Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sssj ssj ssn hssj subst

chlapec -pca V -pče/-pec m.

1. nedospelá al. dospievajúca osoba muž. pohlavia: malý, veľký, samopašný ch.; narodil sa jej ch.

2. mladý slobodný muž, mládenec, mladík: náš ch. maturuje

3. hovor. milý: (ne)mať ch-a

4. hovor. muž (význ. 1): naši ch-i vyhrali; hôrni ch-i jánošíkovci;

chlapčenský príd.: ch. vek, oblek;

chlapčensky prísl.: ch. sa správať;

chlapčenstvo -a s. chlapčenský vek;

chlapček -a mn. -ovia m. zdrob.;

chlapčisko -a s. i m. zvel.

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
chlapec ‑pca V ‑pče/‑pec m.; chlapčenský; chlapčensky prísl.; chlapčenstvo ‑a s.; chlapček ‑a mn. ‑ovia m.; chlapčisko ‑a ‑čísk/‑čiskov s. i m.

chlapček -ka pl. N -kovia m. zdrob.

chlapec -pca V -pče/-pec pl. N -pci m. 1. ▶ nedospelá al. dospievajúca osoba mužského pohlavia: malý, veľký ch.; sedemročný, maloletý, neplnoletý ch.; dobrý, citlivý, neposlušný ch.; mestský, vidiecky ch.; majú troch chlapcov; narodil sa im ch.; stále pôsobí ako ch.; chlapci sa pobili; Len si ešte naber, chlapče, pochutnaj si na kompóte. [E. Farkašová]; Chlapci odídu do školy a v celom byte je odrazu ticho. [K. Bendová]byť ostrihaný na chlapca nakrátko
2.mladý slobodný muž; syn. mládenec, mladík, šuhaj: správny, slušný, šikovný ch.; náš ch. bude promovať náš syn; Chlapci, stačí, keď vydržíme do konca tejto svinskej vojny. [P. Andruška]
3. hovor.mladý muž v ľúbostnom vzťahu k mladej žene, milý; syn. priateľ: prišiel aj dcérin bývalý ch.; našla si nového chlapca; veľmi si preberala v chlapcoch; chodiť s chlapcom; A potom sa opýtal: Ty si ešte nemala chlapca? [V. Mináč]; Pomyslela si, že svojho chlapca navždy stratí. [R. Sloboda]
4. hovor. ▶ (často v športovej sfére) dospelá osoba mužského pohlavia; muž vôbec: chlapci hrali ako o život; naši chlapci vyhrali zápas; chlapci, držte sa!
fraz. byť [ako/ani] malý chlapec správať sa ako malé dieťa; chlapec ako buk zdravý, mocný; tešiť sa ako [malý] chlapec veľmi, úprimne sa radovať; pejor. zaobchádzať s niekým ako so sopľavým/s malým chlapcom znevažujúco sa správať k niekomu; ako malý chlapec v období detstva, chlapčenstva; hôrni chlapci zbojníci, jánošíkovci; chlapci od muziky hudobníci; od [malého] chlapca od detských čias, od útleho veku ◘ parem. starci dvakrát chlapci starí ľudia sa často správajú ako deti
chlapček -ka pl. N -kovia m. zdrob.: dvojročný, pekný, neposedný ch.; fontána s cikajúcim chlapčekom; chlapčisko -ka pl. N -ká G -čísk s. i -ka pl. N -kovia G -kov m. zvel.: pojašené ch.; roztopašné chlapčiská; pamätám si ťa ešte ako malého chlapčiska; Nech si chlapčisko vyhodí z hlavy, že mu urobím kvôli. [A. Habovštiak]; Chlapec bol šikovný, zavše trochu bezočivý ako väčšina mestských chlapčiskov. [L. Ballek]; Však ja tým nezbedným chlapčiskám naložím, koľko sa im na chrbát zmestí! [J. Balco]

-ek/425202±112 2.39: substantíva m. živ. N sg. 130762→130930
+48
−64
človek/88619 Marek/11373 František/10780 chlapček/1473 Dubček/1419 Feldek/1165 braček/1094 Válek/892 Vlček/757 synček/657 Vittek/641 Turek/622 Počiatek/567 (94/10871)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

chlapec, -pca, 5. p. -pče/-pec m.

1. nedospelý človek mužského pohlavia: malý, nezbedný, samopašný ch.; má, majú ch-a narodilo sa jej (im) dieťa mužského pohlavia; je, počína si ako (malý) ch.

za ch-a v mladosti;

2. hovor. mladý, slobodný mužský, mladík: mať ch-a (o dievčati) mať známosť

hôrni ch-i jánošíkovci, zbojníci, pren. i o partizánoch;

chlapčenský (zastar. i chlapecký) príd.: ch. vek, ch-á škola, ch. kabát, ch. oblek;

chlapčensky (zastar. i chlapecký) prísl.: ch. rozmýšľať, ch. sa chovať;

chlapčenstvo (zastar. i chlapectvo), -a str. chlapčenský vek: v ch-e, za ch-a;

chlapček, -a, mn. č. -ovia m. zdrob.;

chlapčisko, -a str. i m. zvel. expr.

chlapček p. chlapec


chlapec m. (chlopec)
1. csl nedospelá osoba, dieťa mužského pohlavia: Chlapci majú po jedenádz-dvanádz rokou (Vígľaš ZVO); A ťí chlapci išľi po tom járku a tej rake vilučovali na brech (V. Lom MK); Ke_com bol chlapec, som chodzíval po ludoch pérí drápat (Ružindol TRN); Takíh malích chlapcóv volali ve fabrike ogari (Adamovce TRČ); Veť temu chlapcu pokivajťe tu slifku, jako pekňe poziera na ťie slifki! (Riečnica KNM); Chlapcom za oľevaňe davaľi pofarbene vajička (Rankovce KOŠ); Hlapci, u suśedoh maju hombačku, ňejdzeme śe hombac? (Spiš. Podhradie LVO)
L. hajníckí chlapec (Vinosady MOD, Bratislava) - pomocník vinohradných hájnikov
F. ot chlapca (Závadka SOB) - od detstva
2. csl expr. mladík, mládenec: Večer pradú ďieučence, nó zídu sa pri tom i chlapci (Necpaly MAR); Bolo viacej chlapcou a mi ďioučence, tag nám ňedávaľi pokoja (Lišov KRU); Vistála ena z nás a tá nás tak párela ďiouča k chlapcovi (Mašková LUČ); Ked umrel slobodní chlapec, nésli ho slobodní na cinter (Ružindol TRN); Pri dolném mline ma počkajte, chlapci, len hu otprevadzím (Bučany HLO); Ke_com bola mlada, skočela som do rieki, chlapci prišli - pooblievala som ich a oňi mňa (Riečnica KNM); Tak prišľi ku ňim chlopci večar (Lipovce PRE); Ľem tak sebe śedňe chlopec šumňe ku dzeučecu, ňezdobački ulapi kudzeľ a šups! (Sokoľ KOŠ)
3. csl syn: To bou̯ muoj prví chlapec a bou̯ strašňe maličkí (Žaškov DK); Už zme samí, chlapec sa ňedávno ožeňeu̯ (Pukanec LVI); Mali zme troch chlapcóv, ten najstarší padóv prvnéjšéj vojne (Brestovany TRN); Mal dve ceri a jedneho chlopca (Babin Potok SAB)
4. jzsl milý, frajer: Ona mala chlapca a jejéj sestra nemala žádného, tag jéj ho odlúbila (Brestovany TRN); A poton zme išli na muziku každá zo svojím chlapcom (Lapáš NIT)
5. mur. okrúhly klátik ako pomôcka pri stavbe komína: Okolo chlapca sa naľieva malta, abi vnútrajšo_komína bou̯ hlatkí (Lipt. Hrádok LM); chlapček m. zdrob. expr. k 1: Já som bou̯ ftedi malí chlapček (Zuberec TRS); Majú dvoch chlapčekou a jedno ďieučatko (Mošovce MAR); Takí krásnej chlapčog zomreu̯ (V. Lom MK); A na tom púte sa k nám pridav jeden chlapček, či zme nevidzeli jeho mamu (Malženice HLO); Chu̯apeček ot súsedú teho zas navivádzau̯ (Borinka BRA); Tod najmenši chlapčok Miśko (Sobrance)

chlapček [-(e)ček, -čok], chlapčík m dem k chlapec 1: kosty byly z chlapecžka (SKALICA 1638); plech kryty, na kterym maly chlapček železny (DUBNICA n. V. 1723); malički pastirski hlapčik David mocnarom bude (SJ 18. st); Johannessowmu chlapčokowj Jankowj dwacet zlatý (PUKANEC 18. st)

Chlapček Chlapček
chlapček
mužský rod, životné, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jeden) chlapček
G (bez) chlapčeka
D (k) chlapčekovi
A (vidím) chlapčeka
L (o) chlapčekovi
I (s) chlapčekom
mužský rod, životné, množné číslo, substantívna paradigma
N (dvaja) chlapčekovia
G (bez) chlapčekov
D (k) chlapčekom
A (vidím) chlapčekov
L (o) chlapčekoch
I (s) chlapčekmi

Zvukové nahrávky niektorých slov

chlapček: →speex →vorbis
môj chlapček, odvetil kapitán mon garçon, répondit le capitaine
nespravodlivý, chlapček môj, ja injuste, petit bonhomme, je
vždy ľúbiš svojho chlapčeka aimes toujours ton bébé

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu