Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

ssj ssn hssj priezviská

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

petržal i petržel, -u m. nár. petržlen

petržlen m., petržlena ž., petržel m. i petržeľ m. i ž. (patržľen, patržľien, patružľen, patružľien, petružľen, petržľam, patružľena, petrúžel, petružlín, petržal, patržél, patržíl, patržiél, pretržľen, prietržľan) strsl, zsl druh zeleniny používaný v kuchyni, bot. petržlen (Petroselinum): Išľi zme vikopať pretržľen (Ležiachov MAR); Do polieuki dávam patružlien aj mrkvu (Návojovce TOP); Muoj má rád vareňí petržeľ, šecog ho vikváče s poľiouki (Pukanec LVI); Petržel sa mi tohto roku ňevidariv (Hliník n. Hron. NB); Do poľiouki pridala vňiatku pätržľena (Králiky BB); Veť tam načim aj petržľam (Sklabiná MK); V záhracce nám dobre zešla patružľena (Brvnište PB); Natrhaj v záhraďe pár paruték patružlenu! (Bobot BÁN); Takí mám nepodarení patržíl, voláká ruda nanho palla (Červeník HLO); Ottrhni mi dva patržiéle! (Trakovice HLO); Petružlín sa dáva do slatkích polívok (Súlovce TOP); Petružiel dáváme do polievék (Vaďovce MYJ); Doňes trocha patružlénu do polevki! (Lapáš NIT); Do poléfki je treba dat aj patržel, abi vonala (Biely Kostol TRN); Idz vikopať patržél! (Poľ. Kesov NIT); Do ovaru sa pokrájau̯ petržau̯ (Štefanov SEN); petružlen (Turie ŽIL); patržlien (Kmeťovo VRB); patržlen (Brusno PDZ); petrúžel (Mor. Lieskové NMV); prietržľan (Detva ZVO)
L. kučeraví patružlien (Bošany TOP) - odroda petržlenu (obyč. na ozdobovanie jedál); muškát patržeľ (Pukanec LVI) - sorta skorého bieleho stolového štepového hrozna
F. rozumíš temu jak koza petržali (Brodské SKA) - nerozumieš tomu; koze sa ždi sňíva o zelenom patružlíňe (Ludanice TOP) - po čom túžime, o tom sa nám sníva; usiluj sa, lebo budeš patružlen predávat (Brezová p. Brad. MYJ) - maj sa k svetu, aby si ťa mládenci všímali; (nevesta) tam funt petržela nezí, starí je mrcha (Stráže n. Myj. SEN) - nevydrží dlho pri mužových rodičoch; petržlenový i petrželový príd.: Navarila som ín patružlénovéj poliévki (Kubrica TRČ); Patružlienová ňať sa dáva do polievki (Bánovce n. Bebr.); Patržiélová vnad je do poliévki (Trakovice HLO); Staré petružielové semeno nezéjde (Vaďovce MYJ); Pékli sa aj oplátki s petržlénovú vnatu, to boli pre lichvu (Smolenice TRN); patrželová vnat (Pusté Úľany GAL)

petržel [-t(e(r)u)-; -el, -al], petržlen [pe-, pa-; -t(e)r(u)-; -len, -lan] m bot
1. petržlen záhradný Petroselinum hortense: za petruzel dati den 1 (TRENČÍN 1580); kdi sme poslalj ribi, krvpiczv, petrzal, redekwu (KORLÁT 1635); zahrada, v kterej sa seje cibula, petržel a jine kuchynske veci k panskej potrebe (VRŠATEC 1683 U2); comendantu masza, masla, chleby, petrzlenu; priprawa korenja, petrzlan, ssafran, cibula d 60 (KRUPINA 1684; 1687); zahradnych wecy: cibule mladeg y stareg, cesneku, patružlenu, retkewe d 50 (ŽILINA 1693-94); (dalo sa) na petrzel zeleny d 6 (KRUPINA 1706); soli, korena, chrenu, petruželu (BOŠÁCA 1730); sema ogurkowe a kapusno neglepšj gest gednoročne, ale stare peterzlen, zeler, zwikla (PR 18. st); naber planich trnek a petružlen korene, to uwar spolu (HK 18. st)
2. zeler voňavý Apium graveoleum: apium: petržel (KS 1763)
3. rastlina z rodu olšovník Selinum: heliosenium: petržel; selinum: petržal (KS 1763)
L. oreoselinum: polny petržal (KS 1763) olšovník; -ný, -ový príd k 1: (vezmi) petruzelneho semena mett. 1 (BÁNOVCE n. B. 1663); war angeliczku z hromowim korenim a petrželnim, rany čisty (HL 17. st); semena cibulne, patružlenowe, salatowe d 10 (ŽILINA 1709); lekarstwy proty zlatenyczy: ssalfye patnacte lystuw a ssest korenow petruzelnych (KLe 1740); wezmi 15 peterželovích korenov a prekroj každy pozdlžky na troje (UV 1763); (vezmi) za hrst petržlenoweho korena (PUKANEC 1787); když zima ustawa, ma se petržalne semeno seti (Kal 18. st)

Petržel Petržel Petržel_K1 Petržel

Databáza priezvisk na Slovensku

vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998.
Priezvisko PETRŽEL sa na Slovensku v roku 1995 nachádzalo 75×, celkový počet lokalít: 28, najčastejšie výskyty v lokalitách:
PUKANEC, okr. LEVICE – 10×;
BANSKÁ ŠTIAVNICA, okr. ŽIAR NAD HRONOM (od r. 1996 BANSKÁ ŠTIAVNICA) – 9×;
DEKÝŠ, okr. ŽIAR NAD HRONOM (od r. 1996 BANSKÁ ŠTIAVNICA) – 9×;
ZLATÉ MORAVCE, okr. NITRA (od r. 1996 ZLATÉ MORAVCE) – 5×;
PETRŽALKA (obec BRATISLAVA), okr. BRATISLAVA – 5×;
KOMOV (obec ČIERNY BALOG), okr. BANSKÁ BYSTRICA (od r. 1996 BREZNO) – 4×;
PEČENICE, okr. LEVICE – 4×;
LEVICE, okr. LEVICE – 3×;
ŠIRÁKOV, okr. VEĽKÝ KRTÍŠ – 2×;
BANSKÁ BYSTRICA, okr. BANSKÁ BYSTRICA – 2×;
...

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu