Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

vyrátať -ta/-ce -tajú/-cu -taj/-c! dok.

1. vypočítať: v. príklad; v-l si, koľko zarobí

2. vymenovať (význ. 1): v-l mu celý zoznam mien;

nedok. vyrátavať -a, vyratúvať -a, vyratovať

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
vyrátať ‑ta/‑ce ‑tajú/‑cu ‑taj/‑c! ‑tal dok.

vyrátať -ta -tajú -taj! -tal -tajúc -taný -tanie dok.

vyrátať 1. rátaním, počítaním zistiť, určiť výsledok • vypočítať: ľahko vyráta, vypočíta matematické príkladyvykalkulovať (vyrátať cenu prepočítavaním rozličných údajov): vykalkulovať výrobné nákladyodhadnúť (približne vyrátať, určiť): odhadli, kedy asi vystúpia na vrcholpovyratovaťpovyratúvaťpovypočítavať (postupne, viac položiek)

2. označiť menom pri uvádzaní v poradí • vypočítaťvymenovaťmenovať: vyrátali, vypočítali nám všetky nedostatky; vyrátať, vymenovať, menovať neprítomnýchuviesťpospomínať: uviedla, pospomínala všetky prípady pomoci

3. rátaním, počítaním dať, vyplatiť • vypočítaťodčítaťodrátať: za prácu mi týždenne vyrátal, odčítal mzdu na dlaň

4. p. zamerať 2


zamerať 1. meraním určiť: zamerať cieľ streľbyvymeraťvymedziť: vymerať, vymedziť rozlohu pozemku

2. sústrediť pozornosť na niečo • zacieliť: cvičenie zamerať, zacieliť na posilnenie svalovzried. zamieriť: zamieril pozornosť na náprotivný obloknamieriť (usmerniť istú činnosť): namieril prejav proti opozíciiorientovať: výskum orientovať iným smeromusmerniťupriamiť: svoj záujem usmernili, upriamili na mladších čitateľovobrátiť (pozornosť, záujem) • vyrátaťvypočítať (v spoj. vyrátať, vypočítať niečo iba na efekt)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

rátať, -ta/-ce, -tajú/-cu nedok.

1. (koho, čo) zisťovať počet, množstvo, počítať: r. peniaze, r. chyby; Petráňka rátala chlapov. (Fig.) Rátal si týždne, dni, hodiny. (Taj.) Na doláre ráce? (Ráz.) Ráta každú lyžicu, čo nosíš k ústam. (Kuk.)

r. na haliere šetriť;

2. hovor. vykonávať počtové úkony, počítať: učiť sa v škole r.; r. v hlave, na prstoch; r. bez chyby; r. pri tabuli; Či ste sa nepomýlili v rátaní? (Taj.)

nevie (ani) do troch rátať je hlúpy, nevyzná sa v ničom;

3. (koho, čo do čoho; koho, čo medzi čo; koho, čo k čomu; komu čo) počítať, zahrnovať, započítavať, zaraďovať niekam: Akoby jeho ani nerátala do tohto rozhovoru. (Tim.) Zvrhlý je tento svet. Mňa doňho nerátajte. (Kost.) Ani by sa jej vraj sviatky nerátali, keby nebola doma (Taj.) ani by sviatky nemala.

4. (s kým, s čím i na koho, na čo) počítať s niekým al. niečím, brať do úvahy niekoho, niečo, prihliadať na niečo, spoliehať sa na niekoho, na niečo: Janko v duchu rátal s tým, že ten obed dostane najprv. (Zúb.) S družstvom už aj Sambor ráta, preto tak ľahko podpisuje. (Tat.) Na gazdovstvo rátať nijako nemôže. (Kuk.) Ja rátam na vašu rytierskosť. (Taj.) Vždy sa jej páčil, vždy rátala na neho (Tim.) dúfala, že si ju vezme.

r. s každým halierom šetriť;

5. uvažovať, myslieť, predpokladať, kalkulovať: Žatva sa ukázala o tretinu slabšou, ako rátali. (Laz.) Skoro by som naisto rátal, kto to mohol byť. (Zgur.) Statkárka ráta v duchu, koľko hektolitrov vyjde z tohto kusa zeme. (Kuk.)

6. trochu zastar. (koho, čo za čo, zried. i čím) pokladať, mať: Bol by si to azda za hanbu rátal, že ich nevládal zadržať. (Taj.) Bude si to za česť rátať, keď prijmem v tom okrese vyslanectvo na seba. (Lask.) Pritom i Maru rátajú strmou. (Tim.)

7. (čo za čo; ako) požadovať istú peňažnú sumu, účtovať: Za klčovanie si budeme rátať riadny plat. (Jes.) Nebude draho rátať, len ako po známosti. (Taj.)

8. (čo komu) prisudzovať: Aký je drobný, tenučký; nik by mu nerátal štyri roky. (Mor.);

dok. k 1 zrátať, k 2 vyrátať, k 3, 7 zarátať

|| rátať sa

1. zaraďovať sa niekam, medzi niekoho, počítať sa: Nerád sa rátal medzi remeselníkov. (Kuk.) Začal sa (Mišo) trochu rátať už aj do sitárskej rodiny. (Bedn.)

2. (za koho, za čo) pokladať sa, mať sa: Pomysli si, že sa za šťastného rátať môže, kto takýto poklad dostane. (Kal.)

3. zried. vyrovnávať si účty (napr. bitkou): rátať sa s krivdou (Pláv.)


vyrátane i vyrátano prísl. zried. presne vymedzene: Roľníci, keď i skúpo a vyrátane, jednako sa úfali vyjsť so svojimi zásobami do novej úrody. (Jégé) Zdĺhavo, vyrátano hádžu sa do šachty telá s dušami. (Hurb.) vyrátať, -ta/-ce, -tajú/-cu dok. (čo)

1. rátaním, počítaním zistiť, určiť, stanoviť, vypočítať: Nevedela si vyrátať, koľko do jesene peňazí zarobí. (Taj.)

2. mat. vykonať počtové úkony, vypočítať: v. matematický príklad; v. veľkosť, rozsah, trvanie niečoho; Odpisujem dobre vyrátanú úlohu. (Al.)

3. odhadnúť, vopred určiť, stanoviť, vypočítať: To tak vyrátal Kepler a iné. (Kuk.) Vyrátali sme si, že kým prídeme na hrebeň, bude vidno. (Pláv.)

4. vymenovať, uviesť, pospomínať, vypočítať: Vyrátal mu celý lajster mien. (Kuk.) Ktože by vyrátal všetky tie milé drobotiny. (Vlč.)

5. vyčítať, odpočítať, odrátať: Gážu mi školník na konci mesiaca na dlaň vyráce. (Al.);

nedok. vyratovať, -uje, -ujú i. vyratúvať, -a, -ajú

vyrátať dk čo
1. rátaním, počítaním zistiť, určiť, vypočítať niečo: sloboda bude gasdowj gednu anebo dwe kili odwassit na probu, a tak potom wiratat, kolko mukj a otrubou ma dostat (KRUPINA 1755); my nasse prace na dny wyratat nemužeme (Č. BALOG 1771)
2. mat vykonať počtové úkony, vypočítať niečo: k ratánj včytel djtki wede, aby weci wiratati, ratung napsánj wyslowiti aneb napsati mohli (BZ 1749)
3. odhadnúť, vopred určiť niečo: kdože mohl aukladi, ktere na njch čihagj, wiratať (PT 1796)
4. vyplatiť (na ruku): a že sebe praetenduge Matuss Monyak cztiricet zlatých polských, tie magu se mu wiratať (V. ZUBRZYCA 1677); Mikloss hnedky dal geden zlaty Georgiusowj na wiplaceny predepsaného dluhu, ktere se odtud wirataty ma (TURIEC 1716); dal sem Toranowy fl 10, čwo požyčal Matuss Marček fl 8, ktere penjze magu se napredok wyratat Georgiusowy Hily (MARTIN 1733); zlatjch osem rymskych mesto gemu (pastorkovi) wyratalo a odebralo (SUČANY 1748); vyratovať1 ndk k 4: na foyta wyratugi z danyi f 2, d 40 (MOŠOVCE 1648); humno na tom placzu zhorelo, protož mne Kosstjál viratovatij za to nema (PRÍBOVCE 1739-40); vyratúvať frekv k 4: pany sestry po padessat zlatich vherskich od bratuw budu prigimat, podla toho y arenda ma se wiratuwat a platit (S. ĽUPČA 1717)

a vyrátal polohu lode et calculé la position du navire

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu