. k 1: detinere animum studijs: mysel umeňú zabawowati (KS 1763); ssťastny budess, gestly také w čitaňú žálmuw pilnó teba zabawowat budess (BlR 18. st)
2. k 2: distineo: zdržugem, zadržugem, zabawugem ňekoho; praepedio: zabawugem, prekážku činjm; interpello: reč pretrhám, kazym, do recj se strkám, wcházám, zabawugem (KS 1763); planty nemožu gedna druheg w rosteny zabawowat (WT 1790)
3. koho tešiť, zabávať niekoho: delecto: obweselugem, ťessym, bawym ňekoho, zabawugem, rozkoss dáwám, poťessugem (KS 1763); včera sme, bratrowe mili, z muzikú w Betleme bili, Gezisska zabawowali (Pas 18. st)
4. čo práv zaberať, zadržovať, zaujímať, zhabávať niečo: zabawugem, zaugjmám statek, zasedám mjsto, z moci berem (KS 1763); zabaviť sa dk
1. zamestnať sa, nájsť si nej. prácu: nelen smrt znese, ale nayprw we swete gako we sskole w dobrem cwicženi sa zabawi, žit bude do mogeg wuli a za ten čzas bude chodit po cestach ostrich, hlad a smad bude znassat (SKá 18. st); a že bozstwá poznánj neprigjmáss, zabaw se w milem člowečenstwu Krystowém (BlR 18. st) medituj o Kristovi
2. zdržať sa, zastaviť sa: y gine članky naboženstwj kresťanskeho se nam predkladagi k werenj potrebne, ktere wssak nemužeme examinowat, ale pri ginych se neco zabawime (SK 1697); p. Zawodsky Sandorowy, kdy ssel na Smolenicu, ale se treffila congregatia, na ktereg sa w potrebach obecznych zabawil (ŽILINA 1702); času toho tež (svedok) pry tom humne zaugaty biwsse, maličzko daleg gako ginssy po wečery w gjzbe se zabawil (DRAŽKOVCE 1729)
3. rozptýliť sa, (po)tešiť sa: hnedky na pec vyfrkne a tam se zabaví (PV 1637-45); zabaw se namalé a prečitag dalé (GŠ 1758); gest w tom žiwoťe čím sa zabawiť, gesli sa chceme wšeckím Boskím dílom pripatriť (DS 1795); -ovať sa, zabávať sa ndk k 1: geden z rady mluwil, že by to nebylo dobré, když welicy pani mnoho se w knihach zabawugj (SR 17. st); obywatel lupežstwy nakloneny, z lowenym rýb a ptactwa se zabawuge (KrP 1760); mnoho nekunsstůg, ale se mu dey toliko zabáwati a hrjsti anebo wlčj zub anebo kožku ze slaniny (TS 1771); Kaín zabawowal sa okolo záhradi a Abel zas okolo stada; tá dáma pítala sa mňa, čím bi som sa zabawowala (DS 1795); k 2: y wozili su susedi ty kopi, potom se domluwali nekteri, ze gedni se gednom zabawugj a ze neskoro wozia (NIŽNÁ 1735); nebo wssecko kolečko zemské z gasným sa oswetlowalo swetlem a nezabawowalo se w swych prácach (KB 1757); k 3: ňeco také w rozpráwce ze susedem se zabawugu (MP 1718); ty matky, panske dogky, neuctiwost čina pri mssi swateg, ktere male dety ze sebu beru do kostela, pres celu mssu s nima sa zabawugu, laskagu, usmiwagu, na rukach kolissu, patrikami gim sstrkagu, aby mlčaly (MiK 18. st)

Zvukové nahrávky niektorých slov

zabávať: →speex →vorbis
budeme sa zabávať, budeme žarty vystrájať nous nous amuserons, nous
na tejto hre zabávali ce jeu divertissait fort
sa matka zabáva, dieťa la mère s'amuse, l'enfant
zabávala sa na ňom s'amusant de lui
že som sa zabávala que je me suis amusée

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu