Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

vysadiť dok.

1. dať, premiestniť von (z vozidla), vyložiť: v. cestujúcich (z vlaku), taxikár ho v-l pred hotelom; v. výsadok

2. posadiť na vyvýšené miesto: v. dieťa na koňa

3. odb. načas prerušiť činnosť: motor v-l; v. lieky prestať (načas) užívať

4. (postupne) zasadiť (väčšie množstvo): v. jahody, stromčeky

5. takto pokryť (istý priestor): hriadka v-ená ružami

6. takto utvoriť, dať vznik niečomu: v. horu, vinohrad;

nedok. vysádzať2 -a, vysadzovať

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
vysadiť ‑í ‑ia dok.

vysadiť -dí -dia vysaď! -dil -diac -dený -denie dok.

obsiať opatriť (pole, hriadky a pod.) semenom • osiaťzasiaťvysiať: o(b)siať, zasiať, vysiať lány pšenicouposiať (obyč. postupne al. husto obsiať): pole posiali ďatelinou; lúka posiata kvetminasiať (dať isté množstvo semena do pôdy): nasiali sme do záhrady makuvysadiť (sadením pokryť istý priestor): hriadku vysadiť cibuľoules. zasemeniť (obsiať semenami): zasemeniť pláň


vybrať 1. vyhľadať z väčšieho množstva a rozhodnúť sa za to • vyvoliťvyvoliť sizvoliťzvoliť si: vybrať (si), zvoliť (si) vhodné topánkyvyhliadnuťvyhliadnuť sizried.: vyzrieťvyzrieť si (vybrať si pohľadom): vyhliadnuť (si) niekoho za partnerapovyberať (postupne): povyberali najlepšie kusy

2. dať odniekiaľ von • vyňať: vybrať, vyňať list zo zásuvkyvytiahnuť (obyč. ťahaním vybrať): vytiahol z vrecka drobné; vytiahnuť z fľaše zátkuexpr. vysnovať: vysnovať z tela vnútornostivyloviť (vybrať z vody, z tekutiny): vyloviť bezduché telo; vyloviť muchu z polievkyvykopať (vybrať kopaním): vykopať zemiakyvybaliťhovor. vypakovať (vybrať z obalu): vybaliť si z vrecúška desiatuvyzdvihnúť (vybrať niečo uložené, deponované): vyzdvihnúť batožinuvyoperovaťvyrezať (chirurgicky vybrať): vyoperovať z tela úlomok; vyrezať slepé črevovysadiťzastar. vystaviť: vysadiť, vystaviť dvere z pántovpovyberaťpovyťahovaťpovybaľovať (postupne)

3. vziať od jednotlivcov (obyč. peniaze) • zinkasovaťvyinkasovať: vybrať, zinkasovať za plyn, elektrinupovyberať (postupne): povyberali od kolegov na kyticu

4. p. vziať 1, 3


vyložiť1 1. dať znútra von • vyniesť (nesením): vyložiť, vyniesť šatstvo zo skrinevypratať: vyprace z pivnice nepotrebné vecivyhodiť (niečo nepotrebné): vyhodí staré topánky ku kontajneruvystaviť (na viditeľné miesto) • expr. vykrámiť (obyč. tovar): vystaví, vykrámi tovar pred oči chodcovvyvesiť (dať na viditeľné miesto): vyvesiť vyhlášku na tabuľupovykladaťpovynášať (postupne, viac vecí) • vysadiť (obyč. niekoho z uzavretého priestoru): vysadiť cestujúcich z auta, lode

2. dať, umiestniť niekam hore • položiť: vyloží, položí si nohy na stôlvysadiťposadiť: vysadiť, posadiť chlapca na koňanaložiť (obyč. s cieľom prepraviť niečo): naložiť drevo na vozvyniesť: vyniesť debnu na pôjdpovykladaťponakladať (postupne, viac vecí)

3. úplne poklásť povrch niečím • pokryť: vyložiť, pokryť stenu kachličkamiobložiťobklásť: chodník obložiť, obklásť drobnými kameňmipovykladaťpoobkladať (postupne, viac plôch)


vysadiť 1. p. vyložiť1 1 2. p. vyložiť1 2 3. p. zlyhať 4. p. zasadiť 1


zasadiť 1. sadením umiestiť do zeme: zasadiť cibuľunasadiťposadiťvysadiťpovysádzať (väčšie množstvo, obyč. postupne): na slnečnú stranu sme nasadili zeleninu; zemiaky sme už posadilipresadiť (inde, na iné miesto): presadiť kvety do črepníkovzasiaťvysiaťnasiať (semeno): zasiať jačmeň; vysiať, nasiať mrkvu, makposiať (zasiať všetko semeno): oziminy sú posiatepozasievať (postupne zasiať)

2. p. vsadiť 1 3. p. nasadiť1 1


zlyhať prestať (dobre) fungovať, prestať byť funkčný (o mechanizmoch, orgánoch a pod.) • vypovedať (službu): motor zlyhal, vypovedal; zrak mu často zlyhal; zmysly mu vypovedalivysadiťvynechať (prerušiť činnosť): motor vynechal, vysadilzastaviť sa: srdce sa mu zastavilozadrhnúť sazaseknúť sa: stroj sa z času na čas zadrhne, zasekne; hlas sa od dojatia zadrhol, zasekolpreskočiť (o hlase): v rozrušení jej hlas preskočil, zlyhalhovor. expr. zahaprovať: doprava zahaprovalasubšt. kiksnúť • sklamať: nervy sklamali; sklamať v rozhodujúcej chvílikniž. stroskotaťnevydariť sa: plán stroskotal, nevydaril sa; ich vzťah rýchlo stroskotal

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

vysadiť1, -í, -ia dok.

1. (koho, čo) dať, vyložiť odniekiaľ von, obyč. z nejakého uzavretého priestoru: Loď vtiahla do prístavu a cestovateľov vysadila. (Kuk.) V Kursku nás vysadili. (Jes.) Hodný bochník vysadí z pece. (Hviezd.); v. dvere; voj. v. vojsko;

2. (koho) zdvihnúť do výšky a umiestniť, posadiť, vyložiť na vyššie položené miesto: Vysadil ju do koča. (Dobš.) Mišo cítil, ako ho mocné ramená vysadili hore. (Kuk.) Zdrapil vojaka a vysadil ho do voza. (Gráf.)

3. zried. vysunúť von, vypúliť, urobiť vysadnutým: Hostinskému vysadilo oči. (Kuk.)

4. hovor. na istý čas prerušiť činnosť, vynechať: motor vysadil;

nedok k 1, 2 vysadzovať1, -uje, -ujú, k 2 i vysádzať2, -a, -ajú

vysadiť2, -í, -ia dok. (čo)

1. zasadiť do zeme väčšie množstvo rastlín: Obzerala mladé stromky, ktoré dala lanského roku vysadiť. (Jégé) Záhonček obohnaný je múrom a dnu sú vysadené zemiaky. (Kuk.) Ženy pýtajú ešte vrece zemiakov, už všetky vysadili. (Stod.)

2. sadením utvoriť, zriadiť: Spravíme vám krásne ihrisko, vysadíme park. (Tat.) Vysadil sad. (Jes.) Hora nenarástla sama, ale ju vysadili ľudia. (Janč.)

3. odb. nasadiť do revíru: v. zajace, bažanty, v. ryby do rybníka;

nedok. vysadzovať2, -uje, -ujú k 1, 2 i vysádzať2, -a, -ajú

vysadiť1 [-di-, -dzi-] dk
1. čo z čoho dať, vybrať, vyložiť niečo odniekiaľ von (obyč. z nej. uzavretého priestoru): wezmi horucy chlieb, když ho z pece wysadia, wlož ho do letnjeg wody (RTA 17. st); wisadt tygel z ohne na zem (Och 17. st); když wysady pecen, nech ustydne (KLe 1740)
2. koho povýšiť niekoho: korenj národúw pyssnych wysussyl Bůh a wysadil ponjženych z národúw tych (KB 1757); Alžbeta za králownu gest wiwolena a na trůn králowski wisazena (ŽS 1764)
3. koho vylúčiť niekoho odniekiaľ: těžce někdo podlé praw z possessy swé múže wysazen a wystrčen býti (FP 1744); jak se k Betsajdze priblisál, oszli dva szebe privésztz dál, plásti na nyich svetzi kladlyi, tak Jésusa viszadzilyi (HPS 1752)


vysadiť2 dk
1. čo čím zasadiť do zeme väčšie množstvo rastlín: stawágte domi a bydlite, y wysadte zahradi a gézte owocj gegjch (KB 1757); depange caules: wysaditi planti, wysadki (KS 1763); instans sadoček wisadil sam sliučjm (TURIEC 1773)
2. čo (o zvieratách a rybách) vybrať na utratenie: ked bis welmj stare owcze mal, takowe odpud a wisad wen do predaju masarom a mladče radnej chowaj (KORYČANY 1560); ass na prozbu tych walachow toliko dwanast (oviec) wisadily y syra osem hrud wzali (MARTIN 1677); počti se magi činiti o dobitku wsseckem, nie suce na zymowisko ma se wisaditi a odpredati (NN 18. st)
3. čo nasadiť (do rybníka) násadu malých rýb: gest tam take sazawicza, kdy Slezaczy wezu ribi kapry a kdy tam wisadja, od každeg fury dawagj kapra n 1 (K. N. Mesto 1690); vysádzať [-dza-, -ďa-, -za-, -ze-], vysadzovať [-ďo-, -do-, -zo-] ndk; k 1: kdo napoli winohrad wisaduge, že obgedwge polowycze powinen ge wysadit (SKALICA 1723); prosero: wysaďugem, segem (KS 1763); tam stromi wisázene byli (VP 1764); my predmenuwani winohrad wirabati a wisaczati powinni budeme (BECKOV 1772); žadny s tech lesu vyrubanych nevysadiaju (GAJARY 1788 LP); plantis vel arboribus conserere: wysazowati (PD 18. st); k 3: sazawice tež tu gest, do ktereg Slezaci, kdiž kapri wezu, na noc wisazegi a gednoho kapra zanechawagi od sani (K. N. Mesto 1629); vysadzúvať [-zú-] frekv k 1: plantis vel arboribus conserere: wysazúwati (PD 18. st)


vysádzať p. vysadiť


vysadzovať, vysadzúvať p. vysadiť

ale najprv vás musím vysadiť après vous avoir débarquée
nás jedného dňa vysadí nous jetterait -il un jour

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu