Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sssj sss ssj ssn hssj subst priezviská

paholok -lka mn. -ci m. v min. sluha na gazdovstve: p. pri koňoch; expr. kričí ako p.;

paholský príd. pejor.: p-é správanie hrubé;

paholček -a mn. -ovia m. zdrob. expr. chlapček

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
paholok ‑lka mn. ‑ci m.; paholský; paholček ‑a mn. ‑ovia m.

paholok -lka pl. N -lci/-lkovia G -lkov m.

paholok -lka pl. N -lci/-lkovia G -lkov m. 1. ▶ (v minulosti) mládenec al. muž vykonávajúci na gazdovstve práce súvisiace s opaterou zvierat, údržbou, obrábaním pôdy, so zberom úrody a pod., najímaný za mzdu, stravu a ubytovanie, dedinský sluha, čeľadník: statkárov p.; panskí paholci; paholkovia a slúžky; ísť za paholka; robiť niekde paholkai fraz.; za mladi slúžil ako p. pri koňoch; p. v maštali kydá hnoj; rozkázal paholkovi zapriahnuť voly; Pošli paholka do hory dreva narúbať, budeme tu nocovať, nech nám ohňa nakladie. [A. Habovštiak]
2. region. ▶ (obyč. v dedinskom prostredí) mladík nad osemnásť rokov, slobodný mládenec, šuhaj: vysoký p.; Túžil som po tom, aby som – ako ostatní paholci – pozýval do tanca dievčatá a potom sa s nimi zvŕtal v kole. [M. Zelinka]
fraz. hrešiť ako paholok hrubo, neslušne, až vulgárne sa vyjadrovať; okríknuť niekoho ako paholka hrubo, surovo niekoho slovne napadnúť; správať sa ako paholok nemať primerané spôsoby, nevhodne konať, vystupovať; robiť niekde paholka byť niekde, u niekoho nadmerne využívaný na manuálnu prácu, ťažko, namáhavo pracovať
paholček -ka pl. N -kovia, zried. paholčík -ka pl. N -íci G -kov m. zdrob.: spev paholčíkov; byť na statku paholčekom; I šiel som, kamarátov, školu som nechal, paholčekom ostal. [Sln 1974]; pren. podpora slovenských lokajov a paholčíkov tých, čo slúžia mocným; paholčisko -ka pl. N -ká G -čísk s. i -ka pl. N -kovia G -kov m. zvel.: surový, surové p.

-ok/672845±101 2.67: substantíva m. živ. N sg. 9375→9568
+28
−62
svedok/2081 prorok/1910 otrok/798 potomok/789 baránok/770 škriatok/471 žralok/319 paholok/215 dudok/178 predok/160 cvok/159 výrastok/173→156
+12
−21
sok/149 (42/1413)

mládenec slobodný mladý muž • mladík: urastený mládenec, mladíkchlapecšuhaj: na diskotéke boli chlapci, šuhaji z chemickej fakultyhovor. parobokhovor. zried. paholok (najmä v dedinskom prostredí) • hovor. expr.: cabajcabancagaňcapajcorgoňexpr. šuhajecpoet. šuhajinazastaráv.: čeľadníkchasníkobyč. pejor. holobriadok (neskúsený mládenec) • kniž. junák: odvážny junák bojoval ako levkniž. al. expr. mladoňkniž. zastar.: mladec (Timrava)mladoch (Vajanský)


paholok 1. p. sluha 2. p. mládenec


sluha človek z povolania niekomu slúžiaci: hotelový sluha, sluha na majerizastar. služobník: dôstojnícky služobníkzastar. posluha (Jesenský)posluhovačhovor. pejor. poskok: robiť si z niekoho poskokaexpr. zried. vysluhovač (Letz)paholok (sluha na gazdovstve) • lokaj (šľachtický, panský sluha v livreji) • zriadenec (kto vykonáva pomocné práce v úrade, podniku a pod.): železničný zriadeneczastaráv. garsón (hotelový sluha) • čeľadník (v minulosti panský, hospodársky sluha) • zbrojnoš (v stredoveku sluha starajúci sa pánovi o výzbroj): kráľovskí zbrojnošipanoš (šľachtický sluha, ktorý nosieval zbrane) • voj. slang. zastar.: pucákpucer (dôstojnícky sluha)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

paholok, -lka, mn. č. -lci m.

1. sluha na gazdovstve, obyč. pri statku: Uzreli kopu vozov, batárov, kočov a okolo nich sa tmoliacich paholkov. (Kal.); katov p. pomocník

hovor. chová sa ako paholok v krčme neslušne;

2. zried. mládenec, parobok: Okol neho cárska stráž, tuhí to paholci. (Chal.);

paholský príd.: hovor. p-é správanie hrubé, neslušné;

paholsky prísl.: hovor. p. sa správať neslušne;

paholstvo, -a str. zamestnanie paholka, paholčenie;

paholček, -a, mn. č. -ovia m. zdrob. expr. k 2 chlapček;

paholčisko, -a, mn. č.str. i m. zvel. pejor.

paholček1 p. paholok


paholok m. (pacholok, pacholek)
1. strsl, zsl (neženatý) sluha na gazdovstve (obyč. pri statku): Pacholeg opatroval koňe (Osada TRS); Už len slúški a paholci hovorili po slovenskí (Likavka RUŽ); Aj vi budete mač paholka? (Kameňany REV); Pacholek mávál na starosti šecek statek (Brezová p. Brad. MYJ); Von bol len takím paholkom na gazdovstve (Val. Belá PDZ); Ket predal kone, paholeg dostal ocasné ale padesat korun (Dubová MOD); Dicki sme mívali dvie dzífki a jedného pachou̯ka (Stupava BRA); Pachou̯ek opatrovau̯ krávi aj vou̯i (Kunov SEN)
2. skys, modr, trn, záh dedinský mládenec (obyč. nad osemnásť rokov), parobok: Ke_com bol pacholek, zahnaľi mňa na službu (Zborov n. Bystr. KNM); Ke_com ból paholek, nosil som takú višívanú košelu a parádné galoti (Vištuk MOD); Kuvat chodzili paholci na fašangi (Zeleneč TRN); Takí pachou̯ek sa už može aj žeňit (Jablonové MAL); Pacholci uš chodzá za dzífčencama (Dúbravka BRA)
L. starí pachou̯ek (Kunov SEN, Stupava BRA) - neženatý muž pokročilého veku
3. súčasť zariadenia
a. deb. držiak: Na pridržiavaňia dúhou bou̯ paholok, to bolo takuo šťipáco žeľiesko, tak ťin sa to prichiťelo (Pukanec LVI)
b. kolovratu, páka, ktorou sa prenáša pohyb zo šliapadla na koleso: Tak še ponahľala s priadzeňim, že še jej pacholek polomol (Klokočov ČAD)
c. vin. bočný klin na matici lisu: Na zelezních prešóf tam na tej matki je takí paholek, ke_tahá, to tag viskakuje (Blatné MOD)
d. stojan na drevo, ktoré sa má opracovať: Tak sa pod drevo dau̯ ponknecht, ťieš to daktorí volajú paholok (Lipt. Trnovec LM); paholček1 zdrob. expr. k 1, 2: A piatnástom roku som išiel jako pachoľček slúži_do Brezovice (Zábiedovo TRS); Raz jednu ňeďeľu, reku, iďeme tam, takí paholčekovia zme boľi (Kláštor p. Zniev. MAR); Vraveu̯ som, že som pahou̯čok a že som iba päď dňí u gazdu (Poniky BB); (Šuhajko) ti si mój najzlaťejší paholček! (Lapáš NIT); paholský príd. k 2: Paholskí richtár sa volev na fašanek (Brestovany TRN)


pacholek p. paholok


pacholok p. paholok

paholok, pacholok [-ok, -ek] m
1. príslušník čeľade v hospodárstve, čeľadník: (Valent Kamenický Mikulášovi Švidrigalovi) gest gal ssest pacholkuw, ssest kuony wzal (BUDATÍN 1450); byl tu wass paholek, kdy se meralo, a on wzal polowyczu rowasse (H. BEŇADIK 1575); gedneho cžasu mug služebni pacholek hnal owcze dolu tu dolinu (V. ZÁLUŽIE 1617-19); musely se wziat ssest kony, pri kterich boly dwa pacholcy (ŽILINA 1726); pryszel mezy wasz pastirny pacholek (SENICA 1730) pomocník pastiera
2. (mladý) služobník, najmä pomocník u majstra: my W. M. prosyme, zie tohoz pacholka wycz w tom trapit nebudete, nebo aby lepssy se tohoz rzemesla kreyczowskeho wynauczyl, gest od pana nassyho dany kreyczymu (ILAVA 1557); ponewadž tretiniczy negsau sprosty pacholczy anebo towarysse, ale tretyu čast prigimagy; pan Zachara zwal dnu do domu, Zachar pak ssiel dnu a uczen pacholek s nim (KRUPINA 1643); z barbierskim pacholkem smilstwy pachala (PEZINOK 1653) s kúpeľným pomocníkom; pakli by se pak takowy pacholek treffil, který by y remeslo wedel a poradneho listu sweho wiučženy nemel, techdy za list u mistra nektereho do roka powinnen bude robity (CA 1712); (kapitánovi) pre wino do Noweho Mesta dwakrat po sstirech sme dawaly a gesste y dwuch paholkow pri kuchiny we dne y w nocy, gak k nam prissel, držime (D. SÚČA 1721); sserhowe a katowsky paholcy k mučenj gsúce nástroge chistali (VP 1764); spis gisteho Toth Andrassa, počtarskeho pacholka (Kur 18. st)
3. chasník, chlap, chlapík: aby ste sto paholku dobrych vybranych gard, do Krupiny wypravili (ZVOLEN 1544); potom se k Turkom navrátil a slovíčko jim promluvil: nečekeajte vy zvolenských pánov, neb jest tam výborných, po jednom vybraných pacholkóv (MSF 1566 E); wssak ge Yano wladny pacholok, zwlacze to on sám (JASENICA 1704); ja, paholek z Lukawicz, tu mam malo, doma nics (CPM 1768); za Turú, v tom háji, tam sú se zebrali krásni junáčkové, silní paholkové, vrtkí šuhajkové (ASL 1781); paholčí, -ský príd k 1: o pacholczym lunu (ŽK 1473); k 2: remeselniczi kussnierskeho remesla powinnj budu (od) pacholskeho kozusska položitj do pokladnicze meskeg per d 3 (VARÍN 1671); kamizol barchantowy paholsky (BECKOV 1729); k 3: luky do yarku se gednako na zdlžnost wynassagjce asnad na dobruo paholskuo hodenja zdlže (ZÁTURČIE 1760); -stvo [-o, -í] s služobníctvo: famulitium: húff služebnjkúw, pacholstwo, -stwj (KS 1763); -ček dem k 1: Skowranek Martin na kragi paszicziho Jakubecz Palinoweho paholceka dobil (ŠÍPKOVÉ 1747); nech bi račila Vasa Milost s nami tak dobre urobiti, abi nas jednim dukatem fedruvali, lebo mi ge paholcek bosi (NOROVCE 1752)

paholok
mužský rod, životné, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jeden) paholok stála celú noc. Ráno prišiel paholok a slúžka. „A zase sa začne tá
G (bez) paholka takmer nikomu nechcelo. Život paholka na odľahlom a čoraz zabudnutejšom
D (k) paholkovi kočom,“ povedal. „Môžeme nechať koč paholkovi a prejsť sa po obchodoch.“ „Po
A (vidím) paholka vodič trolejbusu nenareval ako na paholka ? Aby mi v obchodoch a úradoch
L (o) paholkovi Lynmouthe. Poprosila ho, aby jej po paholkovi láskavo poslal odpoveď. Daisy
I (s) paholkom rozišli po okolí, preto šiel sám s paholkom . „A merkuj cestou, nezaspi, kým
mužský rod, životné, množné číslo, substantívna paradigma
N (štyria) paholkovia skupinou boli sluhovia ‐ paholkovia u bohatších roľníkoch a slúžky
N (dvaja) paholci oddychu. Hneď nato sa zobudili paholci a pohoniči a ktorýsi z nich zrúkol:
G (bez) paholkov Ich pomoc bola potrebná, bez paholkov sa gazdovia neradi púšťali po
D (k) paholkom otca a naliala pivo ďalším dvom paholkom . „O to nejde,“ odvetil podráždene
A (vidím) paholkov rodiny, ktoré si voľakedy brali za paholkov a slúžky siroty, boli teraz rady,
L (o) paholkoch ako vždy. Keď sa pristavil pri paholkoch , ktorí zapriahli grošované kone
I (s) paholkami Načo tá maškaráda s tvojimi paholkami ?“ Nalial do zlatého pohára víno

Databáza priezvisk na Slovensku

vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998.
Priezvisko PAHOLOK sa na Slovensku v roku 1995 nachádzalo 14×, celkový počet lokalít: 7, v lokalitách:
HANISKA, okr. KOŠICE-VIDIEK (od r. 1996 KOŠICE - OKOLIE) – 4×;
TREBIŠOV, okr. TREBIŠOV – 3×;
ŠACA (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 2×;
DARGOVSKÝCH HRDINOV (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 2×;
GYŇOV, okr. KOŠICE-VIDIEK (od r. 1996 KOŠICE - OKOLIE) – 1×;
SOKOĽANY, okr. KOŠICE-VIDIEK (od r. 1996 KOŠICE - OKOLIE) – 1×;
KRÁSNA (obec KOŠICE), okr. KOŠICE – 1×;

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu