Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj ssn hssj subst

povetrie -ia s.

1. vzduch (význ. 1): nadýchať sa čerstvého p-ia, vznášať sa v p-í

2. podnebie (význ. 1): mrazivé, suché p.; lekári mu odporúčali zmenu p-ia

vyhodiť niečo do p-ia výbuchom zničiť; vyletieť do p-ia vybuchnúť

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
povetrie ‑ia s.

povetrie -ria s.

-rie/108871±279 26.00: substantíva s. N+A sg. 6081→6048
+58
−98
prímerie/1111 perie/1080→1047
+58
−98
nádvorie/1030 ostrie/654 pohorie/585 Záhorie/432 bezvetrie/266 povetrie/226 páperie/160 cimburie/92 Turie/91 Stredomorie/79 príkorie/64 (12/211)

podnebie 1. priemerný stav poveternostných pomerov v istej oblasti • klíma: vysokohorské podnebie, vysokohorská klímazastaráv. povetrie: lekár mu odporúčal zmenu povetria

2. klenutá priehradka medzi ústnou a nosovou dutinou • anat. palátumzried. nebce: jazyk sa mu prilepil na podnebie, nebce

3. p. baldachýn


povetrie 1. p. vzduch 2. p. podnebie 1


vzduch zmes kyslíka, dusíka a iných plynných častí obklopujúca zemeguľu a nevyhnutná pre živé organizmy: studený, čistý vzduch, stlačený vzduchpovetrie: nadýchať sa zdravého povetriaatmosféraovzdušie (plynný obal planéty): zemská atmosféra, znečisťovať ovzdušiehovor. expr. luft: čerstvý luftodb. vietor (vzduch v bani, vzduch privádzaný do vysokej pece)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

povetrie, -ia str.

1. vzduch: čerstvé, čistí p., nadýchať sa (čerstvého) p-ia, nabrať (dúšok) p-ia do pľúc, do pŕs; vznášať sa v p-í (napr. o vtákoch) lietať; Smrť lietala v povetrí (Urb.) hrozilo stále nebezpečenstvo smrti. Zámočník sa oboril na Podnebíka: „Kedys` nekazil povetrie!“ (Vaj.) prekážaš, si tu zbytočný.

lapať, chytať o. ťažko, namáhavo dýchať (obyč. pri námahe al. väčšom citovom vzrušení); vyhodiť niečo do p-ia (napr. most, továreň ap.) uskutočniť explóziu; vyletel do p-ia vybuchnúť, explodovať;

2. ovzdušie, podnebie: zdravé p., vlhké, suché, chladné, teplé p., ostré, ťažké, dusné p.; vlažné p. (Šolt.); mrazivé p. (Tat.); Lekári mu odporúčali zmenu povetria. (Vám.); pren. iron. Notár ušiel i s maslom na hlave, pre ktoré začalo byť povetrie prihorúce (Gráf) situácia začala byť nebezpečná, vážna.

povetrie s. (povetré, povietrí)
1. strsl, čiast. zsl vzduch: Potom si už vínďem na jarňuo povetré (Dol. Lehota DK); Povetrie je us celkom stuďené (V. Bielice TOP); Strome vitrhávalo s koreňiami a vlieklo ih na ďeľako povetrí (Čelovce MK); Nech tia duchni kuz na povetrú vivéje (Sása REV); Fšera bulo dákia plania povetria (Slavošovce ROŽ); Vinšou̯ s krčmi a nadíchau̯ sa čerstvého povetrá (Bánovce n. Bebr.)
F. Ňemci, ket cúfali, vihoďili každí most do povietrá (Skalica) - výbuchom zničili; f povetrí darmo buďeš chitad ribi (Bošáca TRČ) - o zbytočnej práci; s povetrá žit nemvóžeme (Bošáca TRČ) - treba mať zdroj obživy
2. strsl, zried. vsl podnebie: Tu je veru dobruo povetrie (Bobrovec LM); Naše povetria mu akosi ňepasuje (Bodorová MAR); Mal bi si povetria zmenit, tam je bars strmia povetria (Čierna Lehota ROŽ); cepľejše povetri (Sabinov)
3. skal, záh silný vietor, víchor, povíchrica (obyč. pred búrkou): Fčéraj sem hrabál seno na lúkách, ale znenazdajki došlo také povietrí, že mi fšecki kúpki rozházalo (Skalica); silné povetrí (Rozbehy SEN); povietrí (Brodské SKA, Stupava BRA)
4. vetranie na nádobe: Bívau̯ f črepovom hrnci, abi mau̯ povetrie, pľechoví hrňiedz na to ňebou̯ súci (Čajkov LVI)


povietrí p. povetrie

povetrie [pov(i)e-; -ie, -ia, -í] s
1. vzduch: potierag percem tu popaleninu tak hrubo, aby powetrj pristupiti nemohlo (RT 17. st); lydske telo aňy w powetry, any we wode obstat nemuže (PP 1734); zrostlina potrebuge k swemu zrustu čtiri žywli: ohen, wodu, powetrj a zem (UD 1775); a čože je to powetrja? Ta suptilná materia, ktoru do sebe beremo, ked dichamo (HRANOVNICA 18. st)
F. ísť, vyletieť do p-ia vyjsť naprázdno: (René) privolil a vtedi jsíce veselý od ňéj odešél, veríc, že reč svá ňe do povetrý, než do srdca jej išla (BR 1785); člowek toho, což slissi, musi ssetriti, aby newimizelo, do powetri newiletelo (SP 1696); púšťať do p-ia čo nebrať do úvahy, nevšímať si niečo: wi ste wssechnu mu raddu opowrhlj, mu reč trestu a pohružek do powetry gste pusstaly (Le 1730); meniť sa ako p. byť nestály, ľahkomyseľný: neb se lidé často měnj gako powětrj (KO 1782)
2. ovzdušie, podnebie: gaknahle ste prisslj do Trenczina, vpadli ste do krize a nemoci a tu wam powetrj neprege (RUŽOMBEROK 1601); studenokrewnym smrad wod bahnytych z rybnykuw, z morze y z husteho a wlhaweho powetry nesskody (HL 17. st); (deti) pro nakazene powetri zimnicu bily obtjžene tak, že y od lekaruw byly zanechane (VP 1764); skoro wssecke rakuske krajini maju mirné powetri (VOv 1779); Pan Buch zachovaj od morovieho povetria (N. PORUBA 1782 LP)
3. počasie: dobry prytel gest tak potrebný yako powetry dobré (SLK 1641-57); domi swetske negsau domi bezpečne, nastawa w nich welike nebezpečenstwj neb od ohne, neb od zlodegů, neb od powetrj burliweho (SP 1696); hrlicky su pryrozeny bogazliweho, wichrycach welikich a w powetry zlem krigu se do rosadlin skalnatich (AgS 1708); (calamilae) gine zaby gsu, ktere swim krikom deštowe powetri predoznamuge (PR 18. st)
4. vietor, víchrica, búrka: w mnoha mistech powetri welike sskody učinilo (NIŽNÁ 1635); tempestas: búrka, powetrj, wichor (KS 1763); naprostred more strhnulo sa powětry (PrW 1780); w letje biwa mnoho powjetri, ale bez znameniteg sskody (Kal 18. st)
5. obloha, nebo: aether: nebe, powetry (VT 1648); divum: powetri, podnebi (KS 1763)

povetrie
stredný rod, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jedno) povetrie
G (bez) povetria
D (k) povetriu
A (vidím) povetrie
L (o) povetrí
I (s) povetrím
stredný rod, množné číslo, substantívna paradigma
N (dve) povetria
G (bez) povetrí
D (k) povetriam
A (vidím) povetria
L (o) povetriach
I (s) povetriami
ako vták v povetrí comme l'oiseau dans l'air
do povetria, a ak nepovolí sauter, et si elle résiste
do povetria s jaskyňou sauter avec notre caverne
medvede vyhodiť do povetria faire sauter les ours
povetrie, slnko a more air, le soleil et la mer

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu