Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sssj sss ssj ssn hssj

odkiaľ zám. opyt. príslov.

1. expr. i odkiaľže vyj. otázku zacielenú na miestne východisko al. pôvod; skadiaľ: o. ste prišli? o. pochádza táto správa?

2. uvádza vzťaž. vetu príslov., predmetovú a prívlastkovú; skadiaľ: vrátil sa ta, o. prišiel; neviem, odkiaľ pochádzate; mesto, o. sa prisťahoval

vie, o. vietor fúka pozná pravú príčinu niečoho; vie, o. pokiaľ vie zachovať mieru

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
odkiaľ zám. príslov.

bohvieodkiaľ, pís. i bohvie odkiaľ zám. neurčité príslovkové


čertvieodkiaľ, pís. i čertvie odkiaľ zám. neurčité príslovkové


čojaviemodkiaľ, pís. i čojaviem odkiaľ zám. neurčité príslovkové


ktohovieodkiaľ, pís. i ktohovie odkiaľ zám. neurčité príslovkové


ktovieodkiaľ, pís. i ktovie odkiaľ zám. neurčité príslovkové


neviemodkiaľ, pís. i neviem odkiaľ zám. neurčité príslovkové


odkiaľ, odkiaľže zám. opytovacie príslovkové

Príliš veľa výsledkov, zobrazujem len niektoré z nich

bohvieodkiaľ, pís. i bohvie odkiaľ zám. neurčité príslovkové hovor. expr. ▶ odkazuje na neurčitosť miesta pôvodu (často so záporným hodnotením); syn. čertvieodkiaľ: b. privandroval; b. má tie informácie; Bohvieodkiaľ sem spadol chrúst. [Inet 2002]; V ten posledný večer dobehával bohvieodkiaľ s vyplazeným jazykom. [K. Jarunková]


čertvieodkiaľ, pís. i čertvie odkiaľ zám. neurčité príslovkové hovor. expr. ▶ odkazuje na neurčitosť miesta pôvodu, začiatku smerovania (často so záporným hodnotením); syn. bohvieodkiaľ: č. prikvitli; tekutinu zohnal čertvie odkiaľ


ktohovieodkiaľ, pís. i ktohovie odkiaľ zám. neurčité príslovkové hovor. expr. ▶ odkazuje na neurčitosť miesta pôvodu, začiatku smerovania (často so záporným hodnotením); nevedno odkiaľ; syn. bohvieodkiaľ: k. pochádza; ukazoval fotografie zo Španielska, Nórska a k. ešte


ktovieodkiaľ, pís. i ktovie odkiaľ zám. neurčité príslovkové hovor. expr. ▶ odkazuje na neurčitosť miesta pôvodu, začiatku smerovania (často so záporným hodnotením); nevedno odkiaľ; syn. bohvieodkiaľ: ženu si priviedol k.; k. má tie informácie; dobyvatelia sa vylodili na našich brehoch k.


neviemodkiaľ, pís. i neviem odkiaľ zám. neurčité príslovkové hovor. ▶ odkazuje na neurčitosť miesta pôvodu; syn. bohvieodkiaľ, čertvieodkiaľ: predkov má (z) n.; bežíme od n., aby sme stihli vlak; Potom sad vyschol a spustol a neviem odkiaľ sa tu vzal pán Šalamaha, čo ho zožrali vlci a čo potom ostal na strome. [V. Pankovčín]


odkadeodkiaľ


odkadiaľodkiaľ


odkiaľ, odkadiaľ, zried. odkade zám. opytovacie príslovkové 1. ▶ uvádza otázku vzťahujúcu sa na východisko deja, na miesto pôvodu, z ktorého miesta al. smeru, z ktorej strany; syn. skade, skadiaľ: o. pochádzaš?; o. čerpáte námety na svoju tvorbu?; o. prichádza ten zvuk?; o. berie peniaze na drahé dary?; o. vidno prichádzajúci vlak?
2. vo vzťažnej funkcii ▶ uvádza príslovkovú vedľajšiu vetu (s miestnym významom), podmetovú, predmetovú, prívlastkovú vedľajšiu vetu al. nepravú prívlastkovú vedľajšiu vetu: zastal tam, o. je vidno doďaleka; tajil, o. tie peniaze zohnal; nosím knihy odvšadiaľ, o. sa dá; najviac ich zaujímalo, o. majú vodu; Žena sa vráti do kuchyne, odkiaľ sa šíria po dome vône nedeľného obeda. [B. Šikula]; V Taliansku sa osvedčili bilaterálne dohody s krajinami, odkiaľ ilegálni prisťahovalci a žiadatelia o azyl prichádzajú. [HN 2010]; Študenti sa zúčastňujú na medzinárodných súťažiach, odkadiaľ si odnášajú prestížne ocenenia. [ŽVč 2010]
fraz. vedieť/nevedieť, odkiaľ vietor fúka poznať, nepoznať príčinu, dôvod, pôvodcu niečoho, čo prináša nepríjemnosti

-aľ/162527±2751 3.78: pronominá (adverbiálne) 93880 zati/50889 odki/14512 odti/11085 dosi/9364 kadi/1323 doposi/1166 doki/1025 tadi/981 poki/845 poti/465 odnieki/428 stadi/359 zovšadi/319 (16/1119)

-iaľ/161900±2751 3.78: pronominá (adverbiálne) 93880 zatiaľ/50889 odkiaľ/14512 odtiaľ/11085 dosiaľ/9364 kadiaľ/1323 doposiaľ/1166 dokiaľ/1025 tadiaľ/981 pokiaľ/845 potiaľ/465 odniekiaľ/428 stadiaľ/359 zovšadiaľ/319 (16/1119)

/386868±4378 3.78: pronominá (adverbiálne) 93880 zatiaľ/50889 odkiaľ/14512 odtiaľ/11085 dosiaľ/9364 kadiaľ/1323 doposiaľ/1166 dokiaľ/1025 tadiaľ/981 pokiaľ/845 potiaľ/465 odniekiaľ/428 stadiaľ/359 zovšadiaľ/319 (16/1119)

ktovieodkiaľ, pís. i ktovie odkiaľ vyjadruje neurčitosť východiska al. pôvodu • ktovieskadektovieskadiaľ, pís. i ktovie skade, ktovie skadiaľnevedno odkiaľ: ktovieodkiaľ, ktovieskade, ktovieskadiaľ to sem priniesol; nevedno odkiaľ sa s ním poznáhovor.: ktohovieodkiaľktohovieskadektohovieskadiaľ, pís. i ktohovie odkiaľ atď. • hovor. expr.: ktožehovieodkiaľktožehovieskadektožehovieskadiaľbohvieodkiaľbohvieskadebohvieskadiaľčertvieodkiaľčertvieskadečertvieskadiaľ, pís. i ktožehovie odkiaľ, bohvie odkiaľ atď. (obyč. so záporným citovým hodnotením): bohvieodkiaľ, bohvieskade prišli; bohvieskadiaľ, čertvieskade to má


odkiaľ 1. vyjadruje otázku zameranú na miestne al. smerové východisko, al. na pôvod; z ktorého miesta, z ktorej strany • odkadeodkadiaľ: Odkiaľ, odkade, odkadiaľ si sa tu vzal?skadeskadiaľ: Skade, skadiaľ to máš?expr.: odkiaľžeodkadežeodkadiaľžeskadežeskadiaľže: Odkiaľže, skadeže ju len poznám?poet. skiaď (Botto, Kostra)

2. uvádza príslovkovú, predmetovú a prívlastkovú vzťažnú vetu • odkadeodkadiaľskadeskadiaľ: nevie, odkiaľ, odkade má začať; Vráťte sa ta, skade, skadiaľ ste prišli!

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

odkiaľ zám. prísl.

1. zdôraznené i odkiaľže uvádza opytovacie vety, ktorými sa spytujeme na miestny pôvod niečoho, niekoho al. na miesto, z ktorého sa koná nejaký pohyb; z ktorého miesta: Spýtal sa jej, odkiaľ je. (Ráz.) Odkiaľže, odkiaľ? — oslovil pristúpivšieho Adama. (Jégé) A vy ste odkiaľ? (Štítn.)

2. uvádza príslovkové al. predmetové vzťažné vety; vyjadruje vzťah k nejakému miestu: Pozerá do rodičovského domu, odkiaľ nik nevychodí. (Tim.) Povedal, odkiaľ je, čo je, kde bol a čo chce. (Taj.) Nikto sa nepamätal, odkiaľ pokiaľ vie (nevie), ako sa má správať, čo si môže dovoliť; vie, odkiaľ vietor fúka je mu známa, jasná príčina niečoho

odkád p. odkiaľ


odkiaľ, odkiaď i odkuľ zám. opyt. príslov. (otkád, otkel, otkeľ, otkak, otka̋, otkúľ)
1. strsl, zsl i odkiaľže expr. vyjadruje otázku zacielenú na miestne východisko al. pôvod: No ale otkel ste? (Stankovany RUŽ); Otkeľ vezieťe, stríku, to seno? (Dol. Lehota DK); Otka̋t sú oni, pán rechtor? (Betliar ROŽ); Mi povieme otkuľ, skäďe, to je na posmech (Prievidza); Otka̋ to mám vedeč? (Brusník REV); Otkál to višlo, tá klebeta? (Svätoplukovo NIT); Otkeľ idzeš? (Prosné PB); Otkúľ_e ťen drvotár, ťen u náz ešťe ňebol? (Čičmany ŽIL); A otkél si ti, s_kerého kraja? (Brezová p. Brad. MYJ); Otká_to máte dzífku? (Ružindol TRN); Povedal mu, otkel je poslaní (Dl. Pole BYT); Jéj, krsná, otkeľže máce pľechové zvonce na ofcách!? (Brvnište PB)
2. strsl, zsl uvádza vzťažnú vetu príslovkovú (miestnu), prívlastkovú a predmetovú; z ktorého miesta, skadiaľ: Ten už ťiež, otkial zbadá, tam strelí (Kvačany LM); Keľo som mala roboti, že som ňeveďela, otkiaď zašať (Klenovec RS); No ale otkel, ot stanice po brveníka (Stankovany RUŽ); A že otkeľ sä ďeťi berú, no to zme mi šetki ďeťi veďeľi (Žaškov DK); To je ten rot, z kerého aj naša stará matka pocháďajú, ale otkál sa sem nasťahovau̯, to veru ňeviem (Bošany TOP); Ešče som sa pítala, otkel si bral ženu (Trenč. Závada TRČ); Ani som nezbadal, otkál višiel, len kej bol uš prede mnú (Trstie ILA); Já sen kukala na podlahu, otkád bi tá voda došla (Bernolákovo BRA); Pítaš sa, otkád máme tu kočku (Záh. Ves MAL)
3. uvádza vedľajšiu vetu obsahovú, z čoho: Scela som mad nové šati, nuž a teda nebolo otkál, tak mosela son si íd virobit (Bučany HLO)
F. dalo bi sa, ňeňijé otkál (Bošáca TRČ) - iba ochota nestačí


odkuľ p. odkiaľ


otkak p. odkiaľ


otkä, otkel p. odkiaľ


otkúľ p. odkiaľ

odkăľ p. odkiaľ


odkiaľ [-áľ, -ăľ, -éľ], zried odkuľ zám prísl
1. vyj. otázku zacielenú na miestne východisko al. pôvod; skadiaľ: otkely prichádzá hréch?; otkely tus na nász prichádzá stsesztzé y nyestzesztzé? (MCa 1750); odkal pochazagu pre dorabačuw (tabaku) wšeligake fortily (WT 1790)
2. uvádza vedľajšiu vetu obsahovú, z čoho: ponewačz w tomto twerdem čase odkel portie a dawky mame wiplacat, chudobne syroty biwsse, newieme (SPIŠ 1696); wčzil swe statkj odkel zhromaždil, o tom fatentes newedga (JASENICA 1704); (Ilona Mrskovič) pred ngekterim čsasom, neweducze odkul hnuta, na dobrem gmene predmenowanemu Jano Harmanowj utrhagicze, zbognikom ho naziwala (S. ĽUPČA 1730); otkely motzno veruju, Panye, śe dusu moju vibavis zo vsoho zloho (DŽ 1752)
3. uvádza obsahovú vetu príslovkovú, predmetovú a prívlastkovú: iak sme s konmi do domu prisli, prisol i Passerb w tey huny, newiem odkel uroseni (STROPKOV 1608); ssenkyr, weru, nema odkel platyt sladkowy za takowe pywo (BECKOV 1679); a to nyezná szpoznatz nyevernosztz svetzká, odkely szpadla na tsloveka tá béda vselyaká (HPS 1752); ponewačz nemohla dedjna odkel zbjwat pre hudobu, lez pohledawala dobrjh susedwow ((M. KAMEŇ) 1764)
4. uvádza vedľajšiu vetu obsahovú, pokiaľ, kde: vrch Ostry prislucha k chotaru kostolnomiticzkemu, ale pokel a odkel se dely, nemohu wedety (TRENČÍN 1659)


odkuľ p. odkiaľ

Zvukové nahrávky niektorých slov

a odkiaľ to vyviera et d' cela vient
do svojej kajuty, odkiaľ dans sa cabine,
na bulvár, odkiaľ sa sur le boulevard, d'
odkiaľ sa ten človek cet homme se
odkiaľ vychádzajú a kam d' partent et
potom na terase, odkiaľ puis la terrasse, d'
strávili noc a odkiaľ passèrent la nuit, et d'
svojej izbe, odkiaľ ho sa chambre, il l'
...

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu