Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj ssn hssj subst

pokrovec -vca m.

1. tkaná, pletená al. viazaná prikrývka na dlážku, koberec: plyšový, vlnený, orientálny p.; prestrieť p.; prášiť p-e

2. prikrývka, deka: prikryť sa p-om; konský p.;

pokrovček -a m. zdrob.

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
pokrovec ‑vca m.; pokrovček ‑a m.

pokrovec -vca pl. N -vce m.

pokrovec 1. druh tkaniny na pokrývanie dlážok, niekedy používaný aj ako záves • koberec: vlnený, perzský pokrovec, koberecguba (chlpatý pokrovec z ovčej vlny) • predložka (menší pokrovec pred nábytkom) • subšt. tepich: prášiť tepichy

2. p. prikrývka


prikrývka predmet na prikrývanie ako ochrana, ozdoba a pod. • prikrývadlopokrývkazastar. pokrývadlo: prikryť sa vlnenou prikrývkou, pokrývkou; vyšívané prikrývadlo, pokrývadlo na stôldeka: teplá dekaperinahovor. duchna (posteľná prikrývka s náplňou z peria al. páperia): spať pod veľkou perinou, duchnoupaplón (prešívaná prikrývka na spanie) • plachta (väčší kus plátna upravený na prikrývanie): posteľná plachtapokrovec: konský pokrovecobrus (prikrývka na stôl používaná pri stolovaní): biely, ľanový obrusprestieradlo (prikrývka na stôl, na posteľ, obyč. ozdobná): prestrieť čisté prestieradlo

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

pokrovec, -vca m.

1. koberec: handrový p.; tkať p-e, prášiť, trepať p-e; Počula tlmený dupot krokov po pokrovcoch. (Bod.); pren. Zem je už pokrytá bielym pokrovcom snehu. (Pláv.)

2. prikrývka, hovor. deka: vyšívaný p. (Sládk.); prikryť sa p-om; Burčiak kadečku prikryje doskami a pokrovcom. (Heč.) Pavol utieral kone konopným ručníkom a poprikrýval ich pokrovcami. (Zel.);

pokrovček, -a m. zdrob. expr.

pokrovec m.
1. jstrsl, miest. zsl, vsl tkaná prikrývka na podlahu, koberec: Natkala son pekních pokrovcí (Kociha RS); Po dláške majú prestreté pokrovce (Návojovce TOP); Domáci pokrovec potrebujež už ľen do kuchiňe, mladí to ňesťú do izbi (Čičmany ŽIL); Volakedi, ke_ca takí doma tkaní pokrovedz rosprestrev na dlášku, to bola rados kukať (Lapáš NIT); Pokrofce tiš tkaľi na krosnach (Dl. Lúka BAR); Pokrovec tkani doma, tepich śe kupuje a koberec to po paňski śe hutori pokrofcu (Tuhrina PRE); Budzeme tkac pokrouce (M. Zalužice MCH); No zname nabradz do ňiceľňicoh abo nasnovadz i pokrovci zoz vzorku, abo kocki fšeľijaki (Brezina TRB)
F. suroví ani pokrovec (Revúca) - o krutom, surovom človeku
2. csl hrubšia prikrývka zo súkna, plsti ap., používaná na ochranu pred chladom (na podstlatie alebo na prikrytie): Kebi prišla burka f cesťe, mal ľagirku a kudlati pokrovec (Bobrov NÁM); Aj ťen si tan capiu̯ edom pokrovedz a na tom spávau̯ (Lešť MK); Drevorúbači spávali v zime v lete pot pokrovcami (Prochot NB); Spávav v zime na takém gavalci pot pokrovcom, tam nahabav na ladvenice (Červeník HLO); V posceľi bula slama a na slame bul pokrovedz aj plachta (Baldovce LVO)
3. strsl hrubšia (napr. z kobercov ušitá) prikrývka na koňa: Zaľi zme aj dva pokrofce konske vlňene (Bobrov NÁM); Daj pokrouce na koňe (Turíčky LUČ); Ak je zima, zakriju sa (kone) pokrovcí doma tkanimi. Pokrovce sa nárokon na to tkanie, prietkavie, z handrou, ušitie vo tri poľi (Lišov KRU); Daj pokrovedz na koňa, je zahriati! (Návojovce TOP)
4. gem veľká vlnená šatka používaná v zime ako vrchný odev, vlniak: Žene voľakode ňenosele kabáte, aľe kožuške a na to ťeplej pokrovec (Selce RS)
5. záh zried. obradová tkanina: Na mrtvého sa dávau̯ pokrovec (Hlboké SEN); pokrovček m. zdrob. expr. k 1, 4: V izbe rosprestreľi handroví pokroučok (Králiky BB); Taki mali pokrofček śe ňeoplaci robic (Dl. Lúka BAR); Nože si daj pokrovśok, ľebo tuvon zima (Kokava n. Rim. RS); Šo mala aj pokroušok, aj tag ju zima herbeľovala (Klenovec RS)

pokrovec m
1. pokrývka, prikrývka: pokrowecz na kony ze gest geho (Saba Matiáša) take (ZVOLEN 1601); pokrowecz pláteny tlačeny na kancel (HALUZINCE 1629 E); neymladssy mystr powinnen gest fakly spolu z cechowim pokrowcem k mrtwemu telu donesti (CA 1654); cento: chlupatý pokrowec, huně, koltra (WU 1750); (chorý dobytok) prikrywag s teplým pokrowcem (ŠkD 1775); pokrowecz gubaty duplowany zala (od matky) (PUKANEC 1789)
L. p. na stôl obrus: na stul pokrowecz, ktery se uss zedral (ŽILINA 17. st); pokrowecz stary na stvol (BECKOV 1729)
2. koberec: po trikrat Domaticz na zemi na pokrouczy psil sa s nyou (KRUPINA 1740); neglepssy koberce aneb pokrowce w Kayru činá (KrP 1760); stragulum textile: tkany koberec, pokrowec (KS 1763); -ček [-(e)č-] dem k 1: pokrowček na stuol (PRIEVIDZA 1787) obrus; k 2: centunculus: poplácany, pozessywany pokroweček aneb kobereček (KS 1763)

Pokrowec Pokrowec
pokrovec
mužský rod, neživotné, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jeden) pokrovec
G (bez) pokrovca
D (k) pokrovcu
A (vidím) pokrovec
L (o) pokrovci
I (s) pokrovcom
mužský rod, neživotné, množné číslo, substantívna paradigma
N (dva) pokrovce
G (bez) pokrovcov
D (k) pokrovcom
A (vidím) pokrovce
L (o) pokrovcoch
I (s) pokrovcami

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu