Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj ssn hssj

povolať dok.

1. vyzvať niekoho, aby niekam prišiel, zavolať (obyč. úradne): p. niekoho na vojenské cvičenie, pred súd

2. poveriť istou úlohou, vymenovať: p-li ho za šéfa opery;

nedok. povolávať -a

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
povolať ‑á ‑ajú dok.

povolať -lá -lajú -laj! -lal -lajúc -laný -lanie dok.

povolať p. pozvať1, zavolať 1, zvolať 2


pozvať1 zdvorilo al. priateľsky vyzvať niekoho, aby sa na niečom zúčastnil, aby niekam prišiel • zavolať: pozvať, zavolať priateľa domov na obed; pozvať, zavolať niekoho na slávnosť, na svadbupovolať (najmä úradne): povolali ho na lekársku prehliadkuzvolaťzozvať (pozvať viacerých): zvolať, zozvať účastníkov odbojapopozývaťpozvolávať (postupne, viacerých): na svadbu popozývali, pozvolávali celú rodinuprizvať (pozvať popri niekom inom): na hostinu prizvali napokon aj mňahovor. ohlásiť: na krstiny nás neohlásilizastar. invitovať (J. Chalupka)predvolať (pozvať v úradnej veci): dostať predvolanie na súd


predvolať vyzvať niekoho na príchod v úradnej veci • hovor.: citovaťdocitovať: predvolať, (do)citovať svedkov na vypočúvaniezavolaťpovolať: zavolali, povolali všetkých účastníkov nehodypozvať: riaditeľ školy pozval rodičov na pohovor


zavolať 1. výzvou al. iným signálom spôsobiť príchod niekoho, niečoho • privolaťprizvať: museli rýchlo zavolať, privolať, prizvať lekára; zavolať, privolať výťahzried. dovolať (Ondrejov)povolať (obyč. úradne): povolali ho na vojenčinupozvať (zdvorilo vyzvať zúčastniť sa na niečom): pozvať niekoho na návštevu, na konferenciuhovor. ohlásiť (oslovením zavolať): ohlás ma, keď pôjdeš na stanicu; ohlásiť niekoho na hostinupredvolaťdocitovať (zavolať v úradnej veci): predvolať pred súd

2. p. zakričať, zvolať 1, 2 3. p. zatelefonovať


zvolať 1. prenikavo, obyč. v citovom rozpoložení niečo vysloviť; takýmto spôsobom sa obrátiť na niekoho • zavolaťskríknuťvykríknuťzakričať: zvolala, skríkla vysokým tenkým hlasom; vykríknuť, z(a)volať, zakričať z plného hrdla na niekohoskričať: skričal v zúfalstve na otcaexpr.: zrevaťzarevaťzavrešťaťzavrieskaťzvrešťaťzvresknúťzvriesknuť: z(a)revať od bolesti; deti z(a)vrešťali, zavrieskali, zvreskli od hrôzyexpr.: zahulákaťzhúknuťzahúknuťzhučaťzahúkaťzhrmieťzahrmieťzahrmotať (zvolať, obrátiť sa na niekoho neprimerane hlasným, zle artikulovaným a pod. hlasom): mladík čosi zahulákal, zhúkol miesto pozdravu; Z(a)hrmeli, zhučali na nás: stojte!expr.: zhíknuťzahíkať (zvolať od prekvapenia): zhíkla, zahíkala nad toľkou krásouprivolaťkniž. prevolať (hlasno): privolať, prevolať na slávu

2. volaním sústrediť na jedno miesto; požiadať o prítomnosť na istom podujatí • zavolaťpovolať: vedúci zvolal, zavolal, povolal všetkých pracovníkov do knižnice; povolať brancovzozvaťpozvať: zozvať poslucháčov do zasadačky; pozvať členov na zasadnutiepopozývaťpozvolávať (postupne viacerých): popozývali, pozvolávali na svadbu všetkých príbuzných

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

povolať1, -á, -ajú dok.

1. (koho kam) vyzvať niekoho, aby niekam prišiel, zavolať, pozvať (najmä úradne): Niekoľko mládencov povolali na prehliadku. (Hor.) Brat ma povolal na poľovačku. (Tim.)

2. (koho za čo) poveriť niekoho nejakou úlohou, ustanoviť: Svoje cesty konal v tej nádeji, že ho povolajú za kazateľa. (Záb.) (Rodina) ho povolala za kmotra. (Tim.)

3. trochu zastar. (čo, koho) zvolať: Druhé valné zhromaždenie povolal Moyzes na 3. augusta. (Vaj.) Richtár dal povolať slávny obecný výbor. (Taj.);

nedok. povolávať1, -a, -ajú


povolať2, -á, -ajú dok. zried. pomenovať, nazvať menom: Starý Mliečnik, pravým menom Maco Mlieč, ale takto ho už od štyridsať rokov nikto nepovolal. (Taj.)

povolať dok.
1. csl zavolať, pozvať: Šaďe ich teda povolau̯, volau̯ na to veseľie (M. Lehota NB); Aj na kršťeňia, tan sa roďinka bľišia povolala (Devičie KRU); Azda me povoľáš na tú svaďbu (Čierna Lehota ROŽ); Kabáče sallové sa napékli, povolali ho na karminu (Semerovo HUR); povolac šicku fameľiju (M. Zalužice MCH)
F. uš ho Boh povolau̯ (Bobrovec LM), Pám Boh ich k sebe povolau̯ (V. Lom MK), Pambo ho k sebe povolav (Lukáčovce HLO) - umrel; chtohovie, koho si (nebožtík) povolá? (Papradno PB) - kto umrie v dedine prvý po ňom; ta paropki šicki nas povolaľi (Porúbka SOB) - pozvali do tanca
2. úradne vyzvať: Prišla vojna, prvá svetová, tag ma povolali g odvodu, odobrali (Kľak NB); Dám jich povolad gu komisárovi (Slavošovce ROŽ)
3. dostať určitý názov, nazvať niečo: Koncoví drop sa to povolalo, bo to má len jeden koňiec (Vrbie RUŽ); povolávať1 nedok. opak. k 1: Keď zabíjali volakedi, roďina sa povolávala (V. Maňa VRB); Svadobňíci sa poschoďiľi, to ich povolávau̯ družba (Lešť MK)

povolať dk
1. koho pozvať niekoho, aby niekam prišiel, zavolať, pozvať niekoho: libilo se, nam každeho pritele ohlasyti a k swadebnemu weseli powolati (RUŽOMBEROK 1605); advocare sibi: w hromadu powolati (WU 1750) zhromaždiť, zvolať; ktože teba sem povolal, medzi pánú invitoval? Domov iď, domov, kriklavá jazyčnica, nestydlivá! (PV 1761-81); k odvráceňí všech zlosťí bilo bi najlepšé, kďi bi který svadbu drží, dvúch toliko potrebních svedkov povolal (BR 1785); Egypssťj powolali nas, abichom gjm proti krali na pomoc pritahli (PT 1796)
F. (o Bohu) p. z(o) (tohto márneho) sveta, z tohto plačlivého údolia, k súdu božskému koho; (o smrti) p. do fojta koho spôsobiť smrť niekomu: pritom gest zadost teyze samey Elzi, aby kdy gu Pan Buoch s tohoto marneho sweta powolati raczi, aby gey tielo pocztiwe zachraneno, tak yak se slussy, bylo (JELŠAVA 1595 E); pakly by ho (tovariša) Buh z tohoto plačzlyweho udoly k sobe powolaty račzyl, ma ho (majster) daty poctywe pochowaty (CA 1717); wzdickj k smrtj priprawenj budte, nebo w kteru hodinu se nenadate, Pan Gežiss was ze sweta powola a suditj bude (KT 1753); když se lide nagwic staragu o swoge statky, wtedy biwagu citowani a powolani k hroznemu sudu boskemu; oni (hriešnici) se nazdawali, že dluho na tomto swete zustawati budu a hle, tot smrt gim na okno zaklopala, do fogta gich powolala (MK 18. st)
2. koho úradne predvolať niekoho niekam (obyč. na súd): judicio sisti: do práwa powolati (KS 1763); sinowe pana Ocsouszkyho Martin a Gabor na mesky dom powolani bili (PUKANEC 1769); pred saud sem powolan ze strany kradežy (PONIKY 1796)
3. koho za čo, na čo, do čoho, k čomu poveriť niekoho nejakou úlohou, ustanoviť: kazdy, ktery bude do toho vradu (richtárskeho) powolany, tu sumu menowanu mestu ma polozytty (L. TRNOVEC 1576); mladenec gsa w učenj skusenj, od nas poradne powolany za rektorstwo, sskolu našj werne a s užitkem mnohym za dwe leta ridil a sprawowal (MV 1676); Peter k apoštolskemu uradu od Krista Pana powolan bil (Le 1730); z predňjch lidu tweho k dworanske službe powolas (PT 1796); advocari causae: za prokuratra (!) powolanu byti (LD 18. st)
4. čo na koho vykričať niečo na niekoho: Martin Husar powolal na Jurčika a na geho ženu zle wecy, to gest strigonstwo a zbognicke wecy (HRANOVNICA 1798); -ávať ndk
1. k 1: ponewač časy wogenske a twrde su, hospodari, ktery swym ditkam swadebne weseli činya, bes potrebi na wesely nemagu hosty powoláwaty (KLÁŠTOR p. Z. 1724); kdo do bytki osobitneg koho powoláwa, aňeb hiňe w takeg bitce, ňeb ranu dostáwa (GV 1755); invito: powoláwám, pozjwám (KS 1763) (Sábas) bratruw do swe winice powoláwal, aby se pred obedem hrozni občerstwit mohli (VP 1764); hus nad ohnom se skwary a prochaczeiczy wuna k sobe powolawá (PeP 1769) priťahuje;
F. (o Bohu) p. z tohto sveta koho spôsobovať smrť niekomu: zdass-li (zosnulý) protj Panu Bohu reptal, že ho s tohoto sweta nebere a nepowolawa? (KT 1753)
2. k 3: člowece hrissny, gako bis na pussti pred Krystom panom y pred pokussitelem pekelnym stal a gakobi ta geden y druhi do swogeg služby powolawal (MS 1758); my niže podepsany slibugeme, že gineho až do ssiestich rokuw okrem neho za messjara powolawati nebudeme (S. ĽUPČA 1779); zas všeckích nebeštskích za svedkuv povolávám (BR 1785)
3. čo vyvolávať, podnecovať niečo: wideni k temu tahne, čzo sa očzam libezne pozdawa, ssmak k temu, na čzo chuť, powolawa (SKá 1787); muž hnewliwý powoláwá bitki (BN 1790)
4. čo na koho spôsobovať, zapríčiňovať sebe al. iným nešťastie, nepríjemnosť a pod., privolávať niečo: takito plod farizeiski welku pomstwu od Boha na seba powolawa (MiK 18. st)
5. čo predvolávať, vyvolávať, zvolávať niečo: že se potrikráte powoláwa (:totiž: prigďjž, prigďiž, prigďiž z Libanu:), gest prudkeg žádostj důwod a znamenj (MP 1718); waše swaté gmena žádám powoláwaťi (UZ 1722); povolávať sa ndk na čo odvolávať sa na niečo: citare autores: na swědectwj autorůw se powoláwati (WU 1750)

powolať powolať

Zvukové nahrávky niektorých slov

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu