Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

vpadnúť -e -ú -dol dok.

1. spadnúť dnu; zapadnúť: list v-l do schránky; nohy v-li do bahna

2. (o častiach tela) schudnúť (a prehĺbiť sa), opadnúť: v-é líca, oči prepadnuté

3. uskutočniť voj. vpád, vtrhnúť: v. na cudzie územie

4. expr. náhlivo, hrmotne vojsť, vraziť, vtrhnúť: do miestnosti v-l celý rozčúlený

5. expr. náhle sa zapojiť, zamiešať (do reči): v. do rozhovoru

6. odrazu, nečakane vniknúť, preniknúť: do izby v-lo svetlo, do ticha v-l ostrý zvuk

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
vpadnúť ‑e ‑ú ‑dol dok.

vpadnúť -dne -dnú -dni! -dol -dla -dnúc -dnutý -dnutie dok.

pripojiť sa stať sa spoluúčastníkom niečoho (skupiny, hnutia, cesty a pod.) • pridružiť sapridať sa: pripojiť sa, pridružiť sa k skupine turistov; neskôr sa k nám pridala aj opozíciahovor. expr. prikmotriť sa: cestou sa ku mne prikmotril psíkprejsťpristúpiťprikloniť sa (stať sa stúpencom iného): prejsť k nepriateľovi; chce radšej pristúpiť, prikloniť sa k námhovor. zviezť sa (pripojiť sa pri chôdzi): zveziem sa na kúsku s tebouzapojiť sazamiešať saprimiešať savmiešať saexpr.: pripliesť savpliesť sapritrieť sa (pripojiť sa bez vyzvania, obyč. do rozhovoru): do každej reči sa zapojí, zamieša; nik nezbadal, ako sa priplietli, pritreli do debaty; zamiešať sa do davu demonštrantovexpr. vpadnúť (náhle sa pripojiť): vpadnúť do diskusiezried. pritovarišiť sa (Rázus)


vniknúť 1. dostať sa do niečoho, obyč. dovnútra • vojsťpreniknúťvpraviť sa: úlomky mu vnikli, vošli, prenikli do rany; rýchlo sa vpravil do hryexpr. vsúkať sa: nemohol sa vsúkať do novej rolyvohnať savhnať savhrnúť savpadnúťnahrnúť sanabehnúťvovaliť sa (prudko vniknúť): krv sa mu vohnala, nahrnula do tváre; do izby vpadlo svetloexpr.: vrútiť savraziťvbŕdnuťzried. vmetať sa: víno mu vrazilo do hlavy; sneh sa mu vmece do ústvtrhnúťvbiť sadobiť savlomiť sa (násilím vniknúť): zástup vtrhol do domu; dobil sa, vlomil sa do obchoduvliať sanaliať sapresiaknuťodb. infiltrovať (o tekutine): voda sa vliala do pivnice; voda presiakla do pôdy, infiltrovala pôduvprúdiťvtiecťvplynúť (prúdom vniknúť): krv vprúdila do žílvovŕtať sa (vniknúť vŕtaním, expr. dostať sa hlboko): skrutka sa vovŕtala do dreva; myšlienka sa mu vovŕtala do myslevlámať sakniž. zastar. vlúpať sa (vniknúť s úmyslom ukradnúť): zlodeji sa vlámali do domuprebiť sapreraziťprebojovať sa (vniknúť cez veľké prekážky): vojsko sa prebilo do mestausadiť sausídliť sazahniezdiť sahovor. nanosiť sa (vniknúť natrvalo): myši sa zahniezdili v špajzevrásť (vniknúť rastom): korene vrástli do zemevhrýzť sa (hryzením): vhrýzol sa zubami do jablkazabodnúť sazapichnúť sa (o ostrom nástroji): ihla sa zabodla do kože

2. p. pochopiť 1


vojsť 1. chôdzou al. iným pohybom sa dostať dovnútra • vstúpiťstúpiťvkročiť: vošiel, vstúpil, vkročil do izbyzastaráv. vnísť: vnišiel do domuexpr.: vpadnúťvraziťvtrhnúťvtrieliťvtrúliť (Alexy)vpáliťvrútiť savbrnknúťvbŕdnuťhupnúťvhupnúťvhrnúť savhŕknuťvdrúziťvduriť sa (odrazu, prudko, náhle vojsť): deti vtrielili, vbrnkli, vdrúzili do záhradyvbehnúťexpr.: vklusaťvcválaťvocválaťhovor. expr.: vletieťvlietnuť (behom vojsť): vbehli, vlietli do miestnostiexpr.: vhrmieťvhrmotaťvhučaťvhartusiť (s hrmotom vojsť) • vtiahnuťexpr.: vovaliť savrojiť savpratať sa (obyč. vo veľkom počte): vojsko vtiahlo do mesta; skupina sa vovalila, vrojila dnuexpr. vtrúsiť sa (postupne, po jednom) • dobiť savbiť savlomiť sa (násilím vojsť): dav sa dobil do zámkuexpr.: vpochodovaťvmašírovať (pochodujúc vojsť) • expr.: vliezťvteperiť savterigať savredikať savšúchať savšuchtať savšmochtať savtrepať savplantať savovliecť saexpr. zried. voštverať sa (ťažkopádne, ťarbavo, s námahou vojsť) • vkradnúť savkĺznuťexpr.: všmyknúť savošmyknúť savšuchnúť savšupnúť savlúdiť sazaliezťvplaziť savplichtiť sa (potajomky, nenápadne vojsť): špión sa vlúdil do domu; zaliezla do kuchyneexpr. vplávať (pomaly, dôstojne): vplávala do sályexpr.: vcupkaťvčapkaťvbadkaťvdrobčiťvhopsovať (drobnými krokmi vojsť): deti vcupkali dnuvtancovať (vojsť tanečným krokom) • vtackať sakniž. vkolísať saexpr.: vkrbáľať savknísať savkľuckať savkrivkať (vojsť tackavým, kolísavým krokom): chorý sa vtackal, vkrivkal do ordinácieexpr. vkotúľať sa (o tučnom človeku) • vhĺbiť sa (vojsť hlboko dnu): vhĺbiť sa do horyvtlačiť savtisnúť saexpr.: vopchať savstrčiť sa (vojsť s istým úsilím): vopchal sa do pitvoravjazdiťkniž. zastaráv. vjachať (dopravným prostriedkom) • expr.: vhrčaťvhrkotaťvrachotiť (vojsť dopravným prostriedkom s rachotom): auto vhrčalo do garáževhegať (sa) (po nerovnej ceste): voz vhegal na námestiepovstupovaťpovchádzaťpovchodiť (postupne, jeden po druhom)

2. p. vniknúť 1 3. p. zmocniť sa 2 4. p. zmestiť sa


vpadnúť 1. padnúť dnu, do niečoho • zapadnúť: list vpadol, zapadol do schránkyzaboriť savnoriť sazried. zahrúžiť sa (do niečoho mäkkého, sypkého): nohy sa mu zaborili do blataponoriť sapotopiť sapohrúžiť sa (do tekutiny): kolesá sa ponorili do vodyexpr.: hupnúťvhupnúť (rýchlo)

2. schudnutím sa prehĺbiť • hovor. opadnúť: líca jej vpadli, vpadnutá tvárodb. vklesnúť: vklesnutý hrudník

3. uskutočniť vojenský vpád • vtrhnúť: nepriateľ vpadol, vtrhol na naše územievniknúť: vojsko vniklo do vnútrozemia

4. p. vojsť 1 5. p. zamiešať sa 2 6. p. vniknúť 1


zamiešať sa 1. pripojiť sa ako ďalší (do skupiny, hromady a pod.) • vmiešať sapomiešať sapridať saprimiešať sapridružiť sa: zamiešať sa, vmiešať sa nepozorovane do davuvtisnúť savtlačiť savsunúť sa (silou, násilím a pod.): vtisnúť sa, vtlačiť sa do zástupuhovor. expr. prikmotriť sa: nenápadne sa k nám prikmotril pesexpr. vtrúsiť sa (nebadane): medzi zhromaždených sa vtrúsili policajti

2. pridať sa do hovoru, sporu a pod. • zastarieť sazapriasť sa: zamiešali sa, zastareli sa do rodinnej debaty; prečo si sa zapriadol do ich sporuexpr.: zapliesť savpliesť sa: do všetkého sa zapletiezasiahnuť: viac ráz zasiahol do prebiehajúcej diskusieexpr. vpadnúť (náhle sa zamiešať): vpadnúť do rozhovoru

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

vpadnúť, -ne, -nú, -dol dok.

1. (do čoho, kam) padnutím sa dostať dovnútra niečoho: list vpadol do schránky; Čo raz vpadne do truhlového priečinka ženinho, to Krt nevymodliká stade. (Kuk.)

2. (do čoho) ponoriť sa, vnoriť sa, pohrúžiť sa, zapadnúť: Kone vpadli do pol kolien do blata. (Jégé) Jednou nohou vpadla hlboko do jarku. (Vaj.); pren. expr. v. niekomu do náručia prudko sa objať s niekým al. dať sa objať niekomu;

3. poklesnúť, upadnúť, prepadnúť sa: Oči jej ešte viac vpadli a ostala ako tráva. (Taj.) Známi ho nemohli poznať: tvár vpadla, oko mdlé. (Kuk.)

4. (kam) násilne vniknúť, vtrhnúť, uskutočniť vpád: Po prvý raz vpadli sem ozbrojení, cudzí (nepriatelia.) (Kost.) Na Slovensko vpadli khunovskí proletári. (Jes.); expr. v. nepriateľovi do chrbta, do tyla zaútočiť na nepriateľa zozadu;

5. expr. (kam) nečakane, náhle, prudko vojsť, vtrhnúť niekam, nečakane, náhle sa objaviť niekde: Keby ste boli sem vpadli nezvaní, neboli by ste spôsobili väčší úžas, ako takto. (Tat.) K svojej priateľke vpadla na pravé poludnie. (Zgur.) Mrzelo ho, že tak vpadol medzi nich. (Urb.)

6. expr. (do čoho) náhle sa zapojiť (obyč. do rozhovoru, do spevu), pripojiť sa, pridať sa: Hneď vedel, o čom je reč, a hneď aj vpadol do rozhovoru. (Tim.) „Dobre, dobre,“ vpadla mu do reči. (Kal.) Do jasavých zvukov huslí vpadol melancholický hlas harmoniky. (Urb.) Komandir nám zázračne vpadol do nôty. (Sev.)

7. (do čoho) nečakane, náhle vniknúť, preniknúť niekam: Do tohto zmrákania vpadol jasný lúč. (Vaj.) Do Igorovho zúfania vpadli mäkké zvuky krokov. (Jaš.) Len čo otvoril oči, už mu vpadol do mysle chlapcov tricykel (Hor.) prišiel na um.

8. zried. (do čoho, zastar. i v čo) nečakane, náhle sa ocitnúť v nejakých okolnostiach, v nejakom stave: Rázvora sa trochu zahanbil, ale hneď zas vpadol do dobrej nálady. (Podj.) „Dobrú noc!“ doložil, vpadnúc zas v jemný, melodický tón. (Vaj.);

nedok. vpadať, -á, -ajú i vpadúvať, -a, -ajú

vpadnúť dk
1. do čoho, kam padnutím sa dostať dovnútra niečoho: kamenček, genž do strewice wpadol (KoB 1666); (bludári) do gamy wpadli (PP 1734); kdiby člowek wediel, w kteru hodinu zlodiege na dum geho wpadnu (KT 1753)
F. v. v známosť spomenúť si: mentor kde se bil podel, w známost mi newpadlo (PT 1778); gako malé dítki i do wlasuw wpadli (BA 1789) pobili sa; kdo yamu ginému kopá, sám do nj wpadne (BV 1652) kto druhému jamu kope, sám do nej padne
2. do čoho ponoriť sa, vnoriť sa, zapadnúť do niečoho: (deska) aby se koryto prykrylo, aby neczistota do brecžky newpadla; mug kun mezy mosticze wpadl (TRENČÍN 1586; 1613); pri robote mostu czelad do wody wpadla (ŽILINA 1655); kde štolna ne tak hluboko gest wpadnuta, tedi se muže furowati (BREZNO 1701); on (Juro) s weslem wpadl do potoka (AP 1771); (kráľovič) wpadol w gamu na medwede wikopanú (DS 1795); mladenec wpadel do studne (MiK 18. st)
3. kam poklesnúť, prepadnúť sa niekam: že sem hned po spáchanem hrichu do pekla newpadel (MiK 18. st)
4. kam, na koho násilne vniknúť, vtrhnúť niekam, prepadnúť niekoho: Tatar wpadl do zeme vhorské (RUŽOMBEROK 1599); wyznal (vojak) že byl w podhrady, kdy Belame na nje wpadlj (s. l. 1616); Asirssty wpadli do Egipta (KT 1753); wpadne na was z wogskem rimskim Titus (SPr 1783); obywatelé na nich (lúpežníkov) nenadále wpadli (SH 1786)
5. nečakane, prudko vojsť, vniknúť niekam: lowassi wpadli byli do sausedskeho wynohradu (SKALICA 1616); biskup stádo stráži, aby do neho wlcy newpadli (PW 1752); lew wpadl do stada (KT 1753); irrumpo: wpadnuti, wkročiti (AP 1769)
6. náhle sa ocitnúť v nejakom stave, situácii: (vrátením peňazí) by Wassie Milost w sskodu newpadla (MUŠINA 1441); nechcess-li se obratiti, wpadness wečne zatracenj (PoP 1723); in calamitatem incidere: do bjdy wpadnuti (WU 1750); twug pritel skrz nesstesti wpadel do chudoby (GV 1755); po krátkem času wpadel (Ezechyiáss) do tesskéj bolesty (PrW 1780); gak nebudess dobry dobrym, wpadness do uskosti (GP 1782); vpadať ndk
1. k 1: wssecy mreme a do zeme wpadáme gak woda (GŠ 1758); incurro: wpádám, donútra wcházám (KS 1763); (zem) naponáhle požretá do ohroznég propasty wpádá (PT 1778)
2. k 4: nepritel cizy od ginud wpada (KoB 1666); circumvadol: ze wssech stran wpadám (WU 1755); adorior: wpadam (AP 1769)
3. k 6: twe telo kedykoliw do nemocy wpadá; pro tebe nini wpadam do wečneg uskosti (GŠ 1758); verá lekári, že človek do melancholie pre černožltnosť vpadá (BR 1785)
4. vlievať sa, vtekať: potuoczek od Zawadj mezi hori tecze a do nasseg riekj wpadá (GALANTA 1664); skrze rozpadle sskalubyny nečista woda do ssifu wpadá (KoB 1666); illabor: wpádám, pritekám k nečemu (KS 1763); illabor: wpadám (AP 1769); wpadagu potoki do mora (GK 1779); vpadávať, vpadovať frekv
1. vtrhúvať niekam: irrumpere: wpadáwati (PD 18. st)
2. vtekať: (potok) vpaduje do Oravice (ORAVA 1659); pristaw negakowu nadobu, do ktereg olsum resolutum bude wpadowati (OCh 17. st)

wpadnúť_1 wpadnúť wpadnúť_2 wpadnúť

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu