Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sss ssj ssn hssj subst

podklad -u m.

1. vrstva, plocha, kt. je pod niečím, na kt. niečo je: stavba na žulovom p-e; maľovať na tmavý p.

2. východisko, základ; dôvod: historický p. deja; získať p-y na hodnotenie; právny p. žaloby;

podkladový príd.: p-á vrstva; p. materiál východiskový

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
podklad ‑u m.; podkladový

podklad -du pl. N -dy m.

-klad/150520 26.91: substantíva m. neživ. N+A sg. 51216 príklad/12250 klad/8545 preklad/5954 predpoklad/4342 klad/3772 poklad/3574 klad/3029 doklad/2000 podklad/1389 sklad/1330 vklad/1297 protiklad/1157 odklad/1058 (8/1519)

-lad/158597 25.45: substantíva m. neživ. N+A sg. 58644 príklad/12250 základ/8545 preklad/5954 predpoklad/4342 výklad/3772 poklad/3574 hlad/3352 náklad/3029 chlad/2529 doklad/2000 podklad/1389 sklad/1330 vklad/1297 (15/5281)

dôvod to, o čo opierame svoje rozhodnutie, myslenie, konanie: urobiť niečo bez dôvodupríčina (jav, ktorý podmieňuje vznik iného javu): mať príčinu na smútokodôvodnenie: chýbal bez odôvodneniaopodstatnenieoprávnenie: jeho hnev má svoje opodstatnenie, oprávnenieargumentdôkaz: uviesť argumentyzmysel (dôvod konania, existencia): zmysel životazámienka (vymyslený dôvod): nájsť si zámienku na odchodpohnútkamotív: mať dobrú pohnútku, dobrý motív na vstup do koalíciehovor. titul: nemá na to titulzádrapka (dôvod na spor): hľadať zádrapkuzried. záderka (Kukučín)podklad: právny podklad žaloby


podklad p. východisko, základ 3, dôvod


východisko súbor zásad, z ktorých sa vychádza: myšlienkové východisko, východisko poznaniaplatforma: zotrvávať na pôvodnej platformepodklad: historický podklad dejazákladzákladňa: myšlienkový základ, myšlienková základňa teóriekniž.: fundamentbáza


základ 1. najspodnejšia časť stavby uložená v zemi: základy budovy, kopať základyzastaráv. fundament: fundamenty mostahovor. grunt: z domu ostal iba grunt

2. hlavná, najdôležitejšia časť niečoho: rodina je základ spoločnostipodstata: dotknúť sa podstaty problémujadro: jadro prednáškyduša (hlavný činiteľ): matka je dušou rodinyodb. substrát: jazykový substrátodb. koreň: koreň rovnice

3. to, z čoho sa vychádza: základy poznaniavýchodisko: nájsť spoľahlivé východiskopodklad: historický podklad dejazákladňa: vzťahy na demokratickej základnizdrojprameňžriedlo: zdroj poznania, prameň nákazy, žriedlo poučeniaplatforma: spoločná politická platformakniž. pôdorys: ideový pôdorys umeleckého dielakniž. postať: duchovná postať národakniž. báza: vyrábať niečo na báze domácich surovínkniž. fundamentkniž.: podhubiepodložie: podhubie zlakniž. studnica: príslovia sú studnicou ľudovej múdrosti

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

podklad, -u m.

1. hmota, vrstva, na ktorú sa niečo kladie, navrstvuje; spodná časť, spodok niečoho: horninový, priepustný p., paleozoický p., betónový p., drevené p-y;

2. plocha, priestor al. farba veci, na ktorú sa maľuje: zlatý p., biele kvety na tmavom p-e, kriedový p. obrazu; perokresbový p. pod lavírovaním; Úhory zeleneli sa na žltom podklade. (Urb.)

3. základ, východisko niečoho: materiálový p.; historický p. románu; rečový, jazykový p. poézie, slovný p. piesní; výkresy slúžia za podklad výroby v dielňach; p. hodnotenia; dokladový p. zápisov; daň sa predpisuje na podklade katastra; vytvárať socialistickú literatúru na podklade klasiky (Heč.); Nemala zeme a zem bola podkladom šťastia. (Jil.)

4. odôvodnenie nejakej činnosti, príčina, dôvod: vecný p. žaloby, odvolania, súdneho konania; právny p.; ideový p. zločinnosti (Urb.); Páli ma, že mnou opovrhuješ, a to bez podkladu. (Jégé);

podkladový i podkladný príd. k 1, 2: p. materiál, p-á vrstva; p. betón

podklad m.
1. plocha, látka, tkanina, na ktorú sa niečo nanáša, na ktorej niečo je (napr. ozdobné stehy): Na čiernom potklaďe sa višívaľi ťie červeňie osminke a ťie ružičke (Dobrá Niva ZVO)
2. sstrsl, čiast. vsl časť konského postroja, mäkká podložka pod chomút: Tento potklad mu (koňovi) ňepasuje (Bodorová MAR); Koňovi na kark dame perši potklad a potim homut (Spiš. Štvrtok LVO); Pot chomonti śe dava podklat (Remeniny GIR); potklat koňovi pot chomút (Sebedražie PDZ)
3. bán, jtrenč vajce podložené sliepkam do hniezda, aby tam zniesla aj ďalšie, podkladok: Sliepke treba ždi ňehaťi potklat (Bánovce n. Bebr.); potklat (Záblatie TRČ)
4. jzsl, zempl podložka (klinová) na upevnenie stability oblých predmetov (najčastejšie sudov): Pot plní sut sa dav s každého boku potklat, abi pevne stáv (Šintava ŠAĽ); Plné sudi ležali f pivnici na potkladoch (Blatné MOD); U piuňici naspotku na źemi jezd dva hredi a na ňe śe bačka vikotuľi a tam śe dreveni potkladi podloža (Trnava p. Lab. MCH)
5. súčasti zariadenia
a. ložisko pod čapom mlynského hriadeľa, vodorovne umiestnené brvno: Nad valom bolo drevo, potklat, tam bola pripevnená panvica a vreteno (Prochot NB)
b. železné tyčky podopierajúce rám na pluhových kolieskach: Potku̯at, to je na to, abi sa ti šibénki nezu̯omili (Kunov SEN)
6. včel. podstavec pod úľ zväčšujúci jeho priestor: Ke_cpodog bul calkom zarobeni (zanesený medom), gazda zrobil taki štveredz deščičkoch - potklad, žebi pčoli mohľi nanośidz vecej medu (Trhovište MCH)

podkladka p. podklad


podklad m, podklada, podkladka ž vec, kt. sa pod niečo kladie: daly sme k teg potrebe k murarom na podklady y na truhlu, w ktereg wapno wozily, deszek (KRUPINA 1684); integumentum: sedlowy podklad (LC 1707); biressom a lowasom na trepaczkj a podkladkj (DUBNICA n. V. 1731); interpensiva: strechowé žlabj aneb trámowé podkladkj, podnosskj (KS 1763); sukno na podklad pod sedlo (V. JACOVCE 1774); suppositum: podklada, podsada (PD 18. st)

Podklad Podklad
podklad
mužský rod, neživotné, jednotné číslo, substantívna paradigma
N (jeden) podklad
G (bez) podkladu
D (k) podkladu
A (vidím) podklad
L (o) podklade
I (s) podkladom
mužský rod, neživotné, množné číslo, substantívna paradigma
N (štyri) podklady
G (bez) podkladov
D (k) podkladom
A (vidím) podklady
L (o) podkladoch
I (s) podkladmi

Zvukové nahrávky niektorých slov

a podklady musia byť et pièces justificatives doivent être
a všetky podklady musia et tous les documents doivent
blend na modrom podklade blend sur fond bleu
dokumenty, informácie a podklady documents, informations et éléments
informácie a podklady potrebné informations et éléments nécessaires
na textilnom podklade, tiež sur un support textile, même
podklady musia byť vypracované documents doivent être rédigés
type podkladu a predstavuje type de substrat et constitue
...

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu