Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sssj sss ssj hssj

sprevádzať -a nedok.

1. ísť spolu s niekým ako spoločník, informátor ap., byť niekomu sprievodcom: s-a ho na cestách, s. turistov;

pren. s. niekoho pohľadom, zrakom, očami sledovať

2. byť stále s niekým, neopúšťať: s-a ho nezdar, nech ťa s-a šťastie

3. byť sprievodným javom, súčasne prebiehať: horúčku s-a slabosť, búrka s-ná lejakom

4. hrať ako doplnok k inému hud. výkonu: speváka s-l gitarista, s. huslistu na klavíri

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
sprevádzať ‑a ‑ajú dok.

*doprevádzaťspráv. sprevádzať, odprevádzať


sprevádzať -dza -dzajú -dzaj! -dzal -dzajúc -dzajúci -dzaný -dzanie nedok.

*doprevádzaťspráv. sprevádzať

nasledovať 1. ísť za niekým, niečím • sledovať: nasledovali, sledovali ho na každom kroku; nasledovala, sledovala matku vo všetkom ako svoj vzorpokračovaťnadväzovať: syn nasledoval otca, pokračoval v otcovom diele, nadväzoval na otcafraz. ísť/kráčať v šľapajach/v stopách niekoho: učeníci išli v Kristových šľapajachsprevádzať (ísť s niekým ako spoločník): nasledovala, sprevádzala muža na reprezentačné udalosti

2. objavovať sa po niečom predchádzajúcom • nastávať: po práci nasleduje, nastáva odpočinoknadchádzaťnadchodiťprichádzať: nadchádzajú, nadchodia lepšie časyzačínať sanastupovať (s dôrazom na začiatok): po zime sa začína, nastupuje jarblížiť sapribližovať sa (objavovať sa vo väčšej blízkosti): po krátkom dni sa blíži večerexpr. lietať (rýchlo po sebe): vtipy lietali jeden za druhýmexpr. stíhať (nasledovať bezprostredne jedno za druhým): jedno nešťastie stíha druhé

3. p. napodobňovať 4. p. vyplývať


sprevádzať p. vodiť 1


vodiť 1. ísť s niekým a oboznamovať s pozoruhodnosťami • sprevádzať: vodil hostí po dome; sprevádzal turistov po mesteexpr. vláčiť

2. sprostredkúvať vstup • privádzaťpozývaťuvádzať: vodil snúbenicu do rodiny; pozýval ju na tancovačky

3. porov. viesť

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

doprevádzať, -a, -ajú nedok.

1. kniž. zastar. (koho, čo) vyprevádzať, odprevádzať; sprevádzať: Doprevádza svoju paniu do kostola. (Kuk.) Každé švihnutie doprevádzal výčitkou i radou. (Fel.)

2. používa sa nenáležite miesto sprevádzať (na hudobnom nástroji, napr. na klavíri a pod.);

dok. k 1 doprevadiť i doprevodiť


sprevádzať, -a, -ajú nedok

1. (koho) ísť s niekým, byť niekomu sprievodcom, robiť niekomu sprievod: Otec ma sprevádza k svojmu bohatému bratovi. (Al.) [Berta] sprevádzala bohatú dámu po cestách. (Vans.) Psiská z celej dediny ho sprevádzali. (Švant.) Po snehu nás sprevádzalo päť dlhých tieňov (Bedn.) pohybovali sa spolu s nami. Boh ťa sprevádzaj! (Kuk.) pozdrav veriacich ľudí tomu, kto odchádza, lúči sa; pren. s. niekoho zrakom, pohľadom, očami sledovať;

2. (koho) byť stále s niekým, neopúšťať: obraz Katicin, ktorý ho všade sprevádzal (Kuk.); Jeho všade sprevádza len nezdar. (Tim.) Moje požehnanie bude ťa sprevádzať na tvojej púti. (Vans.) V živote domácom tiež ho sprevádzalo šťastie. (Kuk.)

3. (čo) súčasne a). v súvislosti s niečím sa diať, konať, vyskytovať sa ap., súčasne prebiehať: údery sprevádza buchot; choroba sprevádzaná bolesťou; Posledné slová sprevádzal Büky mocným posunkom ruky. (Vaj.) Smiech a jasot sprevádzajú naše pohyby. (Al.)

4. (čo, koho, čím i bezpredm.) hrať na hudobnom nástroji sprievod k hre iného hudobného nástroja al. k spevu, zried. spievať sprievod: klavírom sprevádzať spev (Tim.); Spev jedného sprevádza druhý pískaním. (Vaj.) Peterc spieva — harmonika ho sprevádza. (Ráz.) Otila sprevádzala spevom ich hru. (Tim.) Ja hrám na klavíri a tak rada sprevádzam! (Stod.)

sprevádzať1 [-o-; -dzať, -ďať, -zať], sprevodiť2 [-o-], sprevadzovať [-e-, -o-; -zo-], sprevodzovať [-o-; -zo-] ndk
1. koho odprevádzať, doprevádzať niekoho: drabom czechownim, kteri Geho Milost pana sprowazeli prez horu, d 50 (ŽILINA 1617); ty sam (Bože), y kroky mé tak sprowodiž bezpečne (SR 17. st); Buh sprowody gsy tebe (umierajúceho) k ziwotu wecnemu a zachowag gsy tebe k buducimu weseleny (AgS 1708); cžiňeňj naše, prosyme Pane, pomocy twú sprowoď (UZ 1722); tenže mlynar to (aby ho previedol cez lavice) učynity nechtel, než radegj pana instansa neuctiwimy rečmy a latjm sprowadzel; takže mlynar s toho gemu na očy nahodil, že by ho snad preto sprowadzal, čuo mu kresačku za inšpektorstwi sweho ziaty bil dal? (ZÁTURČIE 1743); (Ježiš Kristus) potem z newislowitedlnu radostu ze sebu gu (Máriu) do nebes sprowadzal (MS 1749); (Anton) mučedlnjku až na plac a poprawné mjsto sprowázowal (VP 1764); nech ťa sprowáďagú naglepssdý duchowe a priwedú bez wsseho úpadu až na místo, z kterého gse pre twú prácu pohnúl (BR 1785); to čjnily y zastupowe, který Krista Pana sprewazowalj do Geruzalema; nebo pobožni (anjeli) zde obhagugi a ge na cestach sprowozugi (CS 18. st)
2. čo viesť (vodu ap.): delibro: wodu, staw spússťam, sprowáďám; duco: wedem, wodjm, sprowáďám (KS 1763); toto pak, čo ňesťestí jeho malo biť, k úžitku a k vislobozeňí sprováďalo, neb skril jest sa (BR 1785)
3. čo uskutočňovať, vykonávať niečo: potom opowazili se zoldnerowe židowssti nad Krystem Panem weliku a neslichanu ukrutnost zprowadzati (MS 1758); takže gesli by takoweho nassy majstrowe remeslo sprowaczaty dostihly, aby mu ho bespecsne zebraly ((TOPOĽČANY 18. st))
4. z čoho zvádzať niekoho (z cesty): obreduj mojo krotsaje, i provadz jich v tvéj sztzéstze svetéj, bi mnye nyichto nyeszprovádzél z nyéj (DŽ 1752)

Zvukové nahrávky niektorých slov

sprevádzať: →speex →vorbis
aby sprevádzal svojho priateľa pour accompagner son ami
dobrí priatelia vás sprevádzajú bons amis vous font cortège
ju sprevádzal s tým l'accompagnait avec ce
ktorí ma mali sprevádzať qui devaient m'accompagner
muža, ktorý ho sprevádzal l'homme qui l'accompagnait
mužov, ktorí ju sprevádzali hommes qui l'accompagnaient
tých, čo ho sprevádzajú ceux qui l'accompagnent
úsmev, ktorý ju sprevádzal le sourire qui l'accompagnait
...

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu