Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj ssn hssj

posvietiť -i dok. ožiariť svetlom, zasvietiť: p. baterkou na niečo, p. si zápalkou, p-l mu do tváre

expr. čert mu p-l dostal zlú myšlienku

// posvietiť si expr. dôkladne preskúmať, prezrieť, prešetriť: p. si na niekoho, na pomery, na neporiadky

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
posvietiť ‑i ‑ia dok.; posvietiť si

posvietiť si -ti si -tia si posvieť si! -til si -tiac si -tenie si dok.


posvietiť -ti -tia posvieť! -til -tiac -tenie dok.

objasniť urobiť niečo jasnejším, jasným, zreteľnejším • osvetliť: objasniť, osvetliť sporné body návrhuvyjasniťujasniť (odstrániť čiastočnú nejasnosť niečoho): tu treba vyjasniť, ujasniť pojmyvysvetliťvyložiťkniž. explikovať (uvedením bližších okolností predstaviť niečo ako pochopiteľné): vysvetliť žiakom učivo; vyložil, explikoval nám svoj postupkniž. ozrejmiť (urobiť zrejmým, jasným): treba ozrejmiť vaše stanoviskohovor. expr. vytmaviť: nakoniec vytmavil, o čo idedemonštrovaťilustrovať (objasniť na príklade) • sprístupniť (urobiť prístupným) • fraz. postaviť do nového svetla (novo objasniť) • priblížiť (objasniť príkladom a pod.): problém vám priblížim z inej stranyexpr. posvietiť si (dôkladne objasniť): polícia si na prípad posvietilaodôvodniťzdôvodniťpodoprieťpodložiť (uviesť dôvody pri objasňovaní niečoho): pred kolektívom odôvodniť, zdôvodniť, podoprieť svoje konaniezastar. spovedomiť (Timrava)poobjasňovaťpoosvetľovaťpoozrejmovaťpovyjasňovaťpovysvetľovaťpovykladať (postupne, viac vecí)


posvietiť si p. preskúmať, objasniť


preskúmať dôkladne zvážiť všetky stránky niečoho, dôkladne skúmaním overiť niečo • preveriť: treba preskúmať, preveriť kvalitu výrobkuprezrieťprehliadnuť: na hranici dôkladne prezreli, prehliadli našu batožinu; prezrieť, prehliadnuť ranuprešetriťvyšetriť (šetrením dôkladne preskúmať): prešetriť, vyšetriť prípadprebádať (odborne, vedecky): archeologicky prebádali okolie mestapreštudovať (preskúmať štúdiom): v archíve preštuduje pramenný materiálexpr. posvietiť si (dôkladne preskúmať): posvietiť si na podrobnosti prípaduhovor.: presondovaťvysondovať (opatrne preskúmať): presondujte, vysondujte mienku voličovhovor. expr. oťukať (opatrne): najskôr oťukal nové prostredievyskúmaťzistiťvypátraťprepátrať (skúmaním sa dozvedieť): treba vyskúmať, zistiť, vypátrať, čo je vo veci; prepátrali celú jeho minulosťprehľadaťpresliediť: prehľadali mi vrecká; presliediť celé okolieodb. rekognoskovať: rekognoskovanie terénupreňuchať (o zvieratách, expr. aj o ľuďoch) • expr. presnoriť: preňuchať, presnoriť všetky zákutia domuhovor. opáčiť (preskúmať hmatom, chuťou): opáčim, ako to chutískontrolovať (urobiť kontrolu): skontrolovanie pravosti zlatazrevidovať (preskúmať pravosť niečoho): zrevidovať účty, dokladyrozanalyzovať (preskúmať analýzou)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

posvietiť (si), -i, -ia, rozk. -svieť dok.

1. (čím, komu, na koho, na čo) svetlom, svietením na chvíľu niečo ožiariť, urobiť viditeľným, zasvietiť: p. (si) lampou, baterkou; Otvorte dvere a šikovne mi posvieťte. (Král.) Posvietili sme si zápalkou. (Tomašč.) Zažal sirku a posvietil na hodiny. (Taj.)

expr. čert, parom, zlý mi posvietil dostal som zlú, mrzkú myšlienku, rozhodol som sa pre niečo zlé, mrzké: Čert mi posvietil zadierať do prekliatej bosorky. (Kuk.) Veď ti ja posvietim! vyhrážka, hrozba;

2. expr. (na čo, na koho) dôkladne niečo, niekoho preskúmať, odhaliť, objasniť niečo: On prišiel s Lejlou pohovoriť rozumne, posvietiť na jeho terajší stav. (Vaj.) Usiloval sa vyhrabávaním mnohých podrobností posvietiť na povahu Petra Dibáka. (Letz) Nezaškodí posvietiť si aj na podrobnosti. (Chorv.) Posvietim si na teba, čo si zač. (Krno) Veď si tam posvietime na záškodnícku bandu! (Fr. Kráľ)


svietiť, -i, -ia, rozk. svieť nedok.

1. vydávať, vyžarovať svetlo, žiariť (o rozličných zdrojoch svetla): slnko, mesiac svieti, hviezdy svietia; Cez drobný oblôčik chalúpky svietil ohníček na kozúbku. (Jégé) Nad nimi svietila plynová lampa. (Jes.) Na dubovom stole svietila petrolejová lampa. (Fr. Kráľ) Zďaleka svietia ako slncia jeho elektrické svetlá. (Tim.); pren. expr.: Z nehotak svieti spokojnosť (Laz.) prejavuje sa navonok. Svietil rumeň jej tvári (Vaj.) jej tvár žiarila. Jej tvár svietila istotou a spoľahlivosťou (Zát.) prezrádzala istotu a spoľahlivosť. Celý svietil svojou duševnou krásou. (Jes-á)

2. (čím) používať nejaký svetelný zdroj na osvetlenie, osvietenie niečoho: Obzerala [ho] od predku, od zadku, svietiac si k tomu sviečkou. (Jégé) Márne mu svietili dolu na rošte zápalkou. (Sev.) Išiel síce pomaly, ale iste, akoby mu permoníci lampášikmi svietili pod nohy. (Švant.); s. petrolejom, elektrinou na svietenie používať petrolej, elektrinu;

3. mať zažatý nejaký svetelný zdroj (lampu, elektrické svetlo ap., obyč. v izbe): A to si ešte svietila o pol dvanástej, ty naničhodnica. Čo ty petroleja spáliš. (Jégé) Všade tma. Ešte nikde nesvietia. (Kuk.) Zbadal som, že ešte svietiš. (Vaj.) Pred jej domom som zastal, lebo svietila. (Švant.)

4. expr. mať lesk, lesknúť sa, ligotať sa, blyšťať sa, jagať sa: zuby, oči mu svietia; Čistá voda svietila proti slncu ako zrkadlo. (Gab.) Strieborné stužky koľajníc svietili v temravom svetle. (Urb.) Slza svieti v oku. (Vaj.) Okná i zrkadlá sa leskli a vydrhnutá dlážka svietila. (Jaš.) Nábytok musel svietiť čistotou. (Urb.)

5. expr. belieť sa, vyznačovať sa bielou, svetlou farbou; vynímať sa (o bielych predmetoch): Svetlé rukavičky svietia v prítmí predsienky. (Karv.) Múry svietili zďaleka čerstvým vápnom. (Urb.) Na šnúrach svietila biela bielizeň. (Jaš.) Spomedzi líp biely mramor svieti. (Krčm.) Nad ním svieti pevný hrad na vysokom brale. (Chal.) Cesta svietila bielou stuhou. (Vaj.); pren. jej palce začali svietiť z tých čižiem, čo ich tak znosila (Dobš.) trčať. A zas svietil liter na stole (Vaj.) na stole bola položená litrová fľaša s nápojom.

6. hovor. expr. zried. (čo komu) vyčitovať, vyčítať, hrešiť niekoho: Celou cestou mi svietila Anabella, aký som. (Tat.);

opak. svietievať, -a, -ajú;

dok. k 1, 4, 5 zasvietiť, k 2 posvietiť

|| svietiť sa

1. expr. lesknúť sa, blyšťať sa, vydávať lesk, ligotať sa: Veľký vrch sa len tak svietil ľadom. (Bedn.) Keby ja vedel, od čoho sa tak [čižmy] svietia. (Kuk.) Rosa po lúčinách svieti sa čarovne. (Horal) Nebo jasné, slnko hrialo o Jáne, Kysuca len sa tak svietila. (Taj.) Okná na domoch svietia sa radradom (Tim.) v domoch je zažaté svetlo.

2. expr. vyznačovať sa bielou, svetlou farbou, belieť sa: [Škola] svietila sa, biela, na slnku ako kus snehu. (Jil.)

3. neos. svieti sa, svietilo sa je, bolo zažaté, svietia, svietili: Z malého obloka dielne sa svieti. (Jégé) I zo šiatrov sa ešte svieti. (Kuk.) V izbe sa svietilo a tak predovšetkým zahasil svetlo. (Urb.) V oblokoch ešte vždy sa svietilo. (Šolt.);

opak. svietievať sa

posvietiť dok. strsl, zsl svetlom niečo ožiariť, osvetliť, zasvietiť: Tak poton tan zapálili sviečku, že si posvieťia (Bzenica NB); Tu je tma jak v miechu, mosíš mi nečím posvíťiť, ináč tu nespravím zhola nič (Skalica)
F. ten mu posviécil (Bošáca TRČ) - pomohol mu


posvietiť si strsl, zsl expr. dôkladne preskúmať, prezrieť, prešetriť: Počkaj, posvieťim si ja na tebä (Košťany n. Tur. MAR); Já si naňho posviecím (Brodské SKA)

posvietiť [-vie-, -ví-] dk komu (trochu) zasvietiť: Cathrussa prosyla sobe krčmarky gednu neb dwe faklyčke, aby sobe mohla poswietiti (S. ĽUPČA 1613); paullum lucere: poswjtiti (PD 18. st)
F. expr počkagtye, panye kmotre, za toto wam posvietyim, gako hnedky, kdi wečer sa pohrozila, w tu nocz nagtučnegssiho sskopcza mačke zedli (KRUPINA 1722) ja vám ukážem!

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu