Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

sám, sama, samo (4. p. ž. samu, mn. č. m. živ. sami, m. neživ., ž., str. samy) zám. vymedzovacíe

1. vyjadruje jedinosť, výlučnosť, len jeden, jediný, samojediný, iba jeden, iba on: Je sám doma. — Bola som s ním sama. (Vaj.) Chodí aj do krčmy sám. (Zúb.) Sám proti všetkým. (Chrob.) Sme sami medzi sebou (Taj.) iba v okruhu známych, blízkych, iba svoji. Stoja zoči-voči sami dvaja. (Kuk.); hovor. konečne sami! bez svedkov, len dvaja; Sám chcel byť na svete (Taj.) bol egoistický, bezohľadný; žije, je iba s. pre seba o egoistickom človeku; Nešťastie nechodí samo. (prísl.); kniž. Len prstom sa jej dotknúť, malíčkom samým (Hviezd.) iba malíčkom.

2. osamotený, opustený, osamelý: žije sám (sama) bez manželky (manžela); Nie sme sami, nemáme sa čoho báť. (Štítn.); ostali sme sami (na svete) po smrti, odchode niekoho; expr. s. ako prst; celkom s.; Sám a sám, bez rodiny a priateľstva. (Vaj.) Dieťa sa samo bojí. — Predesila ho myšlienka, že stoji v živote sám. (Jaš.); expr. sám samučičký, samučičký sám celkom sám: Musíme zostať samy samučičké. (Fig.) Taký je opustený, akoby bol samučičký sám v ohromitánskom záveji. (Min.)

3. bez cudzej pomoci, bez pričinenia iných, samostatne, osobne, z vlastnej vôle: Záslužný skutok vykonám sám. (Jégé) Ona sama upraví, čo nie je na mieste. (Stod.) Kto sám neskúsi, druhému neuverí. (prísl.) S otázkami prichodil sám. (Taj.) Všetko robíme sami. (Chrob.) Nevedela sa na to odhodlať sama. (Jégé) Sám zo svojej hlavy prichodil na všetky fígle. (Tat.); presvedčiť sa s., s. si niečo vymyslieť, s. na niečo prísť, s. si poradiť, s. si je na vine; hovor. keď sa vám nepáči, urobte si to sám, sami (spôsob odmietnutia) nebudem to vôbec robiť; s. od seba (napr. urobiť niečo) dobrovoľne, bez vyzvania: Dieťa samo od seba dopytuje sa. (Dobš.) Sám od seba začal rozprávať. (Jil.) Kone samy od seba zastali. (Chrob.) Jestli nepôjdete sami od seba, dáme vás vyhádzať. (Jégé) Nohy ho samy niesli do krčmy (Min.) samy od seba.

4. zdôrazňuje osobu al. vec, ba aj, dokonca i: Či to nie je sám vicišpán? (Kal.) Riad umýva sám gazda. (Kuk.) Diskusia tešila i samého učiteľa a majstra. (Vaj.) Sám ľud pobije exekútorov. (Vaj.); názor starý ako ľudstvo samo; Vy sami ste jej priniesli knihy. (Vaj.) Sami seba sme predali. (Heč.) Chcel sám seba presvedčiť. (Taj.) Našiel sám seba (Vaj.) uvedomil si svoje vlastnosti, presvedčenie. Jeho zúfanie nad samým sebou bolo predčasné. (Vaj.) Strácal dôveru sám v seba. (Gab.) Hovoril sám pre seba. (Vaj.) Márne sa sám so sebou priečil (Fr. Kráľ) viedol vnútorný boj. Odpovedám sám sebe. (Al.) Myslím si sám pre seba. (Tomašč.) Hútala sama v sebe (Vaj.) myslela si. Sami to potrebujeme aj my. Ja sám som mal mnoho roboty. (Al.) Vaša požiadavka je bezzákladná, to vy sami dobre viete. (Vaj.) Pozná naše pomery lepšie ako my sami. (Jégé) Musel ženu nechať samu na seba. (Skal.); odkázaný, ponechaný s. na seba; postarať sa s. o seba; Zlostil som sa sám na seba. (Chrob.) Sám seba najviac potrestám. (Mih.) Pustil sa ulicou, že len tak, sám nevie kam. (Taj.) Autá sa uhýbajú, sám nevieš ako (Kuk.) nevieš pochopiť ako; ani s. (sama) neviem výraz váhania, nerozhodnosti; Pán tajomník, nehnevajte sa, sama neviem, ako vám povedať. (Laz.) Hanbí sa sám pred sebou. (Taj.); spokojný s. so sebou; spoliehať sa s. na seba, prekonať s. seba; byť pánom s. sebe byť nezávislý, slobodný; byť s. sebou zachovávať svoju individualitu; škodiť s. sebe, presvedčiť s. seba; stratiť vládu s. nad sebou prestať sa ovládať; hovor. niekto, niečo je kapitola sama pre seba zvláštnosť, osobitosť; Viktor je proti nim dokonalosť sama (A. Mat.) veľmi dokonalý; mocná ako sám život (Laz.); týmto samým bolo rozhodnuté nad osudom chlapca (Kuk.) tým faktom. Samo nebo mi žičilo. (Jes.); sám (sama, samo) osebe ako taký (-á, -é): Osud jeho je už sám osebe báseň. (Záb.) Život chudobných ľudí, sám osebe ťažký, za vojny sa ešte zhoršil. (Zúb.) Šťastie žije samo sebou (Vaj.) samo zo seba, pre seba; samo sebou nezvučné slovo (Vaj.) samo osebe; hovor. expr. s. boh vie, vie s. boh výrazy neistoty, nevie sa, nevedno: Boh sám vie, kam to ide svet. (Vaj.); sám milý boh vie (Jil.); samo sebou p. samosebou

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu