Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj hssj

priložiť dok.

1. položiť na niečo al. k niečomu: p. náplasť na ranu; p. zbraň k lícu

2. pripojiť (význ. 2), pridať: p. k žiadosti ďalšie doklady; p. k prístroju návod na použitie

3. pridaním zväčšiť množstvo: p. do pece (uhlie); p. k stovke ešte dve

4. pripojiť, dodať v reči: ešte slovko p.

5. expr. udrieť (význ. 1): prilož mu jednu na zadok

p. ruku k dielu dať sa do práce;

nedok. prikladať

1. k 1 – 4

2. pripisovať (význ. 6), prisudzovať: p. význam, dôležitosť niečomu

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
prikladať ‑á ‑ajú nedok.

prikladať -dá -dajú -daj! -dal -dajúc -dajúci -daný -danie nedok.

klásť umiestňovať niečo niekam (obyč. do ležiacej polohy) • dávať (na nejaké miesto): kladie, dáva jedlo na stôlstavať: stavia pred neho pohárukladať (na svoje miesto al. v istom poriadku): ukladá bielizeň do skrinenakladať (v istom množstve al. s cieľom prepraviť): nakladá drevo do pece, uhlie do vagónapodkladať (klásť pod niečo): tanier podkladá pod šálkuprikladať (umiestňovať, pridávať k niečomu): prikladá k tanieru príbor; prikladať k žiadosti dokladyzakladať (do určitej polohy): zakladá si ruky za chrbátodkladať (nabok al. na svoje miesto): odkladá klobúk a sadá sivykladať (znútra von al. na vyvýšené al. prístupné miesto): vykladá tovar na pultsádzať (klásť prudkým pohybom): sádže chlieb do peceexpr. kydať (vo veľkom množstve, neusporiadane, neporiadne a pod.): kydá jedlo na tanierznášaťniesť (o vtákoch a niektorých iných živočíchoch): klásť, znášať, niesť vajcia


prikladať 1. p. klásť 2. porov. priložiť 3. porov. pripísať


pripísať 1. označiť za pôvodcu, príčinu niekoho • pričítaťpripočítaťprisúdiť: všetku vinu pripísali, pričítali, prisúdili ošetrovateľovi; zásluhy napokon pripíšu, prisúdia iba predsedoviprivlastniť: všetky neúspechy privlastnil inýmnedok.: prikladaťpodkladať: význam prikladať inému; podkladáte nám zlé úmyslykniž. imputovať: Čo nám to chcete imputovať?

2. právne prideliť, dať nárok na niečo • pririeknuť: majetok pripísať, pririeknuť deťom; súd pririekol pozemok sestreprisúdiť (prideliť súdnym rozhodnutím): domu prisúdili vysokú cenuprirátaťpriznať (dať niekomu právo, nárok na niečo): prirátať, priznať niečo niekomu k dobru; priznali mu náhradu za utrpenú škoduvenovaťdedikovať (obyč. literárne dielo na znak úcty, lásky): autor pripísal, venoval, dedikoval svoje dielo rodičom

3. pridať písaný dodatok • dopísať: pripísať, dopísať do listu prosbu

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

prikladať, -á, -ajú nedok.

1. (čo) klásť na niečo al. tesne k niečomu: p. teplé, studené obklady; Prikladá zásterku k očiam. (Kuk.) Chlapi dobre prikladali flintu k cvičenému oku. (Gráf)

2. (čo) postupne pridávať k niečomu: p. babku k babke šetriť; Prikladali mu palicu jednu za druhou (Kal.) udierali, bili ho palicou;

3. (čo) pripojovať, pripájať (ako prílohu): k žiadosti prikladám podrobný životopis;

4. (čo, čoho i bezpredm.) pri kúrení pridávať palivo do pece: p. drevo, uhlie (dreva, uhlia) na oheň, do pece, do kachieľ; Prikladá polienko za polienkom. (Kuk.)

5. (komu, čomu čo) pripisovať, prisudzovať: p. vinu niekomu; p. význam niečomu;

dok. 1-4 priložiť


priložiť, -í, -ia dok.

1. (čo) položiť na niečo al. k niečomu: p. obklad na čelo; p. dieťa k prsníku; p. k lícu zbraň; Začal hovoriť tajnostne, priložiac si k ústam dlaň. (Jes.)

p. ruku (ruky) k dielu, k práci dať sa do práce;

2. (čo k čomu) pripojiť, pridať: Revický priložil k ôsmim zlatkám ešte dve. (Jégé); pren. Prilož tomu bláznovi, prilož, ale dobrú a po kotrbe (Kal.) pridaj mu bitky!

3. (čo) pripojiť (ako prílohu, ako dodatok ap.): p. zoznam, mapu; p. návod;

4. (čo, čoho i bezpredm.) pri kúrení pridať palivo do pece: p. drevo, uhlie (dreva, uhlia) na oheň, do pece, do kachieľ, do sporáka; Azda ti je zima? Ešte priložím. (Vaj.)

5. zried. (čo) pripojiť v reči, dodať, doložiť: Sestra ešte priloží: „Uvidíš Žofku!“ (Heč.);

nedok. k 1-4 prikladať

prikladať p. priložiť


priložiť dk
1. čo k čomu, na čo položiť niečo na niečo al. k niečomu: potom (dievka) zamkla dwere a priložiwsse operacy stolecz k lawycy poprawila postel a lehli spolu (SLAVOŠKA 1667); wezmy lenowu ssatečku a spal gj nad swiečku na prachno, zahas a prilož na ranu (RT 17. st); pan ručnicu hore wzawssj a k lycu pryložiwsse po nich strelil (LACLAVÁ 1712); na tu ranu gedowatu krale sweho usta swe priložila, a tak ten ged z rany teg witahla a wisala (MS 1758); teras ga sem gemu puta priložil (L. MIKULÁŠ 1786) založil
F. ruku k dielu p. dať sa do práce: aggreditor: ruku priložiti (WU 1750); rjchle ruce k djlu pryložili (HI 18. st); čynte pokanj, nebo giž y sekera k stromu priložena gest (CS 18. st náb) prišiel čas posledného súdu
2. na čo, k čomu (o pečati) pritlačiť na niečo: giescze slibugi gy (posádku) gleytowati a k temu peczet swu wlastnu przilozim (s. l. 1452 SČL); my zwrchupsany sudczy swe wlastny sekrety sme na to prylozyly a swymy rukamy sme se podepsaly (PRÍLES 1595)
3. čo (k čomu) pripojiť, pridať niečo: w každem skutku tento czech ssewczowsky tu pilnost priložity ma, aby proty uprimnosty a dobrym mrawum nehressil (CA 1579); gestlj masso wažiss, kost k nemu priložiss (BV 1652); wezmy 1 žeytlik frissneg wody, wlož do neg dwa quintliky praeparowaneho wainsstantu, prilož k tomu 6 lotuow manny, nechay se rozpusti (RT 17. st); a osobytne personi pres wssetkeho rozdylu negake nemecke meno sobe priložili (NJ 1785-88)
4. čo pridať niečo: kdiž by buduce potrebno bylo w tichto artikulach neco premenyti neb priložiti (VoP 1760); potom prylož y druhu polowicu (chleba) (:ktera w pecy musj byt, aby horuca byla:) (VK 1764); ga som tretinu priložel, a tak wšetkeg utraty našlo sa fl 12 (P. BYSTRICA 1786)
5. čo pripojiť, dodať niečo (ústne al. písomne): proč se nazywass krestanem: proto, že gsem we gmenu Gežjsse Krysta pokrssten, ale ne každy muže priložiti, že w Krysta werjm (SP 1696); kdo ti ostatnj slowa k tomu priložil (RW 1702); o čemkolwek dowedowany a opytowany budem, wssecko werne a sprawedliwe wygewym, nicz nezatajim ani wycej nepryložym (PREŠOV 1775)
6. koho, čo čím prikryť, pritlačiť, privaliť niekoho al. niečo niečím: kameni, z kterim bil (Absolón) do gami prilozeny a zahrebeny (MK 18. st); prikladať ndk k 1: dokud hribetem (:žhribe:) gest, kopitam geho potkowy neprikladagu (:neprikuwagu:) (KoA 17. st); ginj zadkem k oltaru obratieny woniawe kwitj k nosu prikladagu (KT 1753);
x. pren ňech penežné recipe dávajú, ňech zlaté, stríbrné flajstri prikladajú (BR 1785) platia
F. p. ruky k čomu dávať sa do práce: k wlne a gehle ruki prikladá; k murárskeg robote ruki prikladagú (PT 1778); newaď se s člowekem gazyčnym a neprikládag na geho oheň drjwi (KB 1757) nehraj mu do karát, nerob tak, aby mu to vyhovovalo; ktery hňewu a záwisti úzdi prikládati zná (BlR 18. st) dokáže vášne krotiť; k 3: cirkew wzdicky o to pečuge a k tomu negwetssy pilnost priklada, aby take welyke mnozstwy a shromazdeny lidu wericiho w pokogy staly (ŠV 1675) prisudzuje; stranka pak rotarideska do ireku nadobiwanich, kterich specificatiu ponižene prikladam, žadneho prawa mitj nemuže (PUKANEC 18. st); epigraphem rei indo: cedulu prikladam (LD 18. st); k 4: czincz (!) nam slawne panstwy pryklada, kde guž nemužeme stačžit (B. POTOK 1766); ňeprikládaj si (:pravil k ňemu:) a ňerozmnožuj tvoje i moje bídi (BR 1785); k 5: i to tež k tomu prikladam, paklj bj mel Geho Milost aneb potomczj njaku prekažku mely (TRENČÍN 1693); k tomu y to prikládam, že se mi wždycky nelibilo na praedikantuw (!) kacyrských (SPa 1716); i to, cso sem od Geho Milosty p. notariussa na moge ussj slissela, prikladam (PUKANEC 1767); k 6: na tabakowj list krawske lagno potireg a (na) hrb prikladeg (RT 17. st)

Zvukové nahrávky niektorých slov

prikladať: →speex →vorbis
o kultúrnej rozmanitosti prikladá sur la diversité culturelle attache
sa prikladajú informácie uvedené est accompagnée des informations visées
sa prikladajú všetky informácie est accompagnée de tous renseignements
žiadosti sa prikladajú informácie demande est accompagnée des informations

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu