Slovníkový portál Jazykovedného ústavu Ľ. Štúra SAV

kssj psp ogs sssj sss ssj ssn hssj

muž -a mn. -i/-ovia m.

1. dospelý človek muž. pohlavia, chlap: slobodný, ženatý m., úspešný, mladý m.; hovor. žabí m. potápač

2. nositeľ typických (kladných) muž. vlastností, chlap: buď (konečne) m-om! to je slovo m-a

3. jednotlivec vo vzťahu ku skupine (v armáde): pri obrane padlo desať m-ov

4. manžel: vziať si niekoho za m-a, mať dobrého m-a

ako jeden m. jednotní; slovo robí m-a;

mužský

I. príd. k 1, 2: m. hlas, m-é pohlavie, m. oblek, m. zbor; gram. m. rod; to je m-á robota chlapská

m-á ruka pevné vedenie;

mužsky prísl.;

mužskosť -i ž.;

mužík1 -a mn. -ovia/-ci m. zdrob. k 1;

mužíček -čka mn. -ovia m. zdrob. k 1, hypok. k 4

II. mužský m. zastaráv. muž, chlap

Pravidlá slovenského pravopisu

z r. 2013 – kodifikačná príručka.
muž ‑a mn. ‑i/‑ovia m.; mužský; mužsky prísl.; mužskosť ‑i ž.

mužský -kého pl. N -kí G -kých m.

mužský -ká -ké 2. st. -kejší príd.

mužský1 -ká -ké príd. ▶ súvisiaci s mužom; príznačný pre muža; určený pre muža: hrubý m. hlas; široká mužská dlaň; mužská postava; mužské objatie silné; mužské rodné meno; mužské obyvateľstvo, osadenstvo muži; m. pohlavný hormón testosterón; mužské pohlavie a) vonkajší pohlavný orgán u mužov b) hovor. muži ako celok; mužské pohlavné bunky spermie; mužské potomstvo; liečba mužskej neplodnosti; mužské ego; m. tenisový turnaj; m. spevácky zbor zložený obyč. z prvého a druhého tenoru a prvého i druhého basu; hlavná mužská úloha vo filme; získať Oscara za najlepší m. herecký výkon; m. oblek pánsky; mužská zrada; mužská galantnosť; mužské záležitosti; odpustili by ste mužskú neveru?; strnisko alebo ostré línie brady dodávajú tvári serióznejší a mužskejší výraz; Ženský zrak objaví aj podrobnosti, ktoré mužskému ujdú. [Ľ. Zúbek]lingv. mužský rod jedna z troch tried v rámci gramatickej kategórie menného rodu; lit. mužská klauzula zakončenie verša, polverša al. prozaického úseku so zmenenou rytmickou štruktúrou s prízvukom na poslednej slabike; mužský rým rým s prízvukom na poslednej rýmujúcej sa slabike □ mužská literatúra a) vychádzajúca z mužského pohľadu na svet b) uprednostňovaná a viac čítaná mužmi ◘ fraz. dobývať/dobyť mužské srdce získavať si, získať si náklonnosť muža; lámať mužské srdcia (o ženách, dievčatách) vzbudzovať v príslušníkoch mužského pohlavia sympatie al. lásku, a sama sa citovo neangažovať, ľahkovážne očarúvať, zvádzať; publ. mužský element/prvok muži; to je mužská robota to je fyzicky náročná práca, obyč. nevhodná pre ženu; v dome chýba mužská ruka chýba muž, otec ako zábezpeka rodiny, posila v domácnosti a pri výchove detí

mužský2 -kého pl. N -kí G -kých m. zastaráv.dospelý človek mužského pohlavia, muž, chlap: žena sa rozpráva s neznámym mužským; Ktože to kedy videl, aby cudzí mužský, čo i doktor, pomáhal žene rodiť? [A. Devečková]; Izba sa s ňou [Zuzanou] zakrútila, batôžtek jej vypadol z ruky. Na jeho tupý úder o dlážku rozosmiati mužskí sa obzreli a zbadali ju. [J. Nižnánsky]

-ský/227714±715 1.57: adjektíva m. neživ. N+A sg. 1. st. 143836→143830
+671
−674
slovenský/18108±460 obrovský/6800 ľudský/5309 český/3519 detský/3298 spoločenský/3235 liptovský/3165 mestský/3030 školský/2778 ženský/2719 ruský/2415 bratislavský/2361±183 vojenský/2225 maďarský/2018 mužský/1916 krajský/1767 (1702/79167)

chlap 1. dospelá osoba mužského pohlavia • muž: pekný chlap, mužpán: program pre pánovexpr. chlapík: urastený chlapíkexpr. chlapina (silný, urastený chlap): vysoký chlapinaexpr. chlapákhovor. chlapec: naši chlapci vyhraličlovek: bol to starší človekzastaráv. mužský

2. nositeľ typických kladných mužských vlastností • muž: stal sa z neho chlap, mužexpr.: chlapíkchlapák: odvážny chlapíkhovor. expr. pašák: To sú pašáci!

3. p. manžel


mužský1 príznačný pre muža (op. ženský) • chlapský: mužská, chlapská záležitosť; mužské, chlapské uvažovaniemužnýtvrdý: mužný, tvrdý športpánsky: pánske oblečenieneženský: má mužské, neženské pohyby


mužský2 p. chlap 1

Slovník slovenského jazyka

z r. 1959 – 1968*.

mužský príd. vzťahujúci sa na muža, patriaci mužovi: m. vek, m. hlas, m-é šaty; m. krajčír šijúci pre mužov; m-é pokolenie muži; m-é pohlavie, pren. žart. muži; m. výraz tváre, m-á hrdosť; gram. m. rod; poet. m. rým s prízvukom na poslednej rýmovanej slabike; bot. m. kvet prášnikový;

spodst. mužský, -ého, mn. č. -kí m. muž, chlap: mali mužského v dome (Barč);

mužsky prísl. mužskosť, -ti ž.

1. súhrn podstatných charakteristických vlastnosti muža;

2. zried. dospelý vek muža: roky prechádzania z mladonstva k mužskosti (Vaj.)

muž m.
1. strsl, zsl dospelý človek mužského pohlavia, chlap: Muži robiľi ňezbedi (Ležiachov MAR); Medzitím postaviu̯ sa silní muš pred husára (Brodské SKA); Šeci muži moseli narukuvat a ženi sa trápili same (Vištuk MOD)
L. vodňí muš (Stupava BRA) - rozprávková postava, vodník
2. csl manžel: A muš ťi čo robí? (Košťany n. Tur. MAR); Veru som ja bola zamálo z mužom, ľebo mi ho zabilo (Lešť MK); Dovica som, muž mi umreu̯ (Návojovce TOP); Mieu̯a sem z Bistrice muža, velice piekní a dobrí biu̯ (Stupava BRA); Já som veru pre muža do krčmi ňechoďila (Ivanovce TRČ); Muž ji už davno umar (Dl. Lúka BAR); A muž jak prišol domu, ta jej hutori, či navarena večera (Brezina TRB)
L. ízď za muža (Mošovce MAR) - vydať sa; priśažni muš (Krčava SOB) - s kt. je žena zosobášená
F. muž zo ženou ako ďeťi po_cťenou (Rim. Píla RS) - často sa pohašteria a vzápätí sa udobria; mladá žena, starí muš, tag hotová bieda uš (Krivá DK), mladá žena, starí muš, nebívá tan dobre uš (Bošáca TRČ) - veľký vekový rozdiel býva príčinou manželských nezhôd; dobrí muž hladzillo, a ten zlí strašillo (Bošáca TRČ) - dobrý muž je k žene láskavý, zlý jej spôsobuje utrpenie; mužský príd. k 1: muská košeľa (Mošovce MAR); muskia nohavice (Kameňany REV)
L. muskí krajčír (Bobrovec LM) - kt. šije odevy len pre mužov; mužíček m. zdrob. expr. k 2: Má mužíčka dobrého (Dechtice TRN); mužíšok (Revúca)


mužský m. spodst. čiast. sstrsl a jzsl, jtrenč, miest. zastar. muž: Na Dohviezni ďeň tag ako na Luciju ňemá príz žena prú do domu ako muskí (Turč. Peter MAR); Musskí, ten to ešťe vidrží (V. Bielice TOP); U nás muskí spiá ekstra f cimri (Záh. Bystrica BRA); V dome neni muského na chlapskú robotu (Myjava); Takí sú tí musskí! (Bošáca TRČ)


mužský p. muž

mužský príd
1. vzťahujúci sa na muža; patriaci mužovi: o muzskem erbu (ŽK 1473); mužske strewicze (TRENČÍN 1589- 1600); u nas netolyko stawu muskeho, ale y pohlawi ženskeho piwo, palene pigi (TC 1631); gednu musku piad (RT 17. st); sexus virilis: mužske pokolení (KS 1763); (teplice) jsu, pro poctivejší poradek, na mužske a ženske teplice rozdelene (S. TEPLICE 1799 CM)
L. m. úd, údik, m-é nádobie, m-á hanba pohlavný úd muža: hanba muzka, neb ud muzky (KoB 1666); wezmi kminoweho kwetu, bieleho slezu, swetleg fialky semenca, war we wode, zmačeg w tom spongiu neb houbu, wjtjskuj a prilož na musky audik (RTA 17. st); proty raku na nadoby mužskem nebo ženskem (KLe 1740); m. vek, čas dospelosť (u mužského pohlavia): w swem muzkem a dospelem weku (SP 1696); vesticeps: do času muzského prissly mládenec (KS 1763); m-á osoba, podstata, pohlava, m-é pohlavie, osoba m-ého pohlavia muž: sau dwie osoby z Koleczyna muskeho pohlawy powiedeli pod przisahu (SOBLAHOV 1564 E); tato medicina wypuzuge wsseligakowu opuchljnu a francuchy od muzskych y take ženskych pohlaw (OCh 17. st); Eva Demel mela negake nepoctiwe a neradne zhucky a obcowany smilne z niekterimy muzkimy osobamy (ŽILINA 1700); cyrkew katolycká w sobe obsahowala ženskeg y muskeg postaty lidj (PW 1752); múzské pohlawj rozpalilo se w žadósťách swych mezy sebú, múzske pohlawj z múzskym pohlawjm kdiž sspatnost páchalo (KB 1756)
2. (u rastlín) týkajúci sa samčieho (mužského) pohlavia: gsau konope dwogake: mužske a ženske, mužske gsau bez kwetu (NN 18. st)
L. bot gallitrichon: netjk mužský (FO 1737) slezinník červený Asplenium trichomanes; mužske wjry kořen (TT 1745) kotúč poľný Eryngium campestre; mužský rod má článek ten aneb tento (DM 1780) gram kategória rodu
3. mužný, odvážny: hledyc na muske srdce geho (väzňovo) (B. ŠTIAVNICA 1583); rytir musel by smele a muzske srdce mjti (SP 1696); virilis: mužský, zmužily (AP 1769); subst m. m muž: kdiž ženska z muskim w postilcze sobe dowády (SNS 1786); -y, -o prísl k 3: bogůg muzsky! (KO 1782); musko sa bigic, zwíťestwo obdržali (DS 1795)

Zvukové nahrávky niektorých slov

menej než ich mužskí moins que leurs homologues masculins
mužského a ženského pohlavia sexe masculin et de sexe féminin
mužskí sa môžu spojiť hommes peuvent se liguer
ženského alebo mužského pohlavia de sexe féminin ou masculin

Súčasné slovníky

Krátky slovník slovenského jazyka 4 z r. 2003
Pravidlá slovenského pravopisu z r. 2013 – kodifikačná príručka
Ortograficko-gramatický slovník slovenčiny z r. 2022
Slovník súčasného slovenského jazyka A – G, H – L, M – N, O – Pn z r. 2006, 2011, 2015, 2021
Retrográdny slovník súčasnej slovenčiny z r. 2018
Slovník cudzích slov (akademický) z r. 2005
Synonymický slovník slovenčiny z r. 2004
Slovník slovenského jazyka z r. 1959 – 1968*
Slovník slovenských nárečí A – K, L – P z r. 1994, 2006*

Historické slovníky

Historický slovník slovenského jazyka z r. 1991 – 2008*
Slowár Slowenskí Češko-Laťinsko-Ňemecko-Uherskí od Antona Bernoláka z r. 1825

Iné

Paradigmy podstatných mien
Slovník prepisov z orientálnych jazykov
Zvukové nahrávky niektorých slov
Názvy obcí Slovenskej republiky (Vývin v rokoch 1773 – 1997)*
Databáza priezvisk na Slovensku vytvorená z publikácie P. Ďurča a kol.: Databáza vlastných mien a názvov lokalít na Slovensku z r. 1998*
Databáza urbanoným (stav v roku 1995)*
Frázy z paralelného slovensko-francúzskeho korpusu
Frázy z paralelného slovensko-českého korpusu
Frázy z paralelného slovensko-anglického korpusu