Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj subst priezviská

staroba -y ž.

1. pokročilé al. posledné obdobie ľudského života, vys. vek: pokojná, zabezpečená s.; v s-e

2. (o veciach) dlhý vek: patina s-y na nábytku

s. – choroba;

starobný príd.: s. dôchodok penzia

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
staroba ‑y ž.; starobný

staroba neskoré obdobie ľudského života: sporil, aby mal pokojnú starobustarosť: na starosť nemal kam ísťvek: otec je už vo vekupren. jeseň: jeseň života (začiatok staroby) • pren. zjemn. šediny: pripomínať niekomu jeho šediny

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

staroba, -y ž.

1. neskoré obdobie ľudského života, vysoký vek, starosť: Chce mať svoj dom, aby mal zabezpečenú starobu. (Švant.) Nezomrel od staroby, ale po páde do jamy na hlinu. (Chrob.); staroba — choroba (prísl.); Staroba mu už sedela na pleciach (Hor.) bol starý.

2. dlhý vek vôbec: Voľakedy bolo to všetko drevené, zvonku od staroby čierne. (Taj.) Brusel má vyše tisícročnú históriu, ale patinu staroby na jeho uliciach a domoch nevidno. (Len.)

staroba, starosť2 ž
1. pokročilé al. posledné obdobie života, vysoký vek: kterehoz czlowieka starost nemuoz poznati (ŽK 1473); kterak se muoj otecz w tom wydyeku skoro do starosty zachowal (HANDLOVÁ 1573); ceri meg i zatjovy, očekawagice od njch lasku detjnsku a opatrowany w starobe meg, poruczam dane zeme (VRÚTKY 1675); nowinu na Muolkny mladssimu sinu, ponewačž se mnou y w mogeg starosty dobre činil a nakladal (KRUPINA 1684); w čem čo by o nas mládež zmisslela, gedine že sme se na starost zblaznili, skrze čo len by sme gjnym k pohorsseny byli (DuR 1719); neslawnú starost a newládnú meci bolestámi tahám (PT 1778)
L. (deti) czjmradeg opustiwsse mne y na tuto mu poslednj starost se zapamatowaly a mne w niczemz neffedrowaly (ŽILINA 1561) posledné dni života; ze pro starost a zessly wek swůg nemůhol sem daley toho pol dworu sweho odbywaty (L. TRNOVEC 1597); aby ony (synovia) mely na ni, swu milu mattku gyss w starosty postawenu, starost (MARCELOVÁ 1621) starú; kterežto pol winicj ona Zaruba Susanna swogeg staroby (!) a w ubostwe postawena, založila bola do Pečenicz Holj Kassparu za fl 82 (BÁTOVCE 1636) stará a nevládna; guž starobu obklicženy wirobit sobe nic neumim (H. SRNIE 1733) ako starý človek; že gest uloženo každemu umrity, biwsssy ja tež z poddanstwy toho a juz w starobe žywota meho konecz zywobity meho kazde okamženy očekawagicz (NITRA 1748) súc starý; ga w starobe mogeg a w nemocy welikeg postawena (NOVÁKY 1762) prežívajúc starý vek; preco sme teba (synu) poslaly putovati, kteri gsi bil swetlo očy nassich, palica starosti nasseg (Káz 18. st) opora v starobe; dospelá, veľká s., vek veľkej s-i vysoký vek: tak žyl potom Vellius ass do weku welkeg starosty (PeP 1769); ponewač sem guž w starostj welikeg a w nemocj (ZBOROV n. K. 1790); byl Dawyd na ten čas guž w dospeleg starosti (CDu 18. st); do šedivej s-i, do s-i a šedivého veku, do s-i a šedivosti do zošedivenia vlasov ako znaku vysokého veku: ktery (Simeon) biwsse sprawedliwy, až do ssediweg starosti čakal prichod Spasitele nasseho (SJ 18. st); welike zaiste milosrdenstwi gest Bozske očekawani na nasse obraceni, nyni čeka, zhowiwa, trpi deset y dwacet roku, ano až do starosti a ssediweho weku, na pokani nasse (SQ 1781); wypráwat budem čudné weci twe až do starósti a do ssediwósti (BlR 18. st); s-i dôjsť, do/k s-i ísť, prichodiť/prichádzať starnúť: teprw (človek) k sobe prigde, kdyz starosty dogde (PV 1652); gako strom cedrowy njkdy k starostj nepricháza, ale wždycky roste (MP 1718); sskopy, kteřj zubu nemagj a do starostj gdau (HRK 1773); ponewadž pak ga guss do staroby prjchodjm (LIPTOV 1780); mi ve dne v noci od mladosťi až do skrivenéj starobi, až do smrťi hovadňe robiťi ňeprestáváme (BR 1785) vekom zničení
F. starost ne sama prychodj, mnoho chorob s sebů wodj (SiN 1678) staroba - choroba; hle, guss tuto w sedemdesati, w osemdesati rokoch člowek zustawa stary podle znameho pryslowi: že ge starost sama chorost (GK 1779) staroba - choroba; ta mladost wažnegssy, ktera podobna starosty o hodnote života; po zime každoročne nasleduge jar, ale po starosty nikda mladost o následnosti; chlipna a neporadna mladost neplodně oddawa tělo starosty o premárnenej mladosti (MC 18. st); tak se časy nasse minu y roky w starosti zhynu (Se 18. st) o smrteľnosti; z mladosty až do s-i počas života: nezapomynagicze y mogu wlast anebo mesto, w kterem sem se ucztywe z mladosty az do starosty, ano az do ssedyn mogich wychowawal (KRUPINA 1685)
2. starostlivosť; úcta: ay ona bude prj nem zustawat a chowat se do smrti sweg, ale tak abj w pocztiwostj, w starobe, w poslussnostmj predchazela (ŽILINA 1622); kterich on podobne w naležiteg uctiwosty a w starobe powinen bude mit a zachowawat (ZBOROV n. K. 1794)

Staroba Staroba
staroba
ženský rod, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jedna) staroba
G (bez) staroby
D (k) starobe
A (vidím) starobu
L (o) starobe
I (so) starobou
ženský rod, množné číslo, substantívna paradigma
N (tri) staroby
G (bez) starôb
D (k) starobám
A (vidím) staroby
L (o) starobách
I (so) starobami

Databáza priezvisk na Slovensku

vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998.
Priezvisko STAROBA sa na Slovensku v roku 1995 nachádzalo 9×, celkový počet lokalít: 5, v lokalitách:
ZLATÉ MORAVCE, okr. NITRA (od r. 1996 ZLATÉ MORAVCE) – 3×;
NOVÉ MESTO NAD VÁHOM, okr. TRENČÍN (od r. 1996 NOVÉ MESTO NAD VÁHOM) – 2×;
RUŽINOV (obec BRATISLAVA), okr. BRATISLAVA – 2×;
MILOŠOVÁ (obec ČADCA), okr. ČADCA – 1×;
PETRŽALKA (obec BRATISLAVA), okr. BRATISLAVA – 1×;

Zvukové nahrávky niektorých slov

a prináša ti starobu et te charrie cette vieillesse
fondu solidarity v starobe fonds de solidarité vieillesse
je starý, a staroba est vieux, et la vieillesse
materstvo, invalidita, staroba, úmrtie maternité, invalidité, vieillesse, décès
neskorá staroba by mali l'extrême vieillesse devraient
starobe a pozostalostné dávky de vieillesse et prestations de survie
starý, a staroba ani vieux, et la vieillesse ne

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu