Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

pritlačiť dok.

1. tlakom spôsobiť, aby sa niečo k niečomu tesne priblížilo, pritisnúť: p. si ruky na spánky, p. hráča na mantinel

2. vlastnou váhou privaliť, pritisnúť: padajúci strom ho p-l

3. vyvinúť al. zosilniť tlak na niečo, pritisnúť: p. (na) kľučku, tlačidlo zvončeka

4. tlačením dopraviť, pritisnúť: p. stôl k obloku

5. hovor. pousilovať sa: v práci musíte p.

p. niekoho k → múru;

nedok. pritláčať -a

// pritlačiť sa tesne sa priblížiť, pritisnúť sa: p. sa k stene;

nedok. pritláčať sa

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
pritlačiť ‑í ‑ia dok.; pritlačiť sa

pritlačiť -čí -čia pritlač! -čil -čiac -čený -čenie dok.


pritlačiť sa -čí sa -čia sa pritlač sa! -čil sa -čiac sa -čený -čenie sa dok.

Príliš veľa výsledkov, zobrazujem len niektoré z nich

pricicať sa cicajúc sa pevne zachytiť; expr. využiť niečiu náklonnosť a natrvalo ostať s ním v zištnom vzťahu • prisať sa: mláďa sa pricicalo, prisalo k matke; pricicať sa k rodineprilipnúťkniž. priľnúťprimknúť sapritisnúť sapritlačiť sa (tesne priľahnúť al. citovo sa k niekomu priviazať): šaty prilipli, primkli sa na mokré telo; ruka sa pevne pritisla, pritlačila k pásu; prilipnúť, primknúť sa k rodinepripútať sa (citovo)


pripomenúť 1. oživiť v pamäti; vyvolať predstavu niekoho, niečoho al. vyvolať spomienku na niekoho, niečo • pripamätaťzried. pripamätovať: pripomenúť, pripamätať niekomu staré sľuby, dlhy; dnes sme si pripomenuli, pripamätovali výročie básnikovho narodeniaupomenúť (pripomenúť splnenie povinnosti): upomenúť dlžníka na vrátenie dlhuupamätaťupamätovať: upamätal som ho, že sme sa už videliupozorniť (obrátiť niečiu pozornosť na niekoho, na niečo a obyč. vyzvať na isté konanie): návštevníkov treba upozorniť na zmenu programu; upozornite mládež, že sa tu nefajčínapomenúť: napomeň mi, že mám ísť na poštuspomenúť: nepríjemnú udalosť sme už nespomenulifraz. otrieť niekomu niečo o nos (pripomenúť s výčitkou): viackrát už otrela dcére o nos jej previneniepopripomínaťpospomínať (postupne, viac vecí)

2. vysloviť vecnú, okrajovú a pod. poznámku • poznamenaťpodotknúť: rečník pripomenul, poznamenal, podotkol, že východiskový materiál nie je úplnýzmieniť sa: o veci sa nik nezmienilexpr. utrúsiť (mimochodom, nenápadne): váhavo utrúsil niečo o našej povinnosti prísťhovor. prehodiť: prehodil čosi o danom sľubenadhodiť (v reči naznačiť): nadhodil starý problémexpr.: nadštrknúťnaštrknúťpodštrknúť (v reči naznačiť) • hovor.: zaduplikovaťzduplikovať (dôrazne pripomenúť): mať ešte raz z(a)duplikovala, čo máme urobiťhovor. pritlačiť (dôrazne pripomenúť)


pristaviť 1. dodatočne postaviť • pristavaťpribudovať: k domu pristavili, pristavali, pribudovali ešte jedno poschodieprimurovať: k stavbe primurovať garážpopristavovať (postupne, viac vecí)

2. dať, postaviť do tesnej blízkosti niečoho • prisunúť: vlak pristaviť k nástupisku č. 2; k obloku treba pristaviť, prisunúť stoličkupritisnúťpritlačiť: skriňu pritisli, pritlačili ku gaučupritiahnuť (pristaviť ťahaním): sudy pritiahnuť bližšie k sebepriraziť (prudko pristaviť): prirazila si stolček k nohepopristavovať (postupne, viac vecí)

3. spôsobiť, aby niekto, niečo prestalo postupovať, ísť • zastaviť: pristaviť, zastaviť na ulici známeho; vodiča pristavila, zastavila polícia; koňa pristavili, zastavili až na konci dedinyzadržať: zadržať bežiaceho zlodejazavrátiť (zahnať späť): zavrátiť čriedupopristavovaťpozastavovať (postupne, viac jedincov)


prisunúť 1. posúvaním dostať do blízkosti niečoho • pritiahnuť: prisunúť si, pritiahnuť si stolček pod nohypristrčiť: pristrčila mačke misku s mliekompristaviť (dať do tesnej blízkosti niečoho): pristaviť vozík ku vchodupriraziť (prudko prisunúť): nahnevane prirazil stoličku k stolupriblížiť (dať trocha bližšie k niečomu): priblížiť lyžicu k ústampritisnúťpritlačiť (tisnutím, tlačením): pritisli, pritlačili skrine do kúta izbyprimknúť (tesne k niečomu): primkla si hlavu k dieťaťupriložiť (položiť k niečomu): priložiť pušku k lícuexpr.: prišuchnúťprišmyknúť (prisunúť šúchavým, šmýkavým pohybom): prišmykla pohárik na kraj stola

2. p. doviezť 1


pritisnúť sa tesne sa priblížiť k niečomu, niekomu • pritlačiť sa: v strachu sa pritisla, pritlačila k stromuprimknúť sa: primkli sa bližšie k sebe, aby sa všetci zmestili; líce k lícu primknutéprivinúť sapritúliť sastúliť saexpr. prituľkať sa (nežne, s láskou sa pritisnúť): dieťa sa privinulo, pritúlilo k otcoviexpr. pricigániť sa: pricigáni sa k mužovi, aby jej odpustilexpr.: pričupiť sasčupiť saschúliť sa (pritisnúť sa so skrčeným telom): psík sa pánovi pričupil, sčupil, schúlil k nohámnaľahnúť (pritisnúť sa celým telom)


pritisnúť 1. vyvinúť tlak s cieľom niečo, niekoho k niečomu tesne priblížiť al. svojou váhou na niečo, niekoho zapôsobiť • pritlačiť: pritisnúť, pritlačiť si dlane na líca; pritisnúť, pritlačiť niekoho o múrexpr. pričľapiť: pričľapil si čiapku do čelaprivaliťexpr.: primliaždiťpripučiťprikvačiťpridláviť: chlapa v hore privalil, pridlávil, primliaždil stromexpr. prigniaviť: padajúci stožiar ťa prigniavipriľahnúť (pritisnúť celým telom) • pristúpiťpristupiť (nohou pritisnúť): pristúpiť chrobákaprikľaknúť (kolenom pritisnúť): prikľakne mu šiju a spúta hopriklopnúťpriklepnúť (nárazom pritisnúť): obločné krídlo tesne priklopol, priklepolpriprieť (silou potlačiť): vietor ma priprel k domupopritískaťpopritláčať (postupne, viac vecí, osôb)

2. nútením, okolnosťami spôsobiť neželaný stav • pritlačiťpriprieť: osud ho pritisol, priprelhovor. expr.: priseknúťprivrznúťprivrieťprištipnúťpriškripnúťpriškrieť: bieda ich prisekla, priškripla

3. p. stlačiť 4. p. prisunúť 1 5. p. pritúliť 1


pritlačiť sa p. pritisnúť sa


pritlačiť 1. p. pritisnúť 1, 2 2. p. stlačiť 3. p. prisunúť 1 4. p. zdôrazniť, pripomenúť 2

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

pritlačiť, -í, -ia dok.

1. (čo, koho k čomu, ku komu, o čo, na čo) vyvinúť fyzický tlak na niečo, pritisnúť: p. niekoho (niečo) k stene, o (na) stenu; Pritlačí (horiacu) cigaru k popolníku. (Al.) Turci boli hneď a zaraz na ňom a mocne ho (Obucha) pritlačili k zemi. (Hor.) Pritlačí nos na sklenú tablu a díva sa von. (Ráz.-Mart.)

Pritlačil mu oči sen (Tim.) usnul, zaspal; p. niekoho k stene, k múru, k zemi zahnať, uviesť do nepríjemnej situácie, dostať do úzkych;

2. (koho, čo) (o niečom ťažkom) svojou váhou pritisnúť, privaliť: Ako ľahko mu mohlo nedajbože brucho pritlačiť alebo tak pripučiť. (Jes.);

pren. expr. doľahnúť, prísť na niekoho: Pritlačil ho akýsi smútok. (Letz)

3. (čo, zried. i na čo) tlakom dovnútra al. nadol vtlačiť, stlačiť, zatlačiť, potlačiť, pritisnúť: Pritlačila kľučku a šuch! už bola dnu. (Dobš.) Slečna pritlačila spruhu, dáždnik sa vystrel. (Kuk.) Pritlačila gombičku elektrického zvonca. (Čaj.) Ferdo pritlačil tým väčšou silou na pedál (v aute). (Jil.)

4. (čo, k čomu) tlačením, tisnutím dopraviť na určité miesto, prisunúť, priraziť, pritisnúť, dotlačiť: p. skriňu k stene, p. k chorému stolík; p. stôl pod oblok;

5. hovor. pousilovať sa v práci: Jano Kining, ten tisíckami vyloží stôl po výplate! Ale ten aj vie pritlačiť. (Skal.)

6. zried. dôrazne poznamenať, pripomenúť, zdôrazniť: Nech rozkradnú ich baranie heslá domáci zlodeji. — A zradcovia — pritlačil Radlák. (Jes.) To azda syn? — To je jedno — pritlačí Gáblik. (Ráz.);

nedok. k 1-4 pritláčať, -a, -ajú, zried. i pritlačovať, -uje, -ujú

|| pritlačiť sa (ku komu, k čomu, na koho, na čo, o koho, o čo) pritúliť sa, pritisnúť sa: (Syn) úsilne pritlačil sa k nej. (Šolt.) Pritlačil sa k obloku. (Kuk.) Ležal som pod svahom pritlačený o skalu. (Karv.);

nedok. pritláčať sa


tlačiť, -í, -ia, tlačený nedok.

1. (koho, čo, na čo, na koho i bezpredm.) pôsobiť vyvíjaním tlaku, vykonávať fyzický tlak, tisnúť: Zúfa, tlačiac ruku na čelo. (Kuk.) Oboma rukami mu tlačí na krk. (Min.) Miesto brzdy na plyn tlačí. (Šteinh.) Nuž ty laganisko, budeš nám ty žito tlačiť? (Kuk.) váľať; t. pri pôrode; pren. Kto nás bude tlačiť, dobre ho naperme (J. Kráľ) utláčať; expr. Z našich šiestich učbárov už len jeden tlačí zem (Lask.) žije. Vždy ma len haníte a tlačíte do zeme (Tim.) ubíjate; kniž. Tlačí mu plecia štyridsaťpäť služobných rokov (Jes.) slúži už ...; niečo mu dušu, srdce, hruď tlačí niečo ho trápi, sužuje; hovor.: mora ho tlačípocit úzkosti, niečo ho tiesni, trápi; niečo mu jazyk tlačí rád by niečo povedal;

2. (čo, koho) tlakom posunovať, tisnúť: t. vozík; t. kameň; t. niečo, niekoho pred sebou; pren.: t. súpera (v hre); t. nepriateľa (vo vojne); Oni tlačia im [deťom] do nevinných úst studené, cudzie slová (Vaj.) nútia ich hovoriť cudzou rečou; pren. Začal vtedy Števa cieľavedome tlačiť o múr (Karv.) dostávať do ťažkej situácie.

3. (čo) lisovať: t. mušt (Hviezd.); t. olej zo semien; Budú myslieť, že sme ho [vínko] tlačili za Bradovskou bránou. (Kuk.)

4. (koho, čo) tlakom, váhou pôsobiť telesnú bolesť, omínať: Tlači ma v topánke. (Šolt.) Chrbát ho bolí, na žalúdku tlačí. (Taj.) Rovnošata ich ešte tlačila a omínala. (Sev.) Hnev mu tlačil hrdlo kŕčovite. (Kuk.)

Každý vie, kde ho topánka (čižma, krpec) tlači (prísl.) každý najlepšie sám pozná svoje nedostatky, trápenia, problémy.

5. (koho) pôsobiť niekomu tieseň, starosti, ťažkosti; trápiť, súžiť; skľučovať: Biedy všelijaké tlačia ich ustavične. (Tim.) I neporiadok v izbe ju tlači. (Kuk.) Tlačil ich pocit vlastnej chudoby. (Jégé) Povedz všetko, čo ťa tlači. (Karv.)

6. hovor. (koho, čo, na koho, na čo) dôrazne sa na niekoho obracať, naliehať, usilovať sa o niečo: Exekútor na rozkaz banky bol nariadil, aby tlačil a prinútil direktora i jeho ženu usporiadať si túto trápnu dlžobu. (Jes.) Ale musíme to predsa skúsiť, — tlači Julo otca. (Gráf)

7. (čo i bezpredm.) mechanicky prenášať znaky písma al. rozličných obrazov na papier, plátno ap., zhotovovať tlačou: t. knihu, t. bankovky, t. noviny, časopisy; Vedel i pätorakým perom písať, i ako keby tlačil. (Taj.)

8. (čo) uverejňovať, vydávať tlačou: Písal slovenské verše, ktoré sa málo delili od tých, ako sa obyčajne tlačia. (Záb.)

9. (čo) nanášať na tkaninu farebné vzory;

opak. tlačievať, -a, -ajú;

dok. k 7, 8, 9 vytlačiť, k 9 i potlačiť

|| tlačiť sa

1. tlakom, násilím sa niekam dostávať, niekam prenikať, vynucovať si priestor, tisnúť sa; hrnúť sa: [Nemci] sa tlačili od Ružomberka na Turiec. (Ondr.) Videla som náš autobus, do ktorého sa tlačili ľudia. (Zát.) Horúčava tlačí sa medzi múry mesta. (Al.); slzy sa mu tlačia do očí je mu do plaču, chce sa mu plakať; pren.: Ošiaľ sa tlači do hlavy. (Pláv.) Neúspechy sa tlačili do cesty. (Al.); kniž. t. sa do popredia snažiť sa získať vedúce postavenie;

2. byť pokope na malom priestore, tiesniť sa, tisnúť sa: Videl celé rodiny tlačiť sa v páchnúcich dierach. (Urb.) Na úzkom nástupišti sa tlačil kŕdlik ľudí. (Hor.) Tlačíme sa v dvoch malých prehnitých kabínach. (Al.)

3. (ku komu, k čomu, okolo koho. čoho) pritískať sa, tisnúť sa, pritláčať sa; túliť sa: Judka vždy znova tlačila sa k nešťastnému brvnu. (Vaj.) Štefan sa tlačí k dievčatku. (Heč.);

opak. tlačievať sa;

dok. k 3 pritlačiť sa

pritlačiť dk koho, čo (k) čomu, na čo tlakom spôsobiť priblíženie, pritisnúť niekoho, niečo k niečomu: apprimo: pritlačiti (AP 1769); twég bózskeg hlawe korunu s trňa upletenú pritlačili (BlR 18. st); zdaliss nie diabel zhodil dum skrz zburene powetri aneb powichricu a synuw y dceri pritlacil a pomordowal? (MK 18. st); potom, duša moja, oči zatlač a na moj hrob ťažký kameň pritlač (AD 18. st)
L. p. pečať, sekret na čo, k čomu práv potvrdiť pečaťou niečo na znak právnej istoty: ya nicz zleho do neho neuim, ani sem slychal, nez ze se dobre zachowal, a na to swoy sekreth pritlacity chcy (ŽABOKREKY 1567 KL); rukamy swymy sme se podepsaly a peczet nassy sme k temu lystu pritlaczyti daly (ONDRAŠOVÁ 1571); dľa pewneysseho swedectwa (list) y pan Korytnoky Ferencz swoyu ruku podpysaly y peczety prytlaczyly (S. HRHOV 1595); na ktery wosk pritlačili gednu pečat (PP 1734); pritláčať ndk: interpremo: pritláčám, prjtjskám (KS 1763); (učiteľ) zakril celeho toho čloweka tjm snehem krom vst a nosnjch djrek, snech take pritlacel na telo asy na tri palce hrubo (RPo 1790); (človek) Krysta nech wywoluge za sláwného ženicha dussi swég a geho z ranama popichaného srdcu swému nech pritláčá;
x. pren s kolikyma prjslowmi tuto též wec prjtláčal myslám nassym približoval (BlR 18. st)

pritlačiť_1 pritlačiť pritlačiť_2 pritlačiť

Zvukové nahrávky niektorých slov

pritlačiť: →speex →vorbis
a jemne pritlačte platničky et secouer doucement les plaques

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu