Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

sss ssj hssj

opakovane vyjadruje okolnosť (niekoľko ráz) opakovaného deja, opakovanej činnosti, opakovaného stavu a pod. • opätovne: opakovane, opätovne sa zamýšľal nad svojou budúcnosťouopäťznovaznovukniž. poznovezried. poznovakniž. zried. poznovu: opäť, znova sa dopúšťajú trestnej činnostizasazasezas: zasa, zase prehraliviackrátviac rázviacej ráz: stromčeky treba viackrát, viac ráz striekaťperiodicky (v pravidelných intervaloch): periodicky zisťovali stav znečistenia


poznova, poznove, poznovu p. znova, opakovane


znova vyjadruje opakovanie deja al. stavu • znovuešte raz: celú skladbu zahrali znova, znovu, ešte razzasazasezas: zasa, zase prišiel domov neskoroopäťopätovne: opäť, opätovne sa prihlásil na medicínunanovoodznovaodznovuodnova: rana sa mu nanovo, odznova zapálila; začína vždy odznovu, odnovaopakovane: opakovane sa skupinke prihovoriloznovaoznovekniž. poznovekniž. zried.: poznovapoznovu: oznova, poznove sa na ňu dlho zadívalpoet. znov (Hviezdoslav)kniž. zastar.: vnovovnove (Šoltésová, Podjavorinská)nár. znovek (Hviezdoslav)

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

poznove i poznovu, zried. i poznova prísl. znova, opäť: Matka a sestra poznove preberali všetko, čo sa im prihodilo. (Urb.) Možno ich stretnem poznove. (Šteinh.) Na druhé ráno poznovu sa vybrali na poľovačku, ale zas nezastrelili nič. (Dobš.) Zábava sa rozprúdila poznova. (Vans.)

poznova, poznove, poznovu, poznov, poznovy, poznovej, poznovek prísl znova, opäť: ostatnim pak nassim poddanym gesste opet poznowy prykažte, aby do poddanosti Komorowskeho nechodili (BRATISLAVA 1618); ponižene prosym W. O., zeby se neraczyla na mne horssyt, ze sem se smel opowazyt W. O. s tymto mym psanym poznowe zanepraznowat (NEMŠOVÁ 1686); anno 1716 die 30. julij poznowek učineny gest počet z wissepsanim krajčzirom (M. KAMEŇ 1716); pan instans nowy termin žadagicze, ku prawnemu weczy a causi teg rozeznany, decisij a executij ukladam poznoweg a terminugem (BÁNOVCE n. B. 1719); Nabuchodonozor, kral babilonski, na trun kralowstwi sweho poznow wzdwiženy a omnoho wiceg nezli predtym bil zwelebeny (MS 1758); kdiby se pridalo, žeby odnjekud mlinar sem prissiol, nebude powinnen poznowu majsttersstuk robity (TRSTENÁ 1759); nech oznamy swedek y to, že po hodeny takoweho hrncze opet geho poznowu wizausskuwala (TURIEC 1769); takowe kussy zemyi berem poznowa do arendi na try roky (NOVÁKY 1788); slepky poznowe z weci (!) swimi aneb s kačicimi podloš (PR 18. st)

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu