Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

psp ogs sss ssj ssn hssj

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
ponosovať sa ‑uje ‑ujú nedok.

ponosovať sa -suje sa -sujú sa -suj sa! -soval sa -sujúc sa -sujúci sa -sovanie (sa) nedok.

ponosovať sa p. sťažovať sa


sťažovať sa vyslovovať pred niekým, niekomu nespokojnosť s nejakou skutočnosťou, stavom a pod. • ponosovať sa: sťažovať sa, ponosovať sa na zlé pracovné podmienky, na vedenie, na manžela, na obsluhužalovať sa (obyč. s citovým prízvukom): žaluje sa, že sa jej ukrivdiloťažkať sipoťažkávať si: poťažkával si na chorobuzastar. ťažobiť sizried. ťažkať sanár. ťažkalovať si (obyč. menej dôrazne, menej intenzívne): trocha si ťažkali, že sa im nik nevenoval; dobre sa má, neťažká sivzdychaťnariekaťbedákaťexpr.: lamentovaťfňukaťhorekovaťnár. túžiť sa (citovými prejavmi, rečou si uľavovať pri vyjadrovaní nespokojnosti s niečím): nechcem pred vami vzdychať, nariekať, vyriešim si veci sám; bedáka, horekuje, že má malý plat

p. aj bedákať

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

ponosovať sa, -uje, -ujú nedok. (na koho, na čo, komu, so spoj. že i bezpredm.) vyslovovať sťažnosť, sťažovať sa; žalovať sa, ťažkať si: Ponosoval sa na ženu. (Taj.) Každý mal, na čo by sa ponosoval. (Tim.) Ponosujete sa mi, že vám otupno samému. (Šolt.) Ponosoval sa mi na žalúdok, že nemôže jesť. (Taj.) Len sa žalujem v tomto súžení, len sa ponosujem. (Tim.)

ponosovať sa nedok. csl vyslovovať nespokojnosť, sťažnosť, žalovať sa, ťažkať si: A tak sa mi žďi ponosovala na tú hlavu (V. Lom MK); Ponosuje sa, že má lámku (Bodorová MAR); Keť ton súďe boli, ponosuvav sa (Vieska n. Žit. ZM); Išla sa ponosuvaď na mňa aj mojej mame (Lapáš NIT); Ňemóžeme sa ponosuvaď na ňich (Semerovo HUR); Dzeuka śe jej začala ponosovac (Jenkovce SOB); Ta mu śe pridze ponosovac (Sobrance)

ponosovať sa ndk na koho, na čo v čom, o čom (komu, pred kým) sťažovať sa, ťažkať si na niečo: nam se tento gisti poddany czlowiek nass ponosowal, že by ste, Wassa Milost, przikazali, aby nigdie w bany roboty nemel (ŠÁŠOV 1565); gak se težce na Ragcžanův ponosowali z strany zaugati gistych nekterych lazow, kopanjcz a pasienkow (ĎURČINÁ 1619); poddani nass Johannes Trangus ponosuge se na Martina Pernikara (RADVAŇ 1634 E); tento poddani kapitulskj ponosuge se o tom (s. l. 1682 E); na tom sem se zarmutila, ze sa na srdce ponosugete (RADVAŇ 1714); (matka) pry koncsy zivota sveho ponosuvala sa pred podepsanyma osobamy, ze ge oklamana (V. BOŠANY 1756); aby ste sa any w tom neponosowali na mna (DRAŽKOVCE 1759); kragini z tiranstwy zgewného ponosuwat se budú (PT 1778)

ponosowať sa ponosowať sa

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu