Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

pribiť -je -jú dok. pripevniť klincami, priklincovať: p. dosku (kladivom); p. obraz na stenu

stáť ako pribitý nehybne;

nedok. pribíjať -a

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
pribiť ‑je ‑jú dok.

pribiť -bije -bijú -bi! -bil -bijúc -bitý -bitie dok.

pribiť pripevniť klincami • prihlobiťpritĺcťpriklincovať: dosku treba pribiť, prihlobiť napevno; pribiť, pritĺcť podpätok na topánky; stojí ako pribitý, priklincovanýzaklincovať (uzavrieť pribitím klincov): zaklincovať oblokyprikuťprikovať (pripevniť kovaním): zámok prikovaný na železný rámprimontovať (pripevniť montovaním): primontovať korčule na topánkypopribíjaťpopritĺkať (postupne, viac vecí, na viaceré miesta)


pripevniť pevne pripojiť • upevniť: lano pripevniť, upevniť o stĺppribiťpriklincovaťzaklincovať (pripevniť klincami): podpätok treba dobre priklincovaťprikovaťprikuť (pripevniť kovaním): prikovať niečo na reťazpriskrutkovaťhovor. prišraubovať (pripevniť skrutkou) • primontovaťnamontovať (pripevniť montovaním): primontoval na auto držiaky na lyžehovor. primajstrovať: uvoľnenú kľučku treba znova primajstrovaťprichytiťexpr. prikvačiť: prichytí si, prikvačí si na kabát metálpripichnúť (pripevniť pichnutím): pripichnúť oznam na tabuľupripnúťpripäťprišpendliťprišpendlíkovať (pripevniť špendlíkom, sponkou, ihlicou a pod.) • prinitovať (pripevniť nitovaním): prinitovať rúčku k panviciprirobiť: strojček prirobím na doštičkupripútaťpriputnaťpriviazaťexpr. pripantať (pripevniť viazaním): priviazať, pripantať šnúru o kôlniž. hovor.: priondiaťpriondieťpritentovať: Priondi, pritentuj ten motúz o plot!

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

pribiť, -bije, -bijú dok.

1. (čo, zried. i koho) pripevniť klincami, priklincovať: p. dosku, latu, tabuľu, obraz, podošvu, podpätok, podkovu; p. niečo kladivom, kameňom; p. niekoho na kríž spôsob vykonania trestu smrti v staroveku, ukrižovať; pren. Mojžiš akoby mal oči pribité o poval (Kuk.) uprene pozerá. Slnko stálo pribité v zenite (Fr. Kráľ) bolo poludnie.

stáť ako pribitý nehybne; Dora stála pribitá k zemi (Jil.) nehýbala sa

2. (čo) priraziť a pripevniť k brehu: p. plť, čln k brehu;

nedok. pribíjať, -a, -ajú

pribiť dk
1. čo pripevniť klincami, priklincovať: za latowcze na wyssnu studnu, czo se desky prybyli (ŽILINA 1610); dwa klyny welkje, co se wantry prybyly na sstale (ZVOLEN 1645); šprnagli lavicu pri ohnisku pribiu (S. ĽUPČA 1732 CM); klin, na kterej zrebe pribygu (RG 18. st);
x. pren mylowniczu má, která z klynem lásky geho k sobe pribila (PeP 1769) pripútala
L. na kríž(i), na drevo kríža p. koho ukrižovať niekoho: na kryzy ho pribili, ruce, nohy roztahli (KK 1709); tohoto (Krista), kdiž ste na križ pribili, zabili ste (KB 1756); affigere cruci: na drevo križe pribiti (LD 18. st)
2. (o plavidle) upevniť v prístave pri brehu, zakotviť: na pltiach pripustivsse až k Žiline, tam pribili (BYTČA 1615); každý plt musejí pribyti pri tricatku (TRENČÍN 1642 E); lod prybita byla (PP 1734); ješte ňebili pribily a juž mnozstvý jaffenskích po brehu behalo (BR 1785)
3. čo na čo (o koňovi, krave) priviazať o zabitý kolík na paši: w čas kosenj luk kdokolwek bude chcet na koni do pola winit, nema na cudzu luku, ale na swu wlastny kona pribit (JELŠAVA 1739); kolik, na kteri kone pribili na passu (RG 18. st); pribíjať, pribíjavať ndk/frekv
1. k 1: na swu stranu swe ssyndle swymy klinczy pribigeti (P. ĽUPČA 1540); pokud ge žryeba, na kopita geho potkowi se nepribigagj (KoB 1666); panu grofowi sem stribrne dwoge ostrohi pribigal (M. KAMEŇ 1731); acclavo: pribigam, pricwokugem (KS 1763)
L. na kríž p. križovať, ukrižúvať: swatokradežnjcy predtjm na krjž pribiganj bjwaly (KoB 1666); (Kristus) s trnjm sa korúnowal, žluťu a z octem sa napagawal, z hrebjkama na križ sa pribigáwal (BlR 18. st)
2. čo pokrývať, pribíjaním šindľov, pobíjať: co pribigali sspital wssecy cimermani, dano gim na den per d 25 (ZVOLEN 1637); začali trogicku garbstolňu pribigati (B. ŠTIAVNICA 18. st E)
3. k 2: plawec wesely ge, když sstastliwe ssif prybiga k brehu (GV 1755); panske plti spuštame, pribijame (KRUŠETNICA 1776 LP)
4. k 3: pan Osztrožitz tam swe y husarske konje dal pribigat (ILAVA 1668); na teg ysteg luce po kosgenkoch Geho Oswycenosty kone pribygal a pasawal (P. BYSTRICA 1757); kolček, na ktery mlade žhreba prybigagu (HK 18. st)
5. čo (o nánose) pridávať, prinášať: ty mysta wssetky Vah odemlel od dobranskeg strany a druheg strane ge pribygal (T. TEPLÁ 1634); pribiť sa dk (o pltníkoch) zastaviť sa, upevniť, zakotviť plť pri brehu: malo sem se prybyl v Dolnieho Hrycžowa (BYTČA 1615); ze swogjma pltyamj musj se k brehu seredskemu pribit (LIPTOV 1767)
P. tpn ad montem Preboy (pri Šalkovej 1263 VSS)

pribiť pribiť pribiť_K1 pribiť

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu